Eski Foça, yaz ve kış mevsimi farketmeksizin her mevsim ziyaret edilebilecek İzmir’in nadir ilçelerinden biridir. Son nüfus sayımına göre 28.591 kişinin yaşadığı Eski Foça, farklı havası ve manzarası ile turizm için önemli bir ilçedir. Akşam saatlerinde deniz manzaralı kafelerinde oturabilir, teknelerin arasından denize bakarak huzur dolu dakikalar yaşayabilirsiniz.

Eski Foça’da yaz döneminde plajlar fazlaca rağbet görürken, merkezi ve çarşısı da aynı şekilde oldukça hareketlidir. Kış aylarında ise tahmin edeceğiniz gibi plajlar boş olur. Fakat merkez yine oldukça hareketlidir.

Balıkçılığın ön plana çıktığı Eski Foça’da lezzetli balıklar tatmak ayrı bir keyiftir. Fasıl gecelerinde eğlencenin dibine vurmak, lezzetli balıkları rakıyla süslemek de benzersiz bir aktivitedir. Her kitleye hitap edecek kafelerin olduğunu da belirtelim. Otantik kafeler, yemek restoranları, her gece fasıl düzenlenen mekanlar ve çok daha fazlasıyla Eski Foça’da zamanınızı oldukça keyifli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Eski Foça Rehberi

Eski Foça’da görülmesi gereken yerler ilk olarak çarşısıdır. Adım attığınız ilk anda hediyelik çok sayıda eşya satan küçük dükkanlar görebilirsiniz. Oldukça küçük bir çarşının içerisinden geçerek kendinizi bir anda kayıklar ve denizin önünde buluyorsunuz. Sağa ve sola ayrılan Eski Foça’da denize paralel olarak konumlanmış kafelerin yanı sıra, ara sokaklarda da çok sayıda mağaza ve kafe bulunmaktadır.

Eski Foça’da Siren Kayalıkları, Arnavut kaldırımı ara sokakları, Eski Foça Kalesi, Kybele Tapınağı, Fatih Cami asla görmeden geçmemeniz gereken yerleridir. Ayrıca Eski Foça’da gün batımını izlemek ayrı bir keyif vermektedir. Denizin tam karşı kısmından batan güneş, izlemeye değer. Eğer bir aktivite yapmak istiyorsanız balık tutmak da Eski Foça’da iyi bir tercih olabilir. Zira yaz ve kış aylarında her gün her saat balık tutan insanlar görebilirsiniz.

Eğer seyahatinizi birkaç güne yaymak isterseniz çok sayıda pansiyon ve butik oteller bulabilirsiniz. Fiyatlar ise oldukça uygundur. Sadece özel günlerde ve yılbaşı gecelerinde fiyatlar 2-3 katına çıkmaktadır. Eğer yılbaşı gecesi Eski Foça’da kalmayı planlıyorsanız önceden rezervasyon yapmanız tavsiye edilir. Aksi taktirde yer bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Eski Foça

Eski Foça’ya Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine 65 kilometre mesafede olan Eski Foça’ya şahsi aracınız ile gitmek istiyorsanız Menemen yolu üzerinden Eski Foça’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. Eski Foça’ya ulaşımın en kolay yolu ise belediyenin toplu taşıma araçlarıdır. Doğrudan Eski Foça’ya ESHOT seferleri düzenlenmektedir.

İzmir’den Eski Foça’ya Nasıl Gidilir?

Belediyenin toplu taşıma araçları olan ESHOT’u kullanarak Foça’ya gitmek en kolay yoldur. Herhangi bir İZBAN istasyonundan İZBAN’a binin ve Hatundere durağında inin. Hatundere durağında indiğiniz yerde otobüs durakları göreceksiniz. Buradan direkt olarak Eski Foça’ya giden belediye otobüsleri vardır. Bağarası-Eski Foça olarak geçen ESHOT otobüs hattının numarası 744’dür.

Bir Cevap Yazın