Homeros Vadisi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2008 yılında hayata geçirdiği bir projedir. 2010 yılında çeşitli düzenlemeler ve eklemeler yapılarak bugünkü hâline gelmiştir. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarafından ‘İzmir kent tarihinin simge projesi’ olarak adlandırılmıştır.

Homeros Vadisi Rekreasyon Alanı, 7 kilometre uzunluğunda bir vadidir. Homeros’un yaşadığı rivayet edilen mağara dışında, proje kapsamında 18 gölet yapılmıştır ve bu göletlerin çevresine 75 binden fazla bitki dikilmiştir.

Yeşillikle kaplı vadide göletler, yürüyüş yolları, koşu pistleri, bisiklet yolu, mini amfi tiyatro ve piknik alanları yer alıyor. Yapılan araştırmalar sonucu 54 familyada 182 bitki ve 103 kuş türü yaşadığı tespit edilmiştir.

Özellikle haftasonları İzmirlilerin akınına uğrayan rekreasyon alanı, şehrin karmaşasından kaçıp doğayla iç içe huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için ideal bir adres konumuna gelmiştir.

Homeros Kimdir?

Homeros, M.Ö. 8. yüzyılda, Antik Yunan döneminde yaşamış İyonyalı bir edebiyatçıdır. Antik Yunan edebiyatının ilk eserlerinden sayılan İlyada ve Odysseia destanlarının derleyicisidir. Homeros’un nerede yaşadığına dair çeşitli rivayetler öne sürülmektedir. Günümüzde Yunanistan’a bağlı olan Sakız Adası’nda ya da Bornova merkezi ile yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kayadibi köyü arasında bulunan Bornova Çayı’nın yatağında yer alan vadide bulunan mağarada yaşadığı sanılmaktadır.

Neden ‘Homeros’ Adı?

Homeros ‘un İzmir’de yaşadığı mağara, bu vadide bulunduğundan dolayı ‘Homeros Vadisi’ olarak adlandırılmıştır.

Yunan mitolojisinde Proklos, Homeros için, “Babası Maion, Meles ırmağının kıyısında doğduğu için ona Melesigenes denmiş.” diyor. Meles Çayı’nın, İzmir’de bulunmasının Homeros’un İzmir’de yaşamış olabileceğinin güçlü bir kanıtı olduğu iddia ediliyor.

Homeros Vadisi’ne Nasıl Gidilir?

Kendi aracı ile gitmek isteyenler için özellikle yoğun günlerde otopark sıkıntısı yaşanmakla birlikte Homeros Vadisi’ne giden yollar İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından genişletilmiş ve asfaltlanmıştır.

ESHOT’a bağlı belediye otobüsleri ile Homeros Vadisine ulaşmak isteyenler Bornova Metro’dan 566 numaralı, EVKA-3 Metro’dan da 365 numaralı otobüsler ile ulaşabilirler. 566 numara Cumartesi ve Pazar günleri, 365 numara da Pazar günleri çalışmamaktadır. Üstelik 365 numaralı otobüsün kalkış saatleri oldukça seyrektir.

  • 365 – KAYADİBİ – EVKA 3 METRO
  • 566 – EVKA 4 – BORNOVA METRO

Bunların dışında Bornova’dan kalkan köy dolmuşları ile de Homeros Vadisi’ne ulaşmak mümkündür. Bornova kalkışlı Kayadibi köy dolmuşlarını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın