Bostanlı

İzmir doğa, tarihi ve ekonomik olarak bir çok imkana sahip bir şehir olurken bir çok güzel ilçeye sahip olmasının yanı sıra mahalleleri ile de dikkat çekiyor. İzmir Bostanlı gezecek yerler arasında ilk sırada gelmese de keşfedilmeyi bekleyen oldukça güzel mekanlara ve sahile sahip bir mahalle olarak gezi severleri cezbediyor.

Bostanlı Gezilecek Yerler

Belki de İzmir’deki en güzel ve en sakin sahil Bostanlıda bulunuyor, kordon sahile benzeyen bu sahilde şehrin kalabalığı ve gürültüsü oldukça uzak kalıyor. Bostanlı  bir çok kafeye ev sahipli yaparken Sevinç Pastanesi gibi adını tüm Türkiye’ye duyurmuş bir mekanı da var.  İzmir Bostanlı pazarı ucuzluğu ve kalitesiyle bir çok kişinin ilgisini çekerken belirli zamanlarda festivaller ile boy gösteriyor. Her yıl yapılan balık festivali ile yüzlerce kilo balık ücretsiz olarak dağıtılıyor.

Bostanlı Yaya Köprüsü

Doğal güzelliklerin ve eğlence mekanlarının yanı sıra kültürel alanları da bulunur. Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu  oldukça geniş salonu ile Bostanlı’ya gelenlerin ilgisini çeker. Çevresinde bulunan bir çok kafenin içerisinden 80’s Cafe müşterilerine çocukluklarını hatırlatıyor. Bu kafe 80’li yıllardan kalan pek çok eşyanın bulunduğu kafede o yılların müzikleri ile nostalji yaşamayı isteyenlerin kaçırmadığı bir mekan.

Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası

Belediye tarafından yapılan ve oldukça güzel mimariye sahip olan Bostanlı gün batımı terası ve yaya köprüsü hizmete açıldı. Eskiden hoş bir görünüme sahip olmayan bölge bugünlerde gün doğumundan gün batımına kadar oldukça kalabalık ziyaretçi kitlesine sahip. İzmir Bostanlı sahili daha etkin kullanılması amacıyla ‘’Karşıkıyı’’ projesi dahilinde yapıldı. Uzanarak sahilin ve güneşin seyredildiği harika bir manzara imkanı sunuyor. Çelik konstrüksiyon  üzerine ahşap kullanılarak yapılan kademeli bir görünüm gösteren körfezin manzarasını uzanarak izlemeyi sağlıyor.

Bostanlı Gün Batımı Terası

Bostanlı’ya Nasıl Gidilir?

Bostanlı ulaşım açısından avantajlı bir konumdadır. Ulaşım olarak bir çok imkan var bunları şöyle sıralayabiliriz;

  • İZBAN kullanılarak gidilmesi mümkün, İZBAN’ın Nergis durağında inebilirsiniz.
  • Karşıyaka sahilden binilerek tüm otobüsler Bostanlı iskele önünden geçer.
  • Karşıyaka iskele önünde bulunan taksi dolmuşlar yine aynı şekilde bostanlıya gider.
  • Karşıyaka İZBAN yanında bulunan dolmuşlar da bostanlıya giden bir diğer ulaşım aracıdır.
  • Yeni yapılan Karşıyaka tramvayı muhteşem bir sahil deneyimi yaşayarak bostanlıya ulaşma imkanı sunuyor.

Bir Cevap Yazın