Alaçatı
Alaçatı

İzmir Çeşme’ye bağlı ve son yıllarda daha fazla yerli ve yabancı turisti ağırlayan Alaçatı, windsurf (rüzgâr sörfü) sporu ile uğraşanların en uğrak yeri konumundadır. Fakat Alaçatı’yı ziyaret edenlerin ya da etmek isteyenlerin tek nedeni windsurf değildir. Alaçatı’nın kendine özgü çok fazla özelliği bulunmaktadır. Kendine has taş evleri, otelleri, sokakları, koyları, değirmenleri ve sayacağımız çok daha fazlasını barındırdığını söyleyebiliriz. Çeşme’ye bağlı bir yerleşim yeri olsa da çok fazla ziyaret edilen bir yer olması dolayısıyla birçok kişi tarafından ilçe olarak bilinir fakat öyle değildir.

Alaçatı’nın yerleşik nüfusu yaklaşık 10 bin civarıdır. Fakat yaz mevsiminde çok fazla turistin ziyaret etmesiyle bu rakam çok daha üzerine çıkmaktadır. Alaçatı’nın fazla revaçta olmasının sebebi ise oldukça fazladır. Coğrafi konumu itibarı ile İzmir’in merkezine sadece 79 kilometre uzaklıkta olan Alaçatı, çok fazla koy barındırmaktadır. Bu koyların büyük kısmı windsurf tutkunları tarafından tercih edilen, bu alanda ün yapmış doğal güzelliklerdir. Alaçatı, windsurf‘e en uygun rüzgarları alması sayesinde kimi kaynaklar tarafından dünyanın sayılı yerlerinden biri olarak gösterilmektedir.

Alaçatı Rehberi

Alaçatı’yı ziyaret ettiğinizde genellikle butik oteller görebilirsiniz. Birçoğu 3 yıldız ve mütevazi yapılardır. Fakat devamlı artan popülarite sebebiyle lüks oteller de Alaçatı’da yer almaya başlamıştır. Şu an bölgede 3-4-5 yıldız çok sayıda otel bulunmaktadır. Ayrıca ücretli ya da ücretsiz tercih edebileceğiniz çok sayıda plajı vardır.

Alaçatı Rüzgar Sörfü

Denize girmek, kamp yapmak, balık tutmak, kafa dağıtmak; Alaçatı’da tüm bunları tek bir yerde yapabilmeniz mümkündür. Bu mükemmel yerin adı ise son yıllarda adından sıkça bahsettiren Delikli Koy‘dur. Alaçatı merkezinden Delikli Koy’a gidiş mesafesi ise 8-10 kilometre arasındadır. Doğallığını kaybetmemiş bir yapı olarak görebileceğimiz Delikli Koy’da herhangi bir işletme bulunmadığını ve her ziyaretçinin kendi imkanlarıyla konakladığını belirtelim.

Alaçatı’da gezmek isteyenler Alaçatı merkezinde bulunan çarşıyı dolaşabilir, meşhur Çeşme kumrusu yiyebilir. Zira Alaçatı’da çok sayıda kumrucu görmeniz mümkündür. Alaçatı’ya has hediyelik eşya ve takılar bulabileceğiniz çarşısının yanı sıra, değirmenleri de bir o kadar meşhurdur. Alaçatı Sokakları da ünü dünyaya yayılmış bir diğer güzelliktir. Gece hayatı, tahmin edeceğiniz gibi oldukça hareketli. Bir çok ünlü ismi gece kulüplerinde görebilirsiniz. Özellikle Alaçatı Port tarafında birçok gece kulübü, Alaçatı’nın beach clup’ları yoğunluktadır. Ancak baştan belirtelim, buralarda takılmak için cebinizi biraz doldurup gitmeniz gerekebilir.

Eğer tatil amacıyla Alaçatı’yı tercih ediyorsanız her bütçeye uygun olabilecek bir tatil planlaması yapabileceğiniz bir yer olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Alaçatı’ya gitmeden önce planlı hareket etmenizi ve konaklayacağınız yere rezervasyonunuzu önceden yapmanızı tavsiye ederiz. Zira yaz aylarında otellerin doluluk oranı neredeyse %100 oranında olmaktadır.

Alaçatı Değirmenler

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

Ulaşım hava yolu ve kara yolu ile sağlanmaktadır. Gaziemir’de bulunan Adnan Menderes Hava Limanı, Alaçatı’ya 85 kilometre mesafededir.

Hava alanından, Alaçatı’ya gitmek için üç farklı yol izleyebilirsiniz. Birincisi Fahrettin Altay’a geçiş yaparak oradan Çeşme otobüs ya da dolmuşlarına binmek;

İkinci yol ise hava limanından doğrudan otogara geçiş yapmak ve otogardan Çeşme otobüslerine veya dolmuşlarına binmek;

Bir diğer yöntem ise hava alanından direkt Çeşme-Alaçatı’ya götüren HAVAŞ servisleridir.. Yaz mevsiminde yüksek turist alan Alaçatı’ya, HAVAŞ vasıtasıyla da ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir merkezden Alaçatı’ya gitmek için; F.Altay’a ulaşmanız ardından; ESHOT’la Alaçatı’ya gitmek için 725 numaralı Urla otobüsüne binerek; Çeşme’den 765 numaralı ESHOT’a aktarma yaparak Çeşme-Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz. Dolmuş ve özel otobüsler ise hem F.Altay’dan hem otogardan Alaçatı’ya direkt ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Bir Cevap Yazın