İzmir Devlet Opera ve Balesi
İzmir Devlet Opera ve Balesi

Devlet Opera ve Baleleri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Türkiye’de opera, bale ve çok sesli müziği tüm kesimlere ulaştırmak, bu ve benzeri sanatların kültürel birikimimizle bütünleşmesini sağlamak ve ülkemizin kültür sanat alanında dünyadaki etkinliğini artırmak amacıyla çalışmalar yürütür. Türkiye’de İzmir Devlet Opera ve Balesi dışında İstanbul, Ankara, Mersin, Antalya ve Samsun’da olmak üzere toplamda 6 tane bulunur.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün temelleri 1949 yılında atılmıştır. İzmir Devlet Opera ve Balesi ise 1982 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Daha öncesinde Elhamra Sineması olarak hizmet veren binanın restore edilmesinin ardından yeni sahibi olmuştur. Oldukça görkemli, gösterişli bir bina olmasının yanı sıra tarihi de bir binadır. Zamanında İzmir Kütüphane Cemiyeti tarafından yaptırılmıştır ve uzun yıllar Milli Kütüphane’nin ek binası durumunda Elhamra Sineması olarak hizmet verdikten sonra 1982’de İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin kullanımına tahsis edilmiştir. 840 kişi kapasitelidir ve 120 m2 sahneye sahiptir.

İzmir Devlet Opera ve Balesi Nerededir?

İzmir Devlet Opera ve Balesi Konak ilçesinde, İzmir Milli Kütüphane’nin hemen yanında bulunur. Konak Meydanı’na oldukça yakın bir konumdadır. İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne ulaşım, konumu gereği, çok kolaydır.

Adres: Milli Kütüphane Cad. No: 37-39 Konak / İzmir
Telefon: 0232 489 3638

İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne Nasıl Gidilir?

İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne gitmek için öncelikle ESHOT otobüsleri, vapur ya da metro ile Konak’a gelmelisiniz. Konak’ta indikten sonra YKM’nin arkasındaki caddenin trafiğe kapalı bölümünde, İzmir Milli Kütüphane’nin hemen yanında bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın