Germiyan Köyü

Çeşme ilçe merkezine 23 kilometre uzaklıkta bir Türkmen köyü olan Germiyan Köyü; cennet gibi bir ülkede, temiz yürekli çağdaş insanlarla yaşadığımızı hatırlamamıza sebep oluyor. İnsanların kafasındaki ‘köy’ tanımını yıkarak metropollerden daha çağdaş, daha modern köyler var ülkemizde. Birçoğu Ege’nin cennet kıyılarında olan köylerden biri Germiyan.

Germiyan Köyü’nde bütün evler temizliği simgeleyen beyaz ile boyanmış. Bu durum her ne kadar akıllara Bodrum’u getirse de Germiyan’da kendine özgü bir hava yaratmış.

Sanata da ilgi gösteren köylülerin her biri de adeta birer sanatçı. Evlerinin ve sokakların duvarlarını çiçek, böcek ya da bir hayvan gibi doğanın içinden gelen figürlerle süslüyorlar.

Bu köy Slow Food (Yavaş Gıda) Hareketi’ne katılan Türkiye’den ilk yerleşim birimi olma özelliğini taşıyor.

Slow Food (Yavaş Gıda) Nedir?

Slow Food Hareketi, ilk olarak 1986 yılında İtalyan gazeteci Carlo Petrini tarafından başlatılmıştır. İyi, temiz ve adil gıdayı savunan girişim fast food yiyeceklere katiyetle karşıdır. Yemek yemenin yolda, ayaküstü geçiştirilecek bir şey olmadığını düşünmektedirler. Zincir firmalardan yenen yemekler  yerine geleneksel gıdanın ve yerel üreticilerin korunması gerektiğini söylemektedirler. Sağlıklı, lezzetli ve kaliteli gıdanın genele hâkim olması; dünyaya, doğaya, insanlara ve diğer canlılara zarar vermeyecek şekilde üretim ve tüketim yapılması gerektiğini belirten örgüt, sembol olarak az fakat sık beslenmesi ile bilinen salyangozu kullanmaktadır.

Germiyan Köyü’ne Nasıl Gidilir

Germiyan Köyü’nde gelir kaynaklarından biri de artık turizm olduğu için ulaşım oldukça kolay. İzmir il merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta bulunan Germiyan Köyü’ne ulaşım için birkaç farklı yol izleyebilirsiniz.

  • ESHOT’a bağlı 760 numaralı Çeşme – Urla otobüs hattını kullanabilirsiniz. Köyün girişinde inerek kısa bir yürüyüşün ardından köy meydanına ulaşabilirsiniz. Belediyeye bağlı ESHOT otobüsleri ile yapacağınız bu yolculuk için tam 5,70 TL, öğrenci ise 3,20 TL olarak ücretlendiriliyor.
  • Çeşme – Urla arasında yolcu taşıyan dolmuşları kullanarak yine köy girişinde inebilir, gezerek köy meydanına ulaşabilirsiniz.
  • Daha organize bir şekilde günübirlik bir seyahat planlıyorsanız bu işi yapan tur firmalarından birinin turlarına katılabilirsiniz. İzmir şehir merkezinin farklı noktalarından servis de kaldırılıyor. Profesyonel bir rehber eşliğinde gerçekleştirebileceğiniz bu seyahat için 55 TL civarı bir ücret ödemelisiniz. Maalesef müze ve ören yeri giriş ücretleri, yiyecek ve içecekler ücrete dâhil değil.

Bir Cevap Yazın