Alaçatı

Antik dönemdeki adı Agrillia olan belde, İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı. Türkiye’nin yüksek sosyetesinin daha çok tercih ettiği Alaçatı uzun zaman boyunca çok önemli yatırımlar almış. Diğer tatil beldelerinin aksine doğal güzelliğini de yitirmemiş. İzmirlilerin de yazın keyfini çıkarmak için ilk tercihlerinden biri olan Alaçatı’daki görülmesi gereken yerleri sizler için derledik.

Alaçatı Çarşı

Alaçatı Çarşı
Alaçatı Çarşı

Alaçatı’nın benzersiz güzellikteki dar sokaklarında yürürken birçok hediyelik eşyanın satıldığı ve restoranlar ile kafelerin bulunduğu çarşısı görülmeye değer. Özellikle yaz akşamları yürümekte zorlanabilirsiniz ama ne kadar kalabalık olursa olsun bu muhteşem atmosferi solumaya değer. Alaçatı ya da Çeşme’nin her yerinde olabileceği gibi her an bir ünlü ile karşılaşabilirsiniz.

Alaçatı Pazaryeri Cami ve Pazaryeri

Alaçatı Pazarı
Alaçatı Pazarı

1874’te Rum Kilisesi olarak açılan bina, Cumhuriyet’in ilan edilmesinin ardından camiye dönüştürülmüş. Alaçatı’da hoşgörüyü yansıtan en önemli sembollerden biri olan Alaçatı Pazaryeri Camii, içerisinde bir perde ile ayrılmış. Perdenin ardı beldeye gelen yabancı turistlerin ziyaret edebilmesi için kilise olarak korunuyor. Müslümanların ve Hıristiyanların bir arada bulunduğu ender mekânlardan olan camii, görülmesi gereken bir diğer yer.

Hacımemiş Sokağı – Antikacılar

Alaçatı Antika Pazarı
Alaçatı Antika Pazarı

Alaçatı’nın meşhur mimari yapısının korunduğu muhteşem bir sokak. Sadece antikacılar değil tamamıyla görülmesi gereken başlı başına bir mekân. Özellikle antikacıların görülmesi gerekiyor. Hele de sanata ve biraz da tarihe meraklıysanız sizin için eşsiz bir deneyim olabilir. Büyük şehirlerde dahi göremeyeceğiniz kadar değerli antikalar ziyaretçilerini ve müstakbel sahiplerini bekliyor.

Yel Değirmenleri – Gün batımı

Alaçatı Yel Değirmenleri
Alaçatı Yel Değirmenleri

Alaçatı çarşısının hemen girişinde bulunan ve bölge mimarisini yansıtan sevimli yel değirmenleri bulunduğu noktaya göre biraz daha yükseltide kalıyor. Bu da gün batımını izleyebilmeniz için size müthiş bir fırsat sunuyor. Alaçatı’daysanız mutlaka bu fırsatı değerlendirmelisiniz. Ömrünüzün uzadığını hissedeceksiniz.

Alaçatı Dutlu Kahve

Alaçatı Dutlu Kahve
Alaçatı Dutlu Kahve

Biraz önce bahsettiğimiz Hacımemiş Sokağı’nda faaliyet gösteren işletme bir kafe & restoran olarak hizmet veriyor. Dışarıdan bakıldığında bir kıraathaneyi andırsa da Alaçatı’nın en sıcak, en güler yüzlü ve en kaliteli hizmet veren mekânlarından biri diyebiliriz. Siz de Alaçatı’daysanız, fiyatların pahalılığından yakınıyorsanız ve aile sıcaklığında birkaç saat geçirmek istiyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Aya Yorgi Koyu

Alaçatı Aya Yorgi Koyu
Alaçatı Aya Yorgi Koyu

Alaçatı’ya oldukça yakın bir mevkide bulunan Aya Yorgi Koyu aynı zamanda Çeşme’nin de en popüler koylarından biri. Turkuaz renkli, durgun ve ılık denizi ile kusursuz bir havuzu andıran koy sosyetenin de gözdesi. Fiyatları biraz pahalı bulunsa da doğanın güzelliği karşısında bunu düşünmeyeceksiniz. Tatilciler yaz sezonu boyunca koyda gündüzleri denizin, akşamları da eğlencenin tadını çıkarıyorlar.

Port Alaçatı Marina

Alaçatı Port Rüzgar Sörfü
Alaçatı Port Rüzgar Sörfü

Alaçatı merkezine sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Port Alaçatı Marina, rüzgâr sörfünün yapıldığı tesislere de oldukça yakındır. Marinanın hemen yanında aynı adı taşıyan bir de otel bulunmaktadır. Marina içerisinde birçok restoran, kafe ve bar bulunduğu için tatilcilerin ilgilini çeken mekân denizin yanı başında huzurlu ve eğlenceli bir gün geçirmek isteyenler için kusursuz tasarlanmıştır.

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi
Alaçatı Kemalpaşa Caddesi

Alaçatı Çarşı olarak bahsettiğimiz yerin bir kısmını kapsayan cadde sokaklara taşan kafe, restoran ve barları ile ilgi çekmektedir. Yaz akşamları tatilcilerin önemli bir kısmını geçirdiği bu cadde klasik Ege mimarisini yansıtmaktadır.

Bir Cevap Yazın