Buca Kaynaklar

Buca Kaynaklar, İzmir’in Buca İlçesinde bulunan Nif Dağının eteklerine kurulmuş bir köydür. Tarihi tam olarak kimse tarafından bilinmemektedir. Bazı rivayetlere göre ilk adı Dambeli’dir. Kaynaklar denmesinin sebebi ise aşırı derecede fazla sulak bir araziye sahip olması ve birçok yerde su kaynağı çıkması. 1998 senesinin Nisan ayında belediye olmuştur.  Şuan ki nüfusu 3771’dir. Kaynaklar belediyesinin simgesi ise tarihi çınar ağacıdır. Kaynaklarda bulunan tarihi çınar ağacının yaşı uzun sürede yapılan araştırmalara göre 4500 olduğu bilinmektedir. Köy halkı ise 4500 yaşın abartılı olduğunu düşünüp 2000 yaş olduğunu düşünmektedir.

Kaynaklar’a Nasıl Gidilir

Kaynaklar’a gitmek için iki farklı yol izleyebilirsiniz.

Birinci güzergah; Eshot seferlerinden 177 Kaynaklar-Adatepe ile Kaynaklar’a yaklaşık olarak 40 dakika gibi bir sürede ulaşabilirsiniz. Sefer saatleri hafta içi ve hafta sonu farklı olacak şeklinde ayrılıyor.

İkinci güzergah; O kadar duraklarda bekleyemem diyorsanız; Buca Hasanağa Parkı önünden her yarım saatte bir dolmuş kalkmaktadır.  Fiyatı ise 2,5 Türk Lirası. Kaynaklar Köyü’ne gitmek istediğinizi söylemenizde fayda var. Çünkü başka yerlere giden dolmuşların da kalkış yeri orasıdır.

Buca Kaynaklar Nasıl Bir Yer

Kaynaklar Köyü’ne girişte sizleri karşılayan asırlık çınar ağaçları vardır. Bu çınar ağaçları altında saatlerce oturup ailenizle, arkadaşınızla veya sevgilinizle oturup keyifli saatler geçirebileceğiniz işletmeler bulunmaktadır.  Köye girer girmez o güzel havanın farkına varıyorsunuz. Bir diğer yandan kulaklarınıza akan su sesi geliyor. Köy içerisinde köylüler tezgahlarda organik sebzeler, yiyecekler ve daha birçok ürün satmaktadır. Gözleme, keşkek, sarma ve daha bir çok yemek satışı gene köy içerisinde tezgahlarda satılmaktadır. Dağlara çıkan toprak yolları takip ederek dağ gezisi yapabilirsiniz. Köyün içerisinde eski köprüler vardır. Ayrıca köyün içerisinde bulunan dağcı heykelini de görmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Kaynaklar

Kaynaklar gidip görmesi gereken eşsiz yerlerden biridir. Doğal ortamı ve yeşil dokusuyla herkesi büyüleyen bir yer olma özelliğine sahiptir. Doğa ile iç içe bir köydür. Kısacası tam da yaşanılacak yerdir aslında. Birçok insanı bu özellikleri ile kendine çeken Kaynaklar, aynı zamanda dağcıları ve doğa dostlarını da ağırlamaktadır. Kaya tırmanışı, doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için Kaynaklar Köyü oldukça ideal bir noktadır.  Her yıl genellikle Nisan’ın sonu, Mayıs’ın başında, Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenlikleri yapılmaktadır.

Kaynaklar

Kamp Yapmak İçin Güzel Bir Köy

Özellikle derelerin coşkun aktığı günlerde köy ayrı bir güzel görünür. Güzel bir keşif yaparsanız eğer, çeşitli güzel kamp yapılacak noktalar bulmanız mümkündür. Kaynaklar Kamp Alanı da kamp yapılacak güzel yerler arasında yer almaktadır. Kamp yerini bulduğunuz anda huzuru bulmuş gibi oluyorsunuz. Doğa ile her adımı iç içe bir köydür. Çınar ağaçları ve tamamen yeşillikleri ile kampçıları kendine çekmektedir.

Kaynaklar Kahvaltı Mekanları

Çınarlı Bahçe, Şirin Cafe Kaynaklar, Kamalı Kahvaltı Salonu,,Çitlenbik Mantı ve Gözlem Evi, Bereket Organik Kahvaltı ve daha bir çok mekanda köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Bu mekanlar hem organik, lezzetli ürünler sunar, hem de uygun fiyatlara hizmet sağlar.

Bir Cevap Yazın