Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Türkiye’nin Ege Bölgesinde bulunan, bölgenin incisi İzmir şehrimizin gezilecek yerlernden birisi de kuşkusuz ki Efes Antik Kenti’dir.  Efes Antik Kenti, Roma döneminden kalan tarihi bir yunan kentidir. Kuruluşu yaklaşık olarak M.Ö 6000’li yıllarına dayanır. Efes Antik Kenti Antik Kent, zaman zaman büyük depremler görse de yıkıldıktan sonra tekrar inşa edilmiştir.

Bu yazımızda antik kentle ilgili temel bilgilerden bahsedeceğiz. Bu mekanda bulunan çok fazla mimari yapı olduğu için Efes Antik Kenti’nde Bulunan Mimarı Yapılar için ayrı bir yazı oluşturduk.

Efes Antik Kenti’ni Kim Kurdu?

Yaşanılan dönemde kadın savaşçılar tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Bu kadın savaşçılara “Amazon” denilmektedir. Yaklaşık olarak 8 Bin yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmekte. Eski dönemlerden günümüz dönemine gelen önemli eserlerden birisidir.

Efes Antik Kenti Nerededir?

Tüm Türkiye’nin ve Türkiye’ye gelen turistlerin merakla gezdikleri yerlerden biri olan Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesinde yer almaktadır. Ayrıca Efes Antik Kenti ülkemize gelen turistlerin ilgi odağı olmuş ve oldukça fazla turist çeken bir yer haline gelmiştir.

Efes Antik Kenti Mimarisi
Efes Antik Kenti Mimarisi

Efes Antik Kenti’ne Giriş Ücretleri Ne Kadardır?

İzmir’in güzel şaheserlerinden biri olan Efes Antik Kenti’ne giriş ücretlidir bu ücretlendirmeler ise şöyledir. Normal kişi giriş ücreti 25 Türk Lirası. Öğrenci giriş fiyatı ise 15 Türk Lirası’dır. Eğer ki girişlerde 25 Türk Lirası ödeyip de Müze Kart alırsanız. Müzelere 1 sene boyunca sınırsız girebilirsiniz. Öğrenciler için bu fiyat değişmektedir. Öğrenciler için müze kartı fiyatı 15 Türk Lirası’dır.  Bu fiyatlar dışında bir fiyat daha vardır. Eğer ki Efes Antik Kenti’nde Yamaç Evleri’ni görmek istiyorsanız ekstra ücret ödemek gerekir. Müze kartı Yamaç Evleri’nde geçerli değildir.

Efes Antik Kenti’ne Giriş Saatleri

İzmir’in şaheseri olan Efes Antik Kentine giriş saatlerini aşağıda sizler ile birlikte paylaşacağız.

Nisan-Ekim ayları arası Efes Antik Kenti açılışı saat: 08:00 kapanış saati: 19:00

Kasım-Mart ayları arası açılış saati saat: 08:00 kapanış saati: 17:00

Tatil günü olmayan Efes Antik Kenti’nin sadece T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın belirlediği üzere dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalı kalır.

İzmir’den Efes Antik Kentine Ulaşım

Bütün bilgilere sahipsiniz ancak bir sorununuz var. Efes Antik Kenti’ne nasıl gidilir İzmir’den Efes Antik Kentine ulaşım çok zor değil. İzmir Şehirlerarası Otogarı’ndan Selçuk minibüslerine binerek veya Basmane Tren Garı’ndan kalkan Denizli trenini kullanacak Selçuk İstasyonu’nda inerek gelebilirsiniz. Eğer ki özel aracınız var ve İzmir’den Selçuk’a gelmek istiyorsanız; İzmir-Aydın Otoyolu’nu takip ederek, Selçuk kavşağından çıkarak gelebilirsiniz. Otoyolu kullanmak istemeyenler olabilir. Otoyolu kullanmak istemeyenler ise İzmir-Aydın arasındaki eski yolda, Torbalı’yı geçtikten sonra Selçuk tabelasını takip ederek gelebilir. Şimdi sıra geldi Selçuk’tan Efes Antik Kentine gelmekte. Selçuk Otogarı’ndan Efes Antik Kentine ulaşmak için minibüsler kullanılmaktadır. Selçuk ile Efes Antik Kenti arasında yaklaşık olarak 3500 metre mesafe bulunmaktadır. Selçuk’tan Efes Antik Kenti’ne minibüs ile geliş fiyatı ise 2,5 Türk Lirası’dır.

Efes Antik Kentine Ulaşım
Efes Antik Kentine Ulaşım

Efes Antik Kenti’nde Bulunan Dünyaca Ünlü Olan Eserlerden Bazıları İse Şunlardır;

Liman Hamamı, Artemis Tapınağı, Meryem Ana Evi, Yedi Uyurlar, Hadrian Tapınağı, Serapis Tapınağı, Meryem Kilisesi, Yukarı Agora, Bazilika, Mermer Cadde, Domitianus Meydanı, Üst Kapı, Herakles Kapısı ve daha birçok dünyaca ünlü eserler Efes Antik Kentinde bulunmaktadır.

Efes Antik Kenti’ndeki mimarı yapılardan detaylı olarak bahsettiğimiz yazımızı da incelemeyi unutmayın!

Bir Cevap Yazın