Nefis İzmir tulumu, domates ve sivri yeşil biberin kumru gövdesini andıran gevreğimsi ekmeğin içinde buluşmasıyla meşhur İzmir kumrusu oluşur. Soğuk olur. Boyozla birlikte İzmirlilerin sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasındadır.

İzmir kumrusu sıklıkla ‘Çeşme Kumrusu’ ile karıştırılır. Salam, sosis ve sucuğun pişirilerek üzerine kaşar peyniri eritilmesi şeklinde yapılan sıcak sandviçin adı Çeşme kumrusudur. Türkiye’de İzmir dışındaki şehirlerde bilinen yaygın kanının aksine İzmir kumrusu ile Çeşme kumrusu hem yapılışı, hem içindeki malzemeler hem de lezzet açısından oldukça farklı yiyeceklerdir. Çeşme kumrusunun da kendine has bir lezzeti vardır. Ama İzmir kumrusu ve Çeşme kumrusunun tek ortak noktası kumru gövdesini andıran ekmeğidir.

İzmir Kumrusu Nerede Bulunur?

İzmir’de istisnasız her fırında ve seyyar satıcıda İzmir kumrusu bulmanız mümkündür. Görüntüsü benzese de lezzeti itibariyle Türkiye’nin diğer şehirlerinde İzmir kumrusu adıyla satılan yiyeceklerden farklıdır. Bir kere İzmir kumrusuna alışan, kolay kolay çıkaramaz hayatından bu muhteşem lezzeti.

İzmir genelinde çeşitli fırınlarda İzmir kumrusu ve Çeşme kumrusunun bir harmanı olarak domates, İzmir tulumu ve sucuk gibi yiyeceklerin kumru ekmeği arasında fırına verilmesiyle yapılan çeşitleri de vardır. Hepsinin kendine özgü bir lezzeti olduğu gibi arasında yapılacak tercihi sadece damak tadıyla açıklamak mümkündür.

İzmir Kumrusu Nasıl Yapılır?

İzmir kumrusunu evde yapmak isterseniz öncelikle aşağıdaki malzemeleri temin etmelisiniz.

  • Susamlı kumru ekmeği
  • Domates
  • İzmir Tulum Peyniri
  • Yeşil, Acı, Sivri Biber

Kumru ekmeğini İzmir’de herhangi bir fırından rahatlıkla ve taze bir şekilde temin edebilirsiniz. Diğer malzemelerin de tazeliklerinden ve lezzetlerinden emin olduktan sonra kumru ekmeğinin arasına özenle dilimlediğiniz tulum peynirini, domatesi ve sivri biberi koyabilirsiniz. Üzerine makul miktarda tuz da attıktan sonra kumrunuz afiyetle yemek için hazır.

Bir Cevap Yazın