Şehir içi ulaşım konusunda oldukça alternatif seçenekler sunan İzmir, neredeyse 24 saat boyunca şehir içerisinde ulaşım imkanı sağlamaktadır. Ulaşım için belediye tarafından sağlanan İzmirim Kart, para yerine kartlı sistem kullanarak birçok sorunu ortadan kaldırmış durumda. İzmirim Kart’ın vatandaşlara sağlamış olduğu en büyük kolaylıklardan birisi ise 90 dakika içerisinde yapılan tüm aktarmaların bedava olmasıdır. Sunulan kartın diğer özelliklerine değinecek olursak;

İzmirim Kart

2015 yılı öncesinde İzmir Kart olarak bilinen İzmirim kart, büyükşehirin ulaşım sırasında vatandaşlara sağladığı olanaklar arasında yer almakta. Bu kart içerisine bakiye yükleyen vatandaşlar tüm ulaşım araçlarında aktif olarak kullanabilmekte. Bakiye yükleme işlemlerini izban girişleri, vapur girişleri, metro istasyonlarında ve şehir merkezi içerisindeki dolum noktalarından yapabilmekteler. Sadece ulaşım alanında geçerli olmadığını, bununla beraber otopark, bisim teleferik, buz pisti, tuvaletler, doğal yaşam parkı girişlerinde de İzmirim Kart kullanılabilmekte. Kartın boş ücreti 6 TL olup istenilen tutarda bakiye yüklenebilmekte. Yukarıda da dile getirdiğimiz gibi 90 dakika içerisinde tüm ulaşım araçlarında ücretsiz aktarma yapılabilmektedir.

Kullan – At Biniş Kartı

Bölgeye turistik olarak ziyaretlerde bulunan kişiler için tasarlanan kullan – at kartlar, 3 binişlik, 5 binişlik ve 10 binişlik olarak satılmaktadırlar. Bu kartlar, 10, 15 ve 29 TL gibi ücretlere satılmaktadır. Bu kartın 90 dakika içerisinde aktarma özelliği bulunmamaktadır. Kart konusuna değindiğimize göre ulaşım araçları listesine giriş yapmak istiyoruz.

ESHOT Otobüsleri

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait olan bu ulaşım sistemi 06:00 ile 00:00 arasında faaliyet göstermektedir. Otobüs taşımacılığı yapılırken seferler 4 farklı kategoride ayrılarak çalıştırılmakta olup güzergahlar daha toplu hale getirilmiştir. Kategorilerden bahsedecek olursak;

A Kategorisi: Bu kategori içerisinde yer alan otobüslerin tamamı şehir içerisinde çalışmaktadır. Güzergâh içerisinde yer alan tüm otobüsler arasında ücretsiz aktarma uygulanabilmektedir.

B Kategorisi: Bu kategori içerisinde yer alan otobüsler şehir merkezinden uzak olan ilçelerde çalışmaktadır. Güzergahları tamamen beldeler ve ilçe merkezleri arasındadır. Yolcular, tek bilet fiyatı üzerinden seyahatler gerçekleştirmekte olup 90 dakika içerisinde istedikleri şekilde aktarma yapabilirler.

C Kategorisi: Bu kategori içerisinde yer alan otobüsler, şehir merkezinden yakın ilçelere ulaşım sağlarlar. Bu kategori içerisindeki otobüslerde bilet farkı olduğunu ve 90 dakika içerisinde aktarmanın olduğunu söyleyebiliriz.

D Kategorisi: Bu kategoride yer alan otobüsler şehir merkezinden uzak olan ilçelere sefer düzenlemekteler. Bu kategori içerisinde yer alan otobüslerde çift bilet ücreti alınmakta olup 90 dakika içerisinde aktarma yapılamıyor.

Güncel ESHOT Otobüs ve güzergâh bilgilerini BU bağlantı adresinden öğrenebilirsiniz.

İZBAN

111 km’lik hattı ile kent içi en uzun demir yolu hattı unvanına sahip olan İZBAN, şehrin kuzeyi ile güneyi arasındaki ulaşımı sağlamakta. Kuzey’de bulunan Aliağa’da başlayan seferler Güney’de Tepeköy’e sonlanır. İki ilçe arasında toplamda 38 adet durak bulunur. Şu an için 3 ana hat üzerinde gerçekleşen seferler 10’ar dakika ara ile yapılmaktadır. 90 dakika içerisinde aktarma sisteminin burada da geçerli olduğunu fakat sadece tek yön içerisinde uygulandığını söyleyebiliriz. Ücretlendirme tam bilet için 5,72, öğretmenler için 4,40, indirimli ve 60 yaş üzeri için 3,30 TL’dir.

İZBAN için ücretlendirme gidilen kilometreye göre değişiklik göstermektedir. Yolcular, 25 kilometreye kadar olan seyahatleri için tam bilet ücreti öderken 25 kilometreden sonrası için her kilometre başı 0,07 ek ücret ödemektedirler. Ek ücret öğretmenler için 0.05, indirimli ve 60 yaş üstü için 0,04 olarak belirlenmiştir. Bunun kontrolünü ise binişler sırasında karttan belirli bir tutar ücret alındığını, inerken gittiniz mesafe kadar ücreti tahsil edip geri kalanını iade şeklinde hayata geçirildiğini görmemekteyiz.

Metro

İlk olarak faaliyete Ege Üniversitesi Hastanesi dahil olmak üçere Bornova ve Üçyol arasında başlayan Metro, 2011 yılında yapılan çalışmalar ile Evka-3 adresine kadar uzatılmıştır. 2015 yılında yapılan çalışmalarda ise Fahrettin Altay hattı açılmış, Üçyol’dan Fahrettin Altay’a kadar gidebilme olanağı sağlanmıştır.

Vapur

En etkili ulaşım araçları arasında yer alan vapur, trafik çilesinden kurtulmak isteyen kişilerin çaresi olmakta. Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak, bayraklı, Konak, Pasaport, Üçkuyular, Göztepe ilçe merkezlerinde bulunan 8 adet iskele şehrin tüm yorgunluğu ve stresini üzerinden atmakta.

Vapur seferleri ve saatleri hakkındaki bilgileri BU bağlantı adresinden alabilirsiniz.

Feribot

İzmir körfezisinin Kuzey ucu ile Güney ucunu birbirine bağlayan vapur seferleri sabah ve akşam trafiğinden kurtulmak için birebirdir. Bostanlı’dan Üçküyular’a yapılan feribot seferinin güncel ücreti 8 TL olup sabah 6 gece 11 saatleri arasında çalışmaktadır.

Tramvay

10’ar dakika arayla Atakent, Bostanlı, Bostanlı İskelesi, Karşıyaka Sahili, Karşıyaka İskele ve Karşıyaka Çarşı, Alaybey Tersanesi ve Alaybey güzergahları arasında çalışan Karşıyaka tramvayı şehrin ulaşımına büyük çare olmuştur. Yakın zamanda aktif edilmesi planlanan Üçkuyular iskelesi, Konak, Alsancak, Halkapınar arasında çalışacak olan Konak Tramvayı, İzmirlilerin dört gözle beklediği projeler arasında yer almaktadır.

Minibüsler

İzmir’in belirli bölgelerinde bulunan ve bulunduğu ilçenin tüm semtlerine ulaşım imkânı veren mavi minibüsler, ulaşım konusundaki alternatifler arasında yer almaktadır. Karşıyaka, Bornova, Buca ve Gaziemir içerisinde bulunan minibüsler, bağlı bulunduğu ilçelerdeki tüm semtlere ulaşım götürebilmekte. Gidilecek mesafeye göre ücretleri 2,5 TL ile 3,5 TL arasında değişiklik göstermekte.

Taksi Dolmuşlar

Şehir içerisinde minibüslerin yerine kullanılan taksi dolmuşlar trafiğin ve seyahatin daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlamakta. Konak, Karşıyaka, Alsancak, Kahramanlar, Altındağ, Basmane, Yenişehir, Altındağ MTK Talatpaşa, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Alsancak Gar, Çankaya, Fuar, Mavişehir gibi istikametler içerisinde taksi dolmuşların sık sık yolcu taşımacılığında kullanıldığını görebilirsiniz.

Taksi

Şehir içi ulaşımların vazgeçilmez tercihleri arasında yer alan taksi, İzmir halkının gece ulaşımlarında tercih ettiği bir ulaşım aracıdır. Taksimetre açılışının 2017 Mayıs itibari ile 3.25 olduğunu, kilometre başı alınan ücretin 3.1 olduğunu söyleyebiliriz.

Gece Otobüsleri

Geceleri de ulaşım araçlarının bazılarını çalıştıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, her güzergâh ve otobüs için çift bilet tarifesi uygulanmaktadır. Baykuş otobüs adı verilen gece seferleri 01:00 ile 05:00 arasında hizmet vermektedir. Başta Konak olmak üzere Karşıyaka, Çiğli, Bornova, Gaziemir, Buca, Balçova, Narlıdere arasında gece saatlerinde baykuş seferler düzenlenmekte.

Baykuş otobüslerinin güzergâh ve sefer saatleri bilgilerine BU bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz.

Havalimanı Ulaşımı

Adnan Menderes havalimanına ulaşımın başta İzban, Havaş ve otobüsler ile yapılabilmektedir. Yukarıda paylaştığımız sefer saatleri bilgilerinden havalimanına ait olan seferleri görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın