Bayraklı, İzmir’in son yıllarda büyük değişim ve gelişim gösteren ilçelerinden biridir. İzmir’i farklı bir pencereden gösteren, denize karşı konumlanmış yeri ile dikkat çeken Bayraklı, bir çok iş merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Bayraklı’yı ziyaret ettiğinizde faytona binenleri ya da denize karşı manzarayı izleyenleri görmeniz mümkün.

Bayraklı’ya Bayraklı isminin verilmesine dair ise günümüze kadar gelen çok sayıda söylenti bulunmaktadır. Akdeniz’i sahiplenmiş korsanların İzmir’e gelip Bayraklı’dan gönüllü asker alması üzerine diktiği bayraklar sebebiyle Bayraklı denildiğinin üzerinde duruluyor olsa da, başka iki söylenti daha vardır. Biri soyguncuların uğrak yeri haline gelen Bayraklı’da yapılan soygunların anısına dikilen bayraklar, diğeri ise Bayraklı’da bulunan eski dönemdeki Bayraklı aşiretinin yoğun şekilde ev sahipliği yapması. Bayraklı, 7. Yüzyıl içerisinde Araplar tarafından çok sayıda akına uğramıştır. İlerleyen yıllarda ise Osmanlı tarafından koruma altına alınıp Osmanlı’nın hakimiyeti altına girmiştir.

Bayraklı Rehberi

Şehir merkezinde yer alan Bayraklı, Çanakkale yolu üzerinde konumlanmıştır. Denize paralel olarak bulunan ilçe, İzmir’deki 11 ilçeden biridir. Ziyaret edilecek yerleri arasında Smyrna Antik Kenti’ni ilk sıraya koyabiliriz. Küçük bir alanda konumlanmış olan Antik Kent, eski çağlardan kalıntılar içeriyor. Ayrıca bölgede Tepekule Höyüğü’nü de görmeniz mümkündür.

Bayraklı’da görülebilecek yerler arasına Tantalos Mezarı’nı da eklemek gerekir. M.Ö 7. YY’da yapılan mezarlar, günümüzde hala yerini korumuş durumda.

Merkezi oldukça hareketli olan Bayraklı, bir çok iş merkezi ve konut barındırıyor. İzmir’in yükselen yeni iş merkezleri ve gökdelenlerinin neredeyse tamamı son yıllarda Bayraklı’da diyebiliriz.

Bayraklı’ya Nasıl Gidilir?

Şehir içerisinde geçiş noktalarından biri olan Bayraklı’ya ulaşım tren yolu, belediye otobüsü yada dolmuşlarla yapılabiliyor.

Bayraklı’ya Ulaşım Nasıl Sağlanır?

İZBAN ile Bayraklı’ya gitmek için şehir merkezinde İZBAN’ın herhangi bir durağından binerek ulaşım sağlanabilir. İZBAN’ın Bayraklı durağı olduğunu belirtelim.

Konak’tan Bayraklı’ya Nasıl Gidilir?

İlk olarak metroya binerek Halkapınar’a geçiş yapabilir, ardından Halkapınar’dan İZBAN’a aktarma yaparak Bayraklı’ya gidebilirsiniz. Dilerseniz Konak Vapur iskelesine giderek Karşıyaka seferine binebilir, indiğiniz yerden ise dolmuş ya da otobüsle Bayraklı’ya geçebilirsiniz.

Otobüsle Bayraklı’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’de bulunan bir çok semt ve ilçeden Bayraklı’ya otobüs bulunmaktadır. Aşağıda yer alan ESHOT numaraları, Bayraklı’ya gitmektedir.

120 – KONAK – ATA SANAYİ
148 – ONUR MAHALLESİ – GÜMRÜK
150 – BORNOVA METRO  – BOSTANLI
300 – F.ALTAY – BOSTANLI
545 – HALKAPINAR – ÖRNEKKÖY
613 – OTOGAR – BOSTANLI İSKELE

Bir Cevap Yazın