İzmir Bisiklet Kiralama
İzmir Bisiklet Kiralama

İzmir gibi sahil kenti insanlarının son dönemlerde en gözde aktivitelerinden birisi de bisiklet kiralamaktır. İzmir, bisiklet kiralama sisteminin en gelişmiş olduğu şehirlerden biridir. Boş vakitlerinde sahil turu atmak isteyenler eğlencesinin bir kısmını bisiklet kiralayarak değerlendiriyor.

Bu eğlenceli olayı sistemli bir şekilde uygulayan kentlerden İzmir, sahil hattını bisiklet kiralama noktalarıyla donatmıştır. Kendisine “Bisiklet Kenti İzmir” sloganını yakıştıran Büyükşehir Belediyesi, bu konuda önemli bir yol kat etmiştir. 2014 yılından beri faaliyet gösteren bu uygulama her geçen gün daha fazla kitleye hitap etmektedir. Turizm açısından zaten ülkenin en önemli şehirlerinden birisi olmasının yanında şehrin sosyal hayatını da bisiklet kiralama organizasyonuyla zenginleştiriyor.

İzmir Bisiklet Kiralama BİSİM
İzmir Bisiklet Kiralama BİSİM

BİSİM İle Nasıl Bisiklet Kiralanır?

Bisiklet kiralayıp saatlik turlar atabilmeniz için kendinize ait bir üye kartına veya otobüs, metro ve vapurda da kullandığınız İzmirim Kart’a sahip olmanız gerekmektedir. Üye kartınız varsa ve içerisinde yeterli miktarda bakiyeniz bulunuyorsa kiralama istasyonlarından birinden bisiklet kiralama işleminizi gerçekleştirmeniz mümkündür. İstasyona ulaştığınızda kartınızı yeşil ışık ile uyarılandırılmış olan bir bisikletin park ünitesine okutup şifrenizi girmelisiniz. Daha sonra işleminiz onaylandığında bisikletinizi teslim alabilirsiniz.

Bisiklet kiralamak için üye kartınız yok ise kredi kartınız ve İzmirim Kart ile kiralama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için kiralama istasyonunda bulunan Kiosk denilen monitördeki kredi kartıyla alım talimatlarına göre şifre alıp daha sonra bisikletin bağlı bulunduğu üniteye bu şifreyi girerek kiralama işlemi yapılabilir. Ancak burada 25 TL blokaj ücreti alınmaktadır.  Bisiklet kiralamasının yapıldığı günün ertesi akşamı 23.00’da bu blokaj kalkar ve paranız iade edilir.

BİSİM’e Nasıl Üye Olunur?

Bisiklet kiralama üyeliği alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Üyelik işlemleri Konak İskele noktasındaki kiralama istasyonundan yapılmaktadır. Üyelik kartı çıkarma sırasında kimliğinizin yanınızda olması ve 5 TL kart ücretini bulundurmanız gerekir.

İzmir BİSİM
İzmir BİSİM

Kiralama İstasyonları ve Ücretlendirme

Sahil hattını oldukça verimli bir şekilde kullanarak neredeyse bütün sahil boyunca bisiklet istasyonlarına rastlamanız mümkündür. Park İçi Yolu’ndaki Mavi Şehir istasyonundan başlayarak Sahil Evleri istasyonuna kadar toplam sahil boyunca 31 istasyon bulunmaktadır. Ayrıca Sasalı Doğal Yaşam Parkında bir tane, İzmir Kuş Cenneti ziyaretçi alanında da bir tane olamak üzere toplam 33 adet istasyon bulunmaktadır. Bu istasyonlar 23.00-06.00 saatleri haricinde gün boyu bisiklet kiralamak isteyen İzmirlilerin hizmetindedir. Kiralama ücreti oldukça makul seviyelerde olup, saati 2,6 TL şeklinde belirlenmiştir.

Proje Bakımından BİSİM

Ülkemizde birçok şehirde bu tarz projelere imza atılıyor. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konuda yaptığı çalışmayla daha profesyonel bir görünümle hizmet etmektedir. İzmir halkının büyük bir çoğunluğu bu projeyi destekliyor ve yaygınlaşması için çaba gösteriyor. Zaten var olan bisiklet kültürünün daha çok insana ulaşması açısından bir slogan ile ifade edilmesinin yanında spor kültürünü de destekliyor oluşu büyük bir önem kazanmış durumda. Bir yıllık bir süreç içerisinde 300 bin kullanıcıya ulaşmış olan BİSİM şehrin bu uygulamaya verdiği önemi ortaya koymaktadır.

Bir Cevap Yazın