Dikili
Dikili

İzmir’in kuzey sınırlarına yakın yerde bulunan Dikili, Yunan adalarına komşu konumda yer almaktadır. Yaz aylarında yerli turistlerin fazlaca tercih ettiği bir ilçe olan Dikili’de yapılacak çok şey, görülecek çok yer bulunmaktadır. Konumu itibarı ile çevre il ve ilçelere de yakın olması, farklı yakın konumdaki bölgelerdeki güzellikleri görme imkanı da tanımaktadır.

Dikili, kış aylarında pek fazla yerli turist almazken, yaz aylarında yerli turistler tarafından fazlaca ziyaret edilir. Sebebi ise muhteşem koylarının olması ve yaşam tarzının huzur verici yanı. Eğer yolunuz yaz aylarında Dikili’ye düşerse denizden ya da plajdan çıkmak istemeyebilirsiniz. Turistik olarak ilgi çekici yerleri ve doğa harikası alanları Dikili’nin son yıllarda turist akınına uğramasının diğer ana sebeplerinden biridir.

Dikili Gezilecek Yerler

Dikili’ye gidenlerin görmesi gereken mutlak yerler vardır.  Sadece güzel koyları ve sakin yaşamı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Akşam saatlerinde Dikili çarşısında dolaşmak, meşhur dondurmasını tatmak, denize karşı oturmak da keyif verici güzelliktedir fakat Dikili’de turistler açısından görülecek bazı noktalar vardır.

Dikili Plaj

Atarneus Antik Kenti, gittiğinizde mutlak uğramanız gereken yerlerden biridir. Ülkemizde çok sayıda bulunan antik kentlerden birisidir. M.Ö. inşa edilen antik kent, Dikili’nin önemli değerleri ve mirasları arasında gösterilir. Antik Kent’i sadece eskiden kurulmuş bir antik şehir olarak düşünüyorsanız yanılmış olursunuz. Çünkü çevresini kaplamış çok sayıda doğal kaynak bulunmaktadır. Bu da antik kenti daha da güzel kılmaktadır.

Dikili’de görülmesi gereken yerler arasında bulunan diğer bir yer ise Atatürk Botanik Bahçesi’dir. Dünyada çok sayıda bitkiyi tek bir alanda görme imkanına her zaman sahip olamayabilirsiniz. Dikili’deki botanik bahçe tam 3000 çeşidi tek bir alanda barındırıyor. Tam 300 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan botanik bahçesi, bitkilerle arası olmayan insanların bile dikkatini çekebilecek güzelliktedir. Kapladığı alan ve sunduğu bitki çeşitliliği bakımından ülkenin tek, dünyanın ise sayılı botanik bahçelerinden biri olduğu söylenmektedir.

Dikili merkezinden çıkıp farklı koylar görmek istiyorsanız çok güzel bir seçenek daha sizi bekliyor. Dikili’ye bağlı Kalem Adası’na geçiş yaparak tatilinizi farklı bir boyuta taşımanız mümkün. Merkezden her gün kalkan tekneler, sizi Kalem Adası’na götürmektedir.

Görmeniz gereken diğer yerleri de şu şekilde sıralayabilir; Volkanik Göl, Nebiler Şelalesi ve Kemente Yaylası. Merkeze her ne kadar mesafeli yerler olsa da, Dikili’ye gidip görmeden geçmek istemeyeceğiniz yerlerdir.

İzmir’den Dikili’ye Nasıl Gidilir?

Dikili’ye ulaşım noktasında karayolu tercih edilmektedir. İzmir şehir merkezi ile arasındaki mesafe 123 kilometredir. Bu mesafe 1 saat 45 dakika gibi bir sürede aşılmaktadır. İzmir merkezden Dikili’ye gitmek için otogarı kullanabilirsiniz. Otogardan gün boyu Dikili otobüsleri kalkmaktadır. İkinci bir tercih ise çevre ilçeler üzerinden geçiş yapmak. Aliağa ve Bergama’dan gün boyu Dikili’ye otobüs vardır. Bergama Dikili arası 29 Km, Aliağa Dikili arası ise 51 kilometredir.

Bir Cevap Yazın