Atatürk Dağı
Atatürk Dağı

İzmir’in Buca ilçesi sınırlarında bulunan Atatürk maskının yapımına 2006 yılında başlanmış ve 2009 yılında tamamlanmıştır. Dünyanın 10’uncu, Türkiye’nin ise en büyük maskıdır. Maskın hemen yanında Türk bayrağı dalgalanmaktadır. Aynı zamanda Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ sözü yer almaktadır. Gürçeşme mahallesine yakın bir bölgede bulunan maskın yer aldığı tepeye, masktan dolayı halk arasında Atatürk dağı denmektedir.

İZBAN’ın Şirinyer ve Kemer istasyonları arasındaki kalmaktadır. 4.2 milyon TL’ye mâl olan mask, yapıldığı dönemde maliyeti nedeniyle büyük tartışmalara konu olmuştur.

Maskın yapımını onaylayan ve yapımına başlayan dönemin AK Partili Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, bu projenin maliyetinin yüksekliğinden dolayı bir dönem yargılanmıştır. Daha sonra yerine göreve seçilen CHP’li Ercan Tatı projeyi tamamlamıştır. Maskın açılışında konuşan Başkan Ercan Tatı, maliyetin çok yüksek olduğunu, kendisinin sadece başlanmış bir projeyi bitirmek amacıyla hareket ettiğini söylemiştir. Kendisinin Cemil Şeboy yerinde olsa bu kadar maliyetli bir projeyi hayata geçirmeyeceğini ifade etmiştir.

Atatürk maskının açılışını dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yapmıştır.

Mask, toplamda 42 metre uzunluğundadır. Buca’ya bağlı Çaldıran Mahallesi’nde bulunan maskın yapımı için 450 tondan fazla çelik taşıyıcı kullanılmıştır. 3 kat püskürtme beton atılarak tamamlanan eserin heykeltraşı Harun Atalayman’dır. Başta büyük bölümü Buca’da bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi olmak üzere 25 farklı üniversitenin görüşüne başvurulmuştur.

Çevre yoluna bakan mask, Yeşildere Caddesi üzerinden rahatlıkla görülebilmektedir.

İzmir Atatürk Dağı’na Nasıl Gidilir?

İzmir Atatürk Dağı ve Dev Atatürk Maskı’na ulaşım için Buca’dan, Gaziemir’den ve Karabağlar’ın bazı bölgelerinden Yeni Garaj dolmuşlarına binerek Yeşildere Caddesi üzerinde inmeniz yeterlidir. Aynı zamanda Buca’dan 415 numaralı Tınaztepe – Bornova Metro ESHOT hattını kullanabilirsiniz. Eser etrafında herhangi bir tesis bulunmamakla birlikte bu devasa maskı yakından incelemek isteyenler belirtilen yollarla ulaşım sağlayabilirler.

Mask Nedir?

Mask, büst ve heykel kamuoyunda birbirlerine karıştırılmaktadır. Bu yazıda bahsi geçen yapıt bir masktır. Yalnızca Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzü yer almaktadır. Heykel vücudun tamamını ya da en azından bir bölümünü göstermekte, büst ise omuzdan yukarısını göstermektedir. Mask, yüz kalıbı demektir. Dolayısıyla bahsi geçen eser bir masktır.

Bir Cevap Yazın