Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

İzmir’de gezmek için ne kadar çok yer ve mekan varsa bir o kadar da alışveriş yapılabilecek yer vardır. Çok sayıda AVM, çarşı ve meşhur pazarlardan bahsedebiliriz. Bu sebeple İzmir’de alışveriş yapmak, aradığınız her şeyi kolayca bulabileceğiniz anlamı taşıyor. Peki İzmir’de alışveriş yapılacak yerler dediğimiz zaman nerelere gidilmeli?

İzmir Alışveriş Rehberi

Alışveriş yapmadan önce ne tür bir alışveriş yapacağınıza karar verin. Çünkü İzmir’de sadece belli bir kitleye hitap eden çok sayıda çarşı, Pazar ve han bulunmaktadır. Yazımızda hepsine yer vermeye çalıştık.

İzmir’de Alışveriş Yapılacak AVM’ler

İlk olarak AVM’lerden başlayalım. AVM konusunda fazlaca kendini geliştirmiş olan İzmir’de neredeyse metropol olarak bahsedebileceğimiz tüm ilçelerde büyük AVM’ler vardır. Gaziemir’deki Optimum isimli AVM ise İzmir’in en büyük AVM’lerinden biridir. Son yıllarda oldukça revaçta olan AVM, geçtiğimiz yıl kapasitesini büyüterek devasa bir AVM’ye dönüştü. İçerisinde aradığınız her mağazayı bulmak mümkün. Ayrıca sinema ve kafeler de mevcut. İzmir’de popüler AVM’lerden biri de Mavibahçe. Farklı mimarisi ile de dikkat çeken Mavibahçe, sadece alışveriş için değil, mekan olarak da farklı yapısıyla ilgi görüyor. Açık bir alan olsun istiyorsanız Forum AVM ise en doğru tercih olabilir. Çok sayıda mağaza, temiz hava eşliğinde Bornova’da gezilebilir AVM’lerdendir. Diğer AVM’lerden bahsedersek Balçova Agora, Point Bornova, Park Bornova, Konak Pier, Özdilek AVM…

Mavibahçe AVM

Kemeraltı ve Kızlarağası Hanı

Alışverişlerinizi AVM’değil de çarşıda yapmak isterseniz İzmir’in önemli yerlerinden biri olan Kemeraltı’nda yapabilirsiniz. Kemeraltı çarşısı, her türde alışveriş imkanı sunar. Ayakkabı mağazaları, kuyumcular çarşısı, çok sayıda aktar, giyim üzerine butikler, ünlü markalar… Aklınıza gelecek her türde ürün vardır. Eğer takı yada otantik eşya arıyorsanız mutlak ziyaret etmeniz gereken yer ise Kızlarağası Hanı’dır. Oradan alışveriş yapmak için saatlerinizi harcayabilirsiniz. Tabi eğer takıları seviyorsanız. Kemeraltı’na  Konak ve İkiçeşmelik’ten giriş yapabilirsiniz. Her iki semte giden otobüs ya da diğer ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. İzmir’in merkez noktası olması sebebiyle her ilçe veya mahalleden Konak otobüsü var diyebiliriz.

Bostanlı Pazarı

İzmir’in oldukça ünlü bir pazarı vardır. Senelerdir ününe ün katan Pazar Bostanlı Pazarı’dır. Halk kısaca Bospa olarak tabir ettiği pazarda ünlü markaları ucuz fiyattan alabiliyor. Sıradan pazarlarda görmeyeceğiniz ürünler yer alır. Sizi şaşırtacak lüks markaları ucuza almak istiyorsanız Bostanlı pazarını tercih edebilirsiniz. Bostanlı pazarı hangi gün kuruluyor diye soracak olursanız Çarşamba günleri kurulmaktadır.

Optimum’a Nasıl Gidilir?

Gaziemir Optimum’a gitmek isterseniz İZBAN’ı kullanabilirsiniz. İZBAN ESBAŞ durağında indiğiniz taktirde Optimum’un arka kapısından giriş yapabilirsiniz. Bornova’dan Optimum’a gitmek isterseniz önce metro sonra İZBAN ile aktarma yapabilirsiniz. Veya doğrudan Gaziemir dolmuşuna binerseniz Optimum’da inebilirsiniz. Karşıyaka’dan Optimum’a nasıl gidilir diyorsanız, Vapur ile Konak’a geçip, Konak’tan Gaziemir yönüne giden 152 Numaralı otobüsü kullanabilirsiniz. Gaziemir’de Üçyol’dan dolmuş seferleri olduğunu da belirtelim.

Bir Cevap Yazın