İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti yaklaşık olarak 8000 hektarlık bir alana sahiptir ve bu alanda 300’e yakın kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. İzmir’in doğal güzellikleri ile bilinen bölgesi olan Çiğli ilçesine bağlı Çamaltı Tuzlası’nda yer alır. Kuşların göç yolu üzerinde bulunduğu belirtilen cenneti her yıl ortalama 50.000 kuşun misafir olduğu söylenmektedir.

Kuşlardan daha fazla insanlara da ev sahipliği yapıyor İzmir Kuş Cenneti. Her yıl artan ziyaretçileri için gezi bisikletleri, dürbün ve kuş seyir kuleleri bulunmaktadır.  Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından da koruma altında bulunan bölgede avlanmak da yasaktır. İzmir Kuş Cenneti; tuzlu su ekosistemi, tatlı su ekosistemi, otlak sahaları ve tepelik kısımlar olmak üzere 4 ekosistemi bünyesinde barındırır. İzmir Kuş Cenneti’nin ev sahipliği yaptığı kuş türlerinden bazılarının nesli tükenme tehlikesi altındadır.

Ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olarak gösterilen Kuş Cenneti’nde leylekler, kırlangıçlar, pelikanlar ve pembe kanatlı flamingolar gibi sokakta görülmesi zor olan birçok kuş türüne rastlamak mümkündür.

İzmir Kuş Cenneti’nin bulunduğu alan 1982 yılında Su Kuşları Koruma ve Üreme Sahası olarak tescil edilmiştir. Bölge aynı zamanda arkeolojik ve doğal sit alanıdır. Buna uygun olarak da İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ege Üniversitesi tarafından bölgenin doğal yapısına uygun ve bu yapıyı güçlendirecek bir takım çalışmalar yapılmıştır.

İzmir Kuş Cenneti Nerededir?

İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı Çamaltı Tuzlası olarak bilinen bölgede bulunur. İzmir Doğal Yaşam Parkı’na oldukça yakın bir konumdadır. Çiğli ilçe merkezine 10, Karşıyaka ilçe merkezine ise yaklaşık olarak 25 km mesafededir.

İzmir Kuş Cenneti’ne Giriş Ücreti

İzmir Kuş Cenneti, doğal yapının bozulmasına müsaade edilmeden ziyaretçilerin de bu güzellikleri görmesi için ziyarete açıktır. Hem bu sulak alanın korunma giderleri için hem de ziyaretçilerin bölgenin önemini anlamalarına yardımcı olmak için girişlerde cüzi bir ücret talep edilmektedir.

Bu ücretin miktarı hakkında maalesef net bir bilgiye ulaşamadık.

İzmir Kuş Cenneti’ne Nasıl Gidilir?

İzmir Kuş Cenneti’ne giden ESHOT yalnızca tek bir hat olarak mevcuttur. Toplu taşıma ile bölgeyi ziyaret etmek isteyen İzmirliler ya da misafirler ESHOT’un 751 numaralı SASALI – ÇİĞLİ AKTARMA otobüsü ile ulaşım sağlayabilirler.

Özel araç tercih edenler için ise İzmir Kuş Cenneti’ne yol tarifini yapıyoruz. Karşıyaka’da sahil boyunca devam ederken Çiğli Kipa AVM’nin bulunduğu bölgede size yardımcı olmak üzere bekleyen tabelaları bulabilirsiniz. Korkmayın, buradan sonra yolunuz oldukça azaldı ve bulmanız hiç zor olmayacak.

Bir Cevap Yazın