Fahrettin Altay

Türk Kurtuluş Savaşı kahramanlarından biridir. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yakın silah arkadaşlarındandır. Kurtuluş Savaşı döneminde 5. Süvari Kolordusu Komutanı olarak görev yapmıştır. Dumlupınar Meydan Muharebesi’ndeki başarısı sonucu Yunan ordusunun geri çekilmesini sağlamıştır. İzmir’e ilk giren Türk birliğinin başında bulunan komutandır.

1880 yılında babasının görevi nedeniyle bulunduğu Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı bugünkü Arnavutluk’un İşkodra kentinde doğmuş; 1974’te, 94 yaşındayken İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli tarihsel olaylarına yakından şahitlik etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk için 1938 yılında yapılan cenaze törenine komutan tayin edilmiştir. 1945 yılında 65 yaşında yaş haddinden emekli edilen Altay, 1946 ve 1950 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi’nden Burdur milletvekilliği yapmıştır.

2007 yılında geliştirilmeye başlanan yerli tanka, Fahrettin Paşa’nın hatırasına saygı olarak ‘Altay’ ismi verilmiştir. Altay tankı bugün Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

Fahrettin Altay ve İzmir İlişkisi

Fahrettin Paşa’nın kendisinin başka yerde doğmuş ve farklı kentlerde yaşamış olmasına rağmen babası İsmail Bey, İzmirlidir. Kendisi de Dumlupınar Meydan Muharebesi’nin kazanılmasından sonra İzmir’e ilk giren komutan olduğu için kuşkusuz bu şehrin yeri farklıdır.

Yaklaşık 30 yıl boyunca taşıdığı Altay soyadı da İzmir ile ilgili bir hatırasından gelmektedir.

İzmir de Fahrettin Altay Paşa’nın kendisi için önemini unutmamıştır. İzmir’de Konak ve Karabağlar ilçelerinin birer bölümünü kapsayan büyük bir semtin adı ‘Fahrettin Altay’dır. İzmir metrosunun güneydeki ucunun bulunduğu bu semt kalabalık ve işlek bir bölgedir.

Fahrettin Altay ve Atatürk

‘Altay’ Soyadının Hikâyesi

Fahrettin Altay Paşa’nın 1966 yılında verdiği bir mülakatta anlattıklarına göre ateşkes yıllarında İzmir’in köklü kulüplerinden Altay, bir İngiliz donanma karması ile maç yapıyormuş. Alsancak’ta yapılan bu maçta Altay başarılı bir oyun sonucu İngilizleri yenince ulu önder çok duygulanmış. Yıllar sonra soyadı kanunu çıkınca o günün hatırasına binaen Fahrettin Paşa’ya Altay soyadı verilmiş.

Bir Cevap Yazın