Saat Kulesi

Türkiye’mizin en güzel illerinden birine yolunuz düştü ise İzmir gezilecek 10 yer hakkında sizlere göz gezdirici bilgiler vereceğiz. Ülkemizin bu ilinde o kadar güzel gezilecek yerler var ki en güzel yerleri sizler için derledik.

1- İzmir Doğal Yaşam Parkı

İzmir ilinde bulunan ve 1937 yılında kurulan Türkiye’nin ilk hayvanat bahçesidir. 425 dönümlük alana kurulan doğal yaşam parkı, içerisinde 28 barınak içerisinde 1500 e yakın hayvan ve 250 ye yakın bitki bulundurarak Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçelerinden bir tanesi konumundadır.

Doğal Yaşam Parkı

2- İzmir Saat Kulesi

Konak meydanında yer alan saat kulesi, 2. Abdülhamit’in tahta çıkışını kutlamak amacıyla 1901 yıllarında İzmir valisi Kamil paşa ve komisyonu tarafından yaptırılmıştır. Saat kulesi 4 katlı oluşumunda ve sekizgen bir yapıya sahiptir.  Kulenin saatini ise, 2. Wilhelm (Alman imparatoru) kuleye montalamak için hediye etmiştir.

3- İzmir Kemeraltı Çarşısı

Çağlardan bu yana kadar kaldığı bilinen 16. ve 17. yüzyıllardan günümüze hatıra olarak kalan ve halen koruma altında olan, hanlar, hamamlar, camiler, şadırvanlar, ve mescitler bulunmaktadır.  Siz bu günümüze kadar korunan öğeleri ziyaret etmeniz için İzmir kemer altı çarşısına ziyarete gelmeniz yeterli olacaktır.

4- İzmir Agora Müzesi

Agora, İzmir’in Namazgah bölgesinde bulunan ve Roma yıllarından kalan bir tarihi semttir.  Yer merkezine yakın olmasıyla beraber üç kat halinde yapılmıştır. İzmir Agorası diğer agoralara göre en iyi korunmuş bir açık hava müzesidir.

5- İzmir Şirince Köyü

İzmir gezilecek 10 yer listemizdeki bir isimde Şirince Köyüdür. Günümüzde birçok videoda ev sahipliği yapan sempatik köy, korkunç vakaları ile ilgi duyulmaktadır. Ancak durum hiçte öyle değildir. Şirince köyü zeytin ağaçları ile kaplı ve mis gibi kokusu olan küçük bir köydür. Bu köy yüzyıllar önce 2 bin nüfusuna bile yetişemezken bazı sebeplerden dolayı Rumeli Türklerine kapılarını açmıştır.  Köye yeni bireylerin katılmasından önce şarap, zeytin gibi işlerle geçimini sürdürüyorlardı. Yeni kişilerin tütün geçmişi olmasından dolayı şarap ve zeytin üretimini bir müddet durdurma kararı almışlardır.

6- Zübeyde Hanım Anıtı

Bilindiği üzere ulu önder Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım, 1857 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir.  1919 yılında Kemal Paşa’dan ayrılmak zorunda kalan Zübeyde Hanım, senelerin ardından oğlunu Cumhuriyetin kurucusu olarak görmeyi başarmıştır. Ve tedavi olmak amacı ile gitti hastanede 19232 senesinde 64 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

7- Atatürk Müzesi

1880 yıllarında bir halı tüccarı tarafından ev olarak yaptırılmıştır.  Çıkan harpler sonucunda evini terk etmesiyle İzmir’e giren Türk ordusu burayı karargah olarak kullanmıştır.  Harp’ın bitimin de bu mülkiyet otel olarak Naim beye kiralanmıştır. Daha sonra içine bazı yeni, eşyalar alınarak Atatürk’e hediye edilmiştir.

İzmir Tarihi Asansör
İzmir Tarihi Asansör

8- İzmir Tarihi Asansör

Mithatpaşa caddesiyle Rıfat paşa semti arasında olan hafif bir yükselti vardır bu yükseltiden kolayca geçebilmek için asansör inşa edilmiştir.  Bu yükselti yaklaşık 50m. Civarındadır. Asansör yapılmadan önce bu iki bölge arasında 155 basamaklık bir merdiven bulunmaktaydı. Fransız mühendislerin tasarımı ile bu asansör önceden su ile çalışıyordu.

9- İzmir Efes Antik Kent

Söylentilere göre bu kent kadın savaşçılar tarafından kurulmuştur. İsmi de ana tanrı sıfatlarına denk gelen Arzava krallığından almıştır.  Bu kentte milattan önce 2 binli yılların sonuna kadar insan yaşam kalıntılarının olduğu söyleniyor.

10- Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ coğrafi açıdan birçok ormandan oluşmaktadır. Bu bölgede birçok doğal güzellik ve mesire alanlarının fazla olmasından dolayı yabancıların oldukça dikkatini çekmektedir.  Bu sebepten ötürü yazlı kışlı turizme açık olmaktadır.  İçerisinde 3 adet kayak merkezi bulunuyor ayrıca yeni başlayan kayakçılara hitap ediyorlar. İzmir gezilecek 10 yer listemizdeki yerlerin hepsi gezilmeye değer yerlerdir İzmir’e yolunuz düştüğünde uğramanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: İzmir’de Gezilecek Yerler

Bir Cevap Yazın