Bayındır, İzmir merkezine 78 kilometre uzaklıkta bulunan, şehrin doğusunda yer alan bir ilçedir. Demiryolu ile de ulaşımın sağlanabildiği Bayındır, yemyeşil görünümü ile tarih boyu çok fazla medeniyetin istediği topraklar olarak adından sıkça söz ettirmiştir. Üretimin ve yetiştiriciliğin fazlaca görüldüğü ilçede meyve ve sebze seralarını her yerde görmek mümkün.

Bayındır Rehberi

Bayındır’ın ilgi çekçi yanı sadece verimli topraklarında açmış çiçekler ve yeşillikler değil. Tarihin izlerini de görebileceğiniz Bayındır, eski hükümet binasını da merkezinde tutuyor.

Hükümet Binası

Bayındır’daki eski hükümet binasının Osmanlı döneminde yapıldığı söylenmektedir. Eski hükümet binası ismini almasının sebebi ise 1945 yılında hükümet binası olarak kullanılmasından kaynaklıdır. Zamanla restore edilerek günümüze kadar gelmesi sağlanmıştır.

Hacı Sina Cami

Bayındır’daki önemli tarihi eserlerden biri de Hacı Sina Cami’dir. Üzerinde çok sayıda kubbenin olması, caminin daha da dikkat çekmesine sebep olmaktadır. Tam 19 kubbe barındırması sebebiyle bu alanda nadir eserlerdendir.

Eskici Dede Türbesi

Eskici Dede Türbesi

İzmir ve çevresindeki en ünlü türbelerden biri Eskici Dede Türbesidir. Çok fazla hikayeye konu olan Eskici Dede Türbesi’nde bulunan kişinin gerçek isminin ise Ahmet Bin Murat olduğu bilinmektedir.

Bayındır Kaplıcaları

Şifa veren Bayındır Kaplıcaları, yılın her ayı fazlaca kaplıca ziyareti almaktadır. Termal anlamda turizm için önemli bir ilçe olan Bayındır bu anlamda ülkemizin nadide yerlerinden biridir. Kaplıcalara gitmek isterseniz merkezden biraz uzaklaşmanız gerekmektedir. Yaklaşık 10 kilometrelik mesafelerde Fatma Hanım, Ergenli ve Dereköy kaplıcalarını ziyaret edebilirsiniz. Kaplıcaların hangi hastalıklara iyi geldiğini merak ediyorsanız, söylentilere göre mide, romatizma,  deri rahatsızlıkları başta olmak üzere çok sayıda hastalığa şifa vermektedir.

Bayındır’a Nasıl Gidilir?

Tren yolu ile de gidilebilecek olan Bayındır’a ESHOT’un ulaşım araçları kullanılarak gidilebilmektedir. İZBANK ve belediye otobüsü ile kolay şekilde ulaşımın sağlandığı Bayındır’a en kolay Torbalı üzerinden gidilmektedir.

İzmir’den Bayındır’a Nasıl Gidilir?

İZBAN ile Torbalı’ya geçiş yapın. Ardından Torbalı’dan 727 Numaralı ESHOT otobüsüne binin. 727 Numaralı hat, Bayındır-Torbalı arası ulaşım sağlamaktadır. Tren ile gitmek istediğiniz taktirde Gaziemir, Basmane, Torbalı gibi istasyonlardan Bayındır bileti alarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tren yolunu tercih ettiğiniz taktirde saatlik seferler olduğunu hatırlatalım. Hiçbir aktarma olmadan doğrudan Bayındır merkezine giden tren, otobüs ile ulaşımdan daha pratiktir.

Bir Cevap Yazın