Türkiye’nin dünya mirası listesinde yer alan yerlerinden biri olan Bergama, Antik çağlarda Pergamon olarak bilinirdi. Ziyaretçilerin hem kültürel anlamda hem de tarihi açıdan doygunluk hissini yaşayacağı Bergama, çok sayıda görülmesi gereken yeri barındırıyor. Son yıllarda Bergama’ya olan turist ziyaretlerindeki artış, İzmir merkezinden ve çevre illerden Bergama’ya ulaşım olanaklarına da çeşitli alternatifler eklenmesine neden oldu.

Bergama’nın tarihine baktığımızda çok sayıda uygarlık, bölgeyi evi olarak kullanmıştır. Bizans, Selçuklu, Yunan, Roma gibi tarihte önemli yere sahip uygarlıkların dönem dönem merkezi olarak kabul edilen Bergama, Pergamon ismini de o çağlarda almıştır.

Bergama’da Gezilecek Yerler

Bergama gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Özellikle tarihi açıdan değer taşıyan dünyaca ünlü mekanları sınırları içinde barındırır. Bunlardan en önemlileri ise şunlardır;

Antik Kent / Antik Tiyatro

Bergama’yı gidip ziyaret edilecek ilk yerlerden biri Antik Kent’tir. 8500 Yılı devirmiş bir tarih yatan Antik Kent’teki tiyatro alanı, dünyadaki en dik tarihi tiyatro alanı olarak kayıtlara geçmiştir. Farklı tarihi kalıntılar görebileceğiniz Antik Kent’in geniş çevresi ise yeşilliklerle kaplıdır. Özellikle bahar aylarında çok daha güzel bir görünüm alan bölge, adeta görsel şölen sunuyor.

Asklepion Sağlık Merkezi

Görülmesi gereken bir diğer yer, Asklepion Sağlık Merkezi’dir. Eski çağlarda sağlık alanında merkezleşmiş en önemli yerlerden biri olarak görülen Bergama, birçok uygarlık tarafından sağlığın ana merkezi olarak kabul edilmiştir. Cerrahi alandaki müdahalelerin yanı sıra dönemin etkili tedavi yöntemleri olan paramedikal ve inanç yöntemleri de uygulanmıştır.

Bergama Antik Kenti

Athena Tapınağı

İlginizi çekecek diğer bir tarihi yapı ise Athena tapınağı olacaktır. Geçmiş çağlarda Athena’nın Bergama’nın koruyucu tanrısı olduğu yönünde inanç hakimdir. Fakat sadece tapınağın temel taşlarını görebilmektesiniz. Athena tapınağının tüm parçalarının bir bütün haline getirilme işlemi ise Almanya’da yapılmıştır. Aynı durum Zeus Sunağı için de geçerlidir.

Pergamon Müzesi

Bergama’da çıkarılan çok sayıda kalıntı, tapınak ve eser, yıllar önce Almanya’ya sevk edilmiştir. Beraberinde Pergamon Müzesi çatısı altında sergilenmeye başlayan kalıntılar, Türkiye’ye geri getirilmemiş ve orada sergilenmeye devam etmiştir.

Bergama Kütüphanesi

Tarihin bırakmış olduğu en önemli kalıntılardan bir diğeri ise Bergama Kütüphanesi. Tam 200 Bin adet eski el yazısı eser olduğu söylenmekte. Roma İmparatorluğu’nun etkinliğini sürdürdüğü Bergama döneminde kütüphane Cleopatra’ya hediye olarak takdim edilmiştir.

Bergama’ya ait duymuş olabileceğiniz diğer bir tarihi kalıntı da Red Basilica olarak da lanse edilen Kızıl Avlu’dur. Koyu ve kızıl renk tonunda olması sebebiyle kızıl ismini alan yapı, bölgedeki mutlak görmeniz gereken bir alandır.

Bergama Antik Tiyatro

Antik kentin kalıntılarının hepsi, kent içerisinde değil, bir kısmı da müze içerisinde sergilenmektedir. Bergama Müzesi’nde Helenistik çağ ağırlıklı olmak üzere bir çok medeniyetin kalıntıları yer almaktadır.

Bergama’nın dünya miras listesindeki yerinin 999. sıra olduğunu da belirtelim.

Bergama Ulaşım

Bergama’ya ulaşım için tren yolu veya kara yolu tercihi yapabilirsiniz. Şehir dışından gelecekler için ilk olarak İzmir’e gelmeleri ve oradan devam etmeleri tavsiye edilir. 

İzmir’den Bergama’ya Nasıl Gidilir?
İzmir’den Bergama’ya gidiş için en kolay yol, İZBAN’dır. Şehir merkezinde çok sayıda durağı bulunan İZBAN’ın herhangi bir durağından biniş gerçekleştirip, Aliağa yönüne giden trenlere binebilirsiniz. Aliağa’da İZBAN’dan indiğinizde Bergama-İzmir dolmuş hatlarını görmeniz mümkün. Bu dolmuş hatlarını kullanarak Bergama’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Otogar’dan Bergama’ya Nasıl Gidilir?
Yolculuğunuzu otobüs ile yapmak isterseniz İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’ni kullanabilirsiniz. Metro Turizm veya Bergamalılar isimli otobüs firmaları, Bergama’ya yarım saatlik arayla sefer düzenlemektedir.

İzmir-Bergama arası 109 kilometre olup, ortalama seyahat süresi ise 1 saat 45 dakikadır.

Bir Cevap Yazın