Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti mimari olarak ülkemizin önde gelen tarihi mekanları arasında yer alır. Efes Antik Kenti, İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Günümüzde içerisinde bulundurmuş olduğu mimari yapılar ve tarihi ile gerek ülkemizden gerek dış ülkelerden birçok turist çekmektedir. İçerisinde birçok mimari yapıyı bulunduran Efes Antik Kenti mutlaka gidilmesi görülmesi gereken bir yerdir.

Efes Antik Kenti‘ni genel detaylarıyla anlattığımız bir yazı zaten mevcut. Ancak bu tarihi mekanın içerisinde yer alan mimari yapılar için ayrı bir yazı oluşturmayı tercih ettik. Bu yazımızda sizlere Efes Antik Kenti’nde bulunan mimari yapılardan bahsedeceğim.

Efes Antik Kenti Mimari Yapıları

Efes Antik Kenti içerisinde birçok mimari yapı bulundurmaktadır. Bu mimari yapılar ise şunlardır:

Meryem Ana Evi
Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi tam olarak Bülbül Dağı üzerindedir. Meryem Ana Hıristiyanlığın anası olarak bilinir. Yaklaşık olarak 1890’lı senelerde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Meryem Ana Evi, Hıristiyanlar tarafından “Panaya Kapulu” adlandırılır. Meryem Ana Evi, Hıristiyanlar için hac yeri haline gelmiştir. Meryem Ana Evi’nin, M.S. 4.yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor.

Ashab-ı Kehf

Efsanelere göre 7 Hıristiyan gencin bulundukları devrin Roma imparatorlarının yaptıkları baskı ve zulmünden kaçarak Panayır Dağı eteklerinde bulunan alana sığınırlar ve orada mucizevi bir uykuya dalarlar. Bu kişilerin adı birçok kaynakta farklı farklı verilmektedir. Roma imparatorları tarafından mağaraya gönderilen askerler mağara girişini taş ile kapatırlar. Mağaranın önüne bir levha asarlar. Bu levhada ise şöyle yazmaktadır. “Yedi Kafir Ölüme Terkedilmiştir” Üzeri kapatıldıktan sonra kimi rivayetlere göre 184, 200 veya 230 sene sonra işçiler mağaranın girişini açar ve gördüklerine inanamazlar. Yedi Uyurlar ile karşılaşmışlardır. Yedi Uyurlar’dan birisi şehre ekmek almaya iner ve yaklaşık olarak 230 sene öncesinin parasıyla alışveriş yapmaya kalkışınca kişi Roma İmparatoru Psikopos’un karşısına çıkartılır. Yedi Uyurlar’dan biri olan bu kişi olayı baştan sonuna kadar her şeyiyle anlatır. Hikayeyi dinleyen imparator bunun bir mucize olduğunu söyler. Bu dağın bulunduğu yerin ise Efes Antik Kentinin yakınlarında bulunan Panayır Dağı eteklerinde olduğu bilinir.

Yedi Uyurlar - Ashab-ı Kehf
Yedi Uyurlar – Ashab-ı Kehf

İsa Bey Cami

Yaptıran kişi İsa Bey’dir. 1375 senesinde yaptırılmıştır. Yapılan yer ise Ayasuluk Tepesi’dir. Yapılan bu eser Anadolu beylikleri dönemlerine ait en eski eserlerdendir. İsa Bey Cami 19.yüzyılda kervansaray olarak kullanılmıştır. Bu caminin iki giriş kapısı bulunmaktadır. Bu kapılar caminin batı ve doğru tarafında yer alır. İki kubbesi olan caminin, kubbelerinin kasnağı Selçuklu çinileriyle süslüdür.

Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı ile ilgili rivayete göre, Efesliler’in ilk yerleştikleri yerin bu tapınağın olduğu yerde bulunduğu söylenmektedir. Artemis Tapınağı dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilir. Bu görkemli bir yer olan Artemis Tapınağı, Selçuk’tan Kuşadası yoluna girişte sağda bulunmaktadır ve kalıntıları görülür. Artemis Tapınağı mermerden inşa edilmiştir ve antik dünyanın mermerden inşa edilmiş ilk tapınağı olarak bilinmektedir. Artemis Tapınağı’nın temellerinin ilk olarak M.Ö. 7.yüzyılda atıldığı bilinmektedir. Artemis Tapınağı yapıldığı zamanda, insanlar tarafından pazar yeri ve dini müessese olarak kullanılmaktaydı.

Celsus Kütüphanesi

Celsus Kütüphanesi, Efes Antik Kenti‘nde bulunan bir kütüphane kalıntısıdır. İyonya Uygarlığı tarafından İlk Çağ’da inşa edilmiştir. Rivayetlere göre önceden tam olarak 14 bin kitabı içinde bulundurduğu düşünülmektedir. Bu kütüphane iki katlıdır.

Bir Cevap Yazın