Abacıoğlu Hanı
Abacıoğlu Hanı

Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı’nda bulunan tarihi bir mekândır. Yaklaşık olarak 200 yıllık bir tarihe sahip olduğu düşünülmektedir. Abacıoğlu Hanı’nın yapılışı konusunda çeşitli iddialar dolaşsa da ortada net bir bilgi yoktur. Ama 18. yüzyılın başlarında Hacı Mustafa Ağa tarafından yaptırıldığı tahmin edilmektedir.

Tarihi Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı’nda nispeten arka planda kalmıştır ve Kemeraltı’nın diğer mekânları kadar bilinmemektedir. Ortada kalan avluyu çevreleyen 2 katlı dükkânların bulunduğu simetrik olmayan bir plana sahiptir. İnşaatında düzgün kesme taş, kaba yontma taş ve tuğla kullanılmıştır. 20. yüzyılın başlarında bir süre sebze ve meyve hali olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda bir süre de yakın ilçelere ulaşım ve taşıma hizmeti veren araçlar için terminal niteliği görmüştür. Hanın içinde günümüzde hediyelik eşya dükkânları, dericiler, restoranlar ve kafelerden oluşan toplamda 18 dükkân hizmet veriyor.

Abacıoğlu Hanı, 2007 yılında dünyanın en önemli mimari yarışmalarından kabul edilen Philippe Rotthier Avrupa Mimarlık Yarışması’nda dünyanın en iyi 30 mimari yapısı arasına girmiştir. Ayrıca yine 2007 yılında Konak Belediyesi tarafından restore ettirilmiştir ve Kentsel İyileştirme Projesi kapsamında verilen Tarihe Saygı Ödülü’ne sahip olmuştur.

Tarihi Abacıoğlu Hanı, Kemeraltı’na gezintiye çıkan insanlar için güzel bir dinlenme ve gezinti mekânıdır. Hana girdiğiniz zaman ortamdaki doğal ve tarihi atmosfer sizi kendine çekecek ve muhtemelen her Kemeraltı ziyaretinizde uğrak noktanız olacak.

Abacıoğlu Hanı’na Nasıl Gidilir?

Tarihi Abacıoğlu Hanı’na ulaşım için önce Kemeraltı’na gitmelisiniz. Kemeraltı’na gitmek için İzmir Metro’dan Konak ya da Çankaya istasyonlarında inebilirsiniz. Karşıyaka’dan Kemeraltı’na gitmek istiyorsanız İZDENİZ’e ait vapur hatlarını tercih edebilir, Konak Vapur İskelesi’nde inebilirsiniz. ESHOT ile Konak’a ulaşım ise hiç dert değil. İzmir’in hemen her noktasından Konak otobüsleri geçiyor.

Kemeraltı’na geldiyseniz Başdurak Camii’nden Arasta’ya doğru giderken Anafartalar Caddesi üzerinde sağda kalmaktadır. 920 ve 921. sokaklar arasında Abacıoğlu Hanı’nı bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın