Ödemiş’te yaylanın tam ortasında bulunan bir gölden ismini alan Gölcük, Ödemiş merkezine 18 kilometre uzaklıktadır. Rakım’ın 1100 metre olduğu Gölcük, çevresinde bol ağaç bulunan, aynı zamanda yerleşim yeri olarak da kullanılan, yerli turistler tarafından sıkça ziyaret edilen bir yerdir.

Gölcük’ün derinliği en fazla 5 metreye çıkmaktadır. Tektonik olarak oluşan doğal göl, aynı zamanda konaklama yeri olarak da tercih edilmektedir. Artan ziyaretler, Gölcük’te otellerin açılmasına sebep olmuştur. Gölcük rakımı yüksek olması sebebiyle kışları sert geçmekte ve göl donmaktadır. Eğer kışın ziyaret ederseniz gölü donmuş olarak görme ihtimaliniz yüksektir. Bahar ve yaz aylarında ise ayrı bir tadı olan Gölcük, cennetten bir parça gibidir.

Gölcük ziyaretinizde otel ve pansiyonlarda konaklama yapabilir, güzel bir serpme kahvaltı ile  güne başlayabilirsiniz. Gölcük ziyareti yapan bir çok yerli turist, aynı zamanda Birgi’yi ziyaret edip Gölcük’e geçiş yapmaktadır.

Gölcük’e Nasıl Gidilir?

Ödemiş ilçesinin sınırları içinde bulunan Gölcük’e gitmek için İzmir merkezden Ödemiş’e ulaşım sağlamak ilk yapılması gereken yolculuktur.

İzmir’den Gölcük’e Nasıl Gidilir?

Otogardan Ödemiş otobüsleri ile Ödemiş’e geçip, ardından Birgi minibüsü kullanarak Birgi’ye bağlı olan Gölcük’e gidebilirsiniz. Şahsi aracınız ile gitmek için ise Bayındır,Ödemiş yolu üzerinden gidebilirsiniz. Gölcük’e giden diğer yol ise Ankara yolu üzeri Turgutlu-Ahmetbeyli güzergâhıdır.

Gölcük’e Ulaşım

Ödemiş’e tren yolu veya karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Karayolundan ulaşım sağlamak isteyenler yukarıdaki belirtmiş olduğumuz güzergâhları kullanabilir. Tren yolu için ise Basmane ve Gaziemir gibi tren istasyonlarından Ödemiş bileti alarak geçiş yapabilir.

Bir Cevap Yazın