Türkiye’nin dünyaca ünlü plajı olan Çeşme Ilıca plajı, denizi ve kumu seven tatilciler için bulunabilecek en büyük nimetlerden biridir. Her yıl hem İzmir’den, hem diğer illerden, hem de başka ülkelerden yüz binlerce turist bu plajı ziyaret etmektedir.

Çeşme’nin 3-4 km yakınında bulunan Ilıca Plajı, yaz aylarında sıcak deniz suyu ve sonsuz kumsalıyla ün yapmıştır. Plaj içerisinde ücretsiz şezlonglar bulabileceğiniz gibi, genellikle işletmelerin şezlonglarına denk geleceksiniz. Bu şezlongların ücreti ise 15-25 TL arasında değişmektedir.

Ilıca Plajı’na giriş ücreti yoktur. Her isteyen ücretsiz şekilde girebilmektedir. Sürekli olarak devriye gezen zabıta ve polis ekipleri, plajın güvenli kalmasını sağlamaktadır. Hırsızlık yapabilecek, rahatsız edici tipler plaj içerisinde bulunamazlar.

Plaja gidiş yolu üzerinde sayısız market ve kafe-restaurant bulunur. Dışarıdan yiyeceklerinizi yanınıza alarak plajda atıştırabilirsiniz. Ancak bazı işletmeler buna müsaade etmezler. Plajın işletmelere ayrılan bölümünde konaklamak isterseniz, yiyecek-içecek ürünlerine çok fahiş fiyatlar ödemezsiniz. Bu açıdan içinizi rahat tutabilirsiniz.

Ilıca Plajı, sadece yaz aylarında ziyaret almaz. Suyunun sıcak kalması sayesinde ilkbahar ve sonbahar aylarından da rahatlıkla denize girebilirsiniz. Hatta kışın bile plajda denize giren insanlara rastlamanız mümkündür.

Çeşme Ilıca’nın denizi hemen derinleşmez, ancak çok sığ da değildir. Yüzme bilen-bilmeyen herkes için uygundur. Suyun dibini her yükseklikten görebilirsiniz, deniz o kadar berraktır. Çeşme belediyesi tarafından düzenli olarak bakımı yapılan plaj, oldukça temizdir.

Çeşme Ilıca Plajı

Plajın tam ortasında bir otel bulunur ve kumsalın bir kısmı otele aittir. Bu alan halka açık kısımda bulunanları rahatsız etmeyecek kadar küçüktür. Plajın sonuna doğru Ot Beach isimli işletme vardır. Burası da plaja dahil bir alanı kullanmaktadır. Kalabalıktan uzak, kendi halinde denize girmek isteyenler için cüzi bir ücret karşılığı buralara giriş mümkündür.

Ilıca Plajı’na Nasıl Gidilir?

Ilıca Plajı’na ulaşım, Çeşme’de bulunan birisi için oldukça kolaydır. Çeşme ilçe terminalinden yürüme mesafesinde olan plaj, diğer konumlardan da dolmuşla rahatlıkla ulaşılabilecek bir yerdedir.

Bunun yanı sıra kendi aracıyla geleceklerin ulaşımı da çok rahattır. Çeşme’ye girmeden 3-4 km ilerlerseniz buraya ulaşmanız mümkündür.

Bir Cevap Yazın