Ildırı Köyü

İzmir’in doğal güzellikleri ile ünlü, dünyaca bilinen ilçesi Çeşme’ye bağlı; insan ve doğa aşkını güçlendirecek bir köy Ildırı. Doğal güzellikleri olduğu kadar tarihî güzellikleriyle de misafirlerini ağırlamaya hazır bir yerleşim birimi. Ünlü Erythrai Antik Kenti, köyün sonunda tüm geçmişi ve asaletiyle sizleri bekliyor.

Ildırı, bir dönem Kanal D’de yayınlanan Kalbim Ege’de Kaldı ve FOX TV’de yayınlanan Hayat Sevince Güzel gibi dizilerin çekimine ev sahipliği yapmış ve özellikle Kalbim Ege’de Kaldı dizisinden sonra tüm Türkiye’de tanınmaya ve sevilmeye başlamış.

Köyde konuşulan bir efsaneye göre, Antik dönemin İyonyalı ünlü ozanı Homeros, ‘Ildırı, Güneş’in en güzel battığı yer’ demiş. Bu iddia konuşuladursun, Güneş adeta Homeros’u doğrularcasına ufkun ardından sulara gömülüyor. Bir şiir gibi güzel, tutkulu bir aşk gibi romantik!

Erythrai Antik Kenti

Aynı zamanda Ildırı’nın antik dönemdeki adıdır. Yapılan araştırmalar ve ortaya atılan iddialara göre Erythrai sözcüğü, Yunanca’da ‘kırmızı’ anlamına gelen Erythros kelimesinden türemiştir. Köyün çevresini saran kırmızı renkli topraktan dolayı da antik dönemde köye Erythrai ismi verilmiştir. Ayrıca bir başka iddiaya göre antik dönemde köy, ismini ilk kurucusu olan Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythro’dan almıştır.

Erythrai Antik Kenti

Köy ve bölgesinde Tunç Çağı’ndan bu yana yerleşim olduğu sanılmaktadır. Depremler, savaşlar ve sonrasında Romalı komutanların yağmaları sonucu yıkıma uğrayan bölge 1366 yılında Türk yönetimine girmiştir. Birçok farklı isim alan köy, özellikle 16. yüzyıldan sonra İlderen ve sonrasında da Ildırı isimlerini aldı.

Ildırı Köyü’ne Nasıl Gidilir

Çeşme ilçe merkezine 20, Ilıca’ya 16 km uzaklıkta bulunan Ildırı Köyü’ne ulaşım için İzmir Şehirler Arası Otobüs Terminali’nden kalkan Ildırı dolmuşlarına binebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın