İzmir halkının yıl içerisinde stres atıp eğlenebileceği oldukça fazla seçeneğin bulunmakta. Festivaller, eğlenceler, gösteriler yıl içerisinde hem yer halkın hem de şehir dışından elen yerli ve yabancı turistlerin hizmetlerine sunulmakta. Dünyaca ünlü olan etkinliklerin isimleri ve ne zaman düzenlendikleri ile ilgili ayrıntıları merak ediyorsan yazımızın devamını okuyabilirsin.

Alaçatı Ot Festivali

İzmir’in en büyük ve en ünlü festivalleri arasında yer alan Alaçatı ot festivali, 2010 yılından beridir düzenli olarak hayata geçirilmekte. Her yıl Nisan ayı içerisinde düzenlenen bu festivalde Alaçatı bölgesine ait ot çeşitleri, yemekler, el işçilikleri ve kültürler sunulmaktadır. Her yıl bölgeye özgü bir ot ismi ile başlayan festivalde Alaçatı sokaklarının rengarenk, canlı ve tanıtım stantları ile dolu olduğunu görmekteyiz.

İzmir Boyoz Festivali

Kordon boyunca yapılan İzmir Boyoz Festivali her yıl muhteşem bir görsellik meydana getirerek coşkulu bir şekilde kutlanır. Türkiye’de sadece İzmir’e özgü bir lezzet olan boyoz, dışarıdan gelen ziyaretçilere güzel bir şekilde tanıtılır. Organizasyon 2012 yılından bu yana düzenlenmekte olup her yıl Mayıs ayında düzenlenir.

İzmir Tiyatro Festivali

Bu etkinlik tüm İzmir halkının sanat ve tiyatro ihtiyacını karşılayarak doyumsuzluğa ulaşmalarına olanak sağlamakta. 2012 yılında bu yana her yıl değişik tarihlerde düzenlenen festival, ülkemizin önde tiyatrocularını misafir ederek her yıl onur ödülleri dağıtımında bulunmaktadır.

İzmir Kısa Film Festivali

2000 yılından bu yana uluslararası statüde düzenlenen kısa film festivali, yurtiçi – yurtdışı ayrımı olmadan her yıl binlerce kısa filmin tanıtımını yaparak kültürler arası bir etkileşim meydana getirir. Her yıl Kasım ayında düzenlenen etkinlik içerisinde tanıtılan kısa filmleri İzmir Sanat Merkezi ve Üniversitelerin tiyatro merkezlerinden izleyebilirsiniz.

İzmir Kitap Okuma Festivali

Farkındalık oluşturmak ve halka kitap okuma alışkanlığı kazandırmak amacı ile organize edilen İzmir Kitap Okuma Festivali, her yıl Ekim ayı sonu gibi düzenlenmektedir. Etkinlik hakkındaki tüm detaylar Facebook sayfa ve gruplarından paylaşılmaktadır.

İzmir Bira Midye Festivali

Kordon boyunca düzenlenen festivallerden bir diğeri ise bira midye festivalidir. Etkinliğe katılmak isteyen herkese açık olduğunu, tarihinin genellikle yaz aylarında mevsime uygun bir günde seçildiğini söyleyebiliriz.

Uluslararası İzmir Festivali

Listemiz içerisindeki ilk ücretli festival olma özelliğini taşıyan Uluslararası İzmir Festivali, başta İzmir olmak üzere ülkemizi dünyaya tanıtmaktadır. Şehrin en gözde ve tarihi mekanlarında düzenlenen organizasyonda konserler, piyano ve keman solo çalışmaları katılımcılara sunulur.

İzmir Avrupa Caz Festivali

İlk olarak Avrupa Caz günleri olarak düzenlenmeye başlayan etkinlik kısa süre içerisinde binlerce kişinin katıl göstermesi ile festival haline getirilmiş ve İzmir’in en popüler etkinliklerinden birisi olarak gösterilmeye başlanmıştır. 2018 yılı içerisinde 25.’si düzenlenecek olan etkinliğe ülkemizin önde gelen caz sanatçıları ve sanatseverleri katılım gösterecek.

Uluslararası İzmir Kukla Günleri

Bu yıl 12.’si düzenlenecek olan İzmir Kukla Festivali, yurt içerisinden binlerce katılımcının eşliğinde organize edilmektedir. Geçmiş yüzyıllarda kullanılan geleneksel araçların yeni nesle tanıtıldığını ve oldukça keyifli bir şekilde ilerlediğini görmekteyiz. Organizasyon içerisinde sergiler, atölye çalışmaları, film gösterileri katılımcılara sunularak daha aktif hale getirilmektedir.

Urla Enginar Festivali

2015 yılında başlayan ve bu yıl 3.’sü düzenlenecek olan Urla Enginar Festivali, bölgedeki üretimi sergileyerek enginarın kullanımı ve faydalarını konu ediniyor. Genellikle Nisan sonu ya da Mayıs ayının ilk haftası gibi düzenlenen etkinlikte tadım atölyeleri kurularak ziyaretçilere enginar ikram edilmekte.

Seferihisar Mandalina Festivali

2018 yılı içerisinde 17.’si düzenlenecek olan Seferihisar Mandalina Festivali, bölgede yapılan mandalina üretimini ve hasat zamanını işlemektedir. Etkinlik mandalina üzerine kurulu olsa da zengin içeriği sayesinde oldukça eğlenceli ve renkli geçmektedir.

Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali

20 yaşına giren Uluslararası Bayındır Çiçek Festivali, İzmir’i en iyi şekilde tanıtan etkinlikler arasında yer almaktadır. Çiçekçilik alanında İzmir’e özgü bitki örtülerini sergileyen festival, katılımcılarına zengin bir eğlence içeriği sunmakta.

Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği

Her yıl geleneksel olarak Ağustos ayında düzenlenen Urla Geleneksel Bağ Bozumu Şenliği, Urla içerisindeki verimli topraklarda yetişen üzümleri alıcı ve ziyaretçilerin izlenimine sunar. Bol miktarda üzüm ikramı ve eğlenceleri ile geçen festival kesinlikle önerilerimiz arasında yer almakta.

Alaçatı Country Life Kids Festivali

İlk olarak 2013 yılında düzenlenen bu etkinlik, çocukların kırsal alanları tanıyıp daha yakından görmelerine olanak sağlamaktadır. Doğal yaşam konuları hakkında eğitici içeriklere sahip olan etkinlik çocuklar için ücretsiz olup aileleri için 10 liradır. Temmuz ayında düzenlenen etkinlik katılımcı sayısını çok kısa bir süre içerisinde doldurmaktadır.

Kemalpaşa Dereköy Gökyaka Bal Festivali

2015 yılından beridir düzenlenen Gökyaka bal festivali, tamamen doğal olarak üretilen balların sergilenmesine olanak sağlarken katılımcılarına konser, tiyatro gibi zengin içerikler sunmaktadır. Tarihi konusunda değişkenlik olduğunu, Facebook sayfaları aracılığı ile öğrenebileceğinizi belirtelim.

Bir Cevap Yazın