Fuar İzmir, İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunan ve 337 bin metrekare arazi üzerine kurulu uluslararası bir fuar ve kongre merkezidir. Fuar İzmir, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılmış ve 25 Mart 2015 günü açılmıştır. Genellikle ticaret fuarlarına ve büyük kongrelere ev sahipliği yapmaktadır. Fuar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kuruluş olan İZFAŞ (İzmir Fuar A.Ş.) tarafından işletilmektedir.

Fuar İzmir; fuar, kongre, seminer ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır. İzmir için devasa bir büyüklüğe sahip olması nedeniyle Buca gibi çevre ilçelerin yüksek tepelerinden fuar alanı rahatlıkla görülebilmektedir.

Fuar İzmir denilince akla ilk olarak İzmir Enternasyonal Fuarı gelmektedir. Ancak İEF ve TÜYAP İzmir Kitap Fuarı gibi etkinlikler yeni fuar alanına taşınmamış, uzun yıllardır kurulduğu Kültürpark’ta misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Fuar İzmir

Fuar İzmir Nerede?

Fuar İzmir, İzmir’in Gaziemir ilçesinde bulunur. Adnan Menderes Havalimanı’na 8 km uzaklıktadır. Çevre yolu üzerinde bulunması nedeniyle şehir trafiğine girmeden rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Etkinlik dönemlerinde genellikle organizatör firmalar tarafından İzmir’in merkezî noktalarından katılımcılar için ücretsiz servis hizmeti verilmektedir. Bunun dışında İzmir sakinleri de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT’un otobüsleri sayesinde fuar alanının içine kadar rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Fuar İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir’e ulaşımı daha da kolaylaştırmak amacıyla İZBAN Semt Garajı istasyonuna entegre sürücüsüz bir metro hattı projesinin olduğunu açıklamıştır.

Karşıyaka’dan Fuar İzmir’e Ulaşım

Karşıyaka’dan Fuar İzmir’e ulaşmak için Karşıyaka İZBAN istasyonundan Tepeköy yönüne giden banliyö trenine binebilirsiniz. Gaziemir Semt Garajı istasyonunda indikten sonra 610 numaralı ESHOT otobüsüne aktarma yaparak Fuar İzmir’e ulaşırsınız.

Alsancak’tan Fuar İzmir’e Ulaşım

Alsancak İZBAN istasyonundan Tepeköy yönüne giden banliyö trenine bindikten sonra Gaziemir Semt Garajı istasyonunda inebilir, oradan da 610 numaralı ESHOT otobüsünü kullanarak Fuar İzmir’e ulaşabilirsiniz.

Konak’tan Fuar İzmir’e Ulaşım

Konak’tan Fuar İzmir’e ulaşmak için en kolay yol; metro ile Üçyol’a gitmek ve oradan 92 numaralı ESHOT otobüsüne aktarma yapmaktır.

Buca’dan Fuar İzmir’e Ulaşım

Buca’dan kendi aracınız ya da bir ticari taksi ile Fuar İzmir’e ulaşmanız 10 dakikanızı alacaktır. Ancak bu imkanı olmayanlar bulundukları bölgeden geçen herhangi bir ESHOT otobüsü vasıtasıyla Şirinyer İZBAN istasyonuna gidebilirler. Şirinyer’den Tepeköy yönüne giden banliyö trenine bindikten sonra Gaziemir Semt Garajı durağında indikten sonra 610 numaralı ESHOT otobüsünü kullanarak Fuar İzmir’e ulaşabilirler.

Bornova’dan Fuar İzmir’e Ulaşım

Bornova’dan Fuar İzmir’e ulaşmak isteyenler metro ile Üçyol’a giderek 92 numaralı ESHOT otobüsü vasıtasıyla Fuar İzmir’e ulaşabilirler.

Fuar İzmir’den Geçen ESHOT Otobüsleri

  • 92 – Fuar İzmir – Üçyol Metro
  • 610 – Fuar İzmir – Gaziemir Semt Garajı
  • 650 – Fuar İzmir – Fahrettin Altay

Bir Cevap Yazın