İzmir’in her noktası, aslında gezilip görülmeye değerdir. Birkaç tanesi de bizim sitemizde olmak üzere internet üzerinde kısa bir araştırmayla onlarca farklı “İzmir’de gezilecek yerler” listesinde denk gelmeniz mümkündür. Bu yazımızda birbirine fazlaca benzeyen bu listeler dışında, alternatif olarak gezilebilecek noktalara da yer vermek, biraz daha farklı bir liste oluşturmak istedik. Farklı fikirlere açık olan her gezgine yeni fikirler vermesi dileğiyle yazımıza geçelim;

Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör
İzmir Tarihi Asansör

1907 yılında bölgede yaşayan Musevi bir aile tarafından yaptırılmıştır. Yüksek bir kule içerisindeki asansör vasıtasıyla ziyaretçilerini yukarı çıkarır. Dilerseniz sizi yukarıda bekleyen restoranda yemeğinizi yiyebilir, çayınızı içebilirsiniz. Ya da İzmir Körfezi’ndeki engin deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Tarihi Asansör Konak ilçesinin Karataş semtinde bulunur. Saat 08.00 ve 00.00 arasında hizmet veren asansör ücretsizdir ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Kemeraltı Çarşısı
Kemeraltı Çarşısı

Konum olarak İzmir’in en merkezi noktasındadır diyebiliriz. Bu tarihi ve büyük çarşıda arayıp da bulamayacağınız hiçbir şey yok. Aklınıza gelmeyecek bile o kadar çok şey var ki! Bir ucu Konak Meydanı’nda, bir ucu İkiçeşmelik’te, bir ucu da Çankaya’dadır. Kemeraltı’na gitmek isteyenler metrodan Konak ya da Çankaya duraklarında inerek ulaşabilirler.

Saat Kulesi

Saat Kulesi

1901 yılında, Sultan 2. Abdülhamid’in tahta çıkışının 25. yılını kutlamak adına yaptırılmıştır. Kule 25 metredir ve kulenin saati dönemin Alman İmparatoru 2. Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. İzmir’e gelip de fotoğraf çektirmeden dönülmeyen İzmir Saat Kulesi, Konak Meydanı’nda bulunur. Ünlü İzmir Saat Kulesi’ni yakından görmek isteyenler metrodan Konak istasyonunda inerek ulaşabilirler.

Teleferik

İzmir Teleferik

Uzun süre kapalı kaldıktan sonra geçtiğimiz yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden kullanıma açılan Teleferik Balçova ilçesi sınırlarında, Sakarya Caddesi üzerinde bulunur. Tam olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi yerleşkesinin karşısındadır. Hafif bir heyecanın ardından eşsiz İzmir manzarasının keyfine varmak isteyenler tercih edebilir. Teleferikle çıkılan tepede, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen kafe ve restoranlar da bulunmaktadır. Teleferik, Pazartesi günleri cihazları dinlendirmek ve bakım amacıyla ziyarete kapalıdır.

İnciraltı Kent Ormanı

İnciraltı Kent Orman

Balçova ilçesi sınırlarında bulunan küçük ve çok güzel bir semttir İnciraltı. Balık ekmeği ile meşhurdur. İnciraltı’na kadar gitmişken sadece balık ekmek yiyip dönmenize gerek yok. Özdilek AVM’de dolaşabilir, sahilde sürekli bekleyen Türk deniz kuvvetlerine ait savaş gemisi ve denizaltı müzesini ziyaret edebilirsiniz. Öğrencilere ücretsiz olan müze ziyaretinde size görevli bir rehber asker de eşlik ediyor.

İzmir Doğal Yaşam Parkı

Doğal Yaşam Parkı
Doğal Yaşam Parkı

İzmir şehir merkezine biraz mesafeli olan Sasalı bölgesinde bulunur. Çiğli ilçesi sınırlarındadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilmiştir. Bu projeyle birlikte uzun yıllardır Kültürpark’ta bulunan hayvanat bahçesi de Doğal Yaşam Parkı’na taşınmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi sadece hayvanat bahçesi değildir. Aynı zamanda da çeşitli bitki türlerinin yaşam alanı olarak düzenlenmiştir.

Alsancak

Alsancak Kordon

Konak ilçesi sınırlarında bulunan tarihi ve oldukça popüler bir semttir. İzmir limanı, meşhur Kordon ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi burada bulunur. İzmir’in gece hayatına yön veren birçok bar ve gece kulübü de buradadır. Bunların dışında Gül Sokak gibi yerleri de Alsancak’ta bulmanız mümkün.

Dikili

Dikili

İzmir’e yaklaşık 2,5 saat mesafede, küçük ve şirin bir ilçesidir. Konum olarak İzmir’in kuzeyinde kalır. Daha çok yerli turistin ve yurtdışında yerleşik gurbetçilerin tercih ettiği bir tatil yeridir. Denizleri temiz ama biraz soğuktur. Tanınmış bir tatil beldesi olan Çandarlı da Dikili’ye bağlıdır. Aliağa’dan ESHOT’a ait otobüslerle ulaşabileceğiniz gibi dolmuş hatları da 20 dk’da bir hizmet vermektedir.

Çeşme

Çeşme

İzmir şehir merkezine yaklaşık 2,5 saatlik bir mesafede bulunan Çeşme’yi uzun uzadıya anlatmamıza gerek yok. Çeşme Türkiye’de ve Dünya’da oldukça tanınmış bir tatil yeri. Aynı zaman da Çeşme’ye bağlı olan Alaçatı ve Ilıca gibi mahalleleri duymayan yoktur herhalde. Sadece şunu söyleyebiliriz ki, sakızlı dondurma yemeden dönmeyin! Çeşme, Ilıca ya da Alaçatı’ya ulaşmak isteyenler için İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden ve Balçova ilçe terminalinden oldukça sık aralıklarla otobüsler kalkıyor. ESHOT otobüslerini kullanmak isterseniz de Urla aktarmalı olarak Çeşme’ye ulaşabilirsiniz.

Gümüldür

Gümüldür

Özellikle yaz aylarında günübirlik ziyaretçilerin akınına uğrayan çok küçük bir tatil beldesidir. Denizi sıcak, plajı kumdur. Seferihisar ilçesine bağlıdır. Ulaşmak isteyenler İZBAN ile Cumaovası’na gittikten sonra ESHOT otobüslerine aktarma yapabilirler. Aynı zamanda İzmir Otogarı’ndan da düzenli aralıklarla dolmuşlar kalkmaktadır.

Çiçekliköy

Çiçekliköy

İzmir’de mükellef  bir kahvaltı yapmak isteyenlerin ilk tercihi Çiçekliköy oluyor. Aynı zamanda şehir stresinden ve gürültüden de uzaklaşmanıza yardımcı oluyor Çiçekliköy’ü ziyaret etmek. Ulaşmak isteyenler Bornova’da, Manisa Kavşağı’ndan kalkan dolmuşlar vasıtası ile Çiçekliköy’e ulaşabilirler.

Bozdağ Kayak Merkezi

Bozdağ

Yalnızca kış sezonunda gidilebilecek bir yer olarak görünse bile aslında hiç de öyle değil. Kış aylarında kayak yapabileceğiniz bu işletme çevresindeki ormanlar ve mesire yerleri de yaz aylarında piknik yapmanız için sizleri bekliyor olacak.

Efes

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

Dünyaca ünlü Efes harabelerini bünyesinde barındırır. Farklı bir kültüre ve tarihe yerinde tanık olmanın heyecanı Efes’e kadar gitmenize bedeldir. Selçuk ilçesi sınırlarında bulunur. Oraya kadar gitmişken bölgede bulunan Meryem Ana Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Kilise, özellikle yabancı turistin ilgi odağıdır. Ulaşmak isteyenler, Basmane Garı kalkışlı İzmir-Denizli treni ile Selçuk ilçesine kadar gidebilir, oradan da Efes dolmuşlarına binebilirler.

Şirince

Şirince

Maya takvimine göre kıyametin kopacağı sanılan 2012’de kıyametin vurmayacağı 2 yerden biri olarak anılan Şirince, özellikle şaraplarıyla ünlü, eski bir Rum kasabasıdır. Farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Üstelik şarapları tatmak bedava! Selçuk ilçesinde bulunan Şirince’de u deneyimi yerinde yaşamak isteyenler için Basmane Garı kalkışlı İzmir-Denizli treni ile Selçuk ilçesine kadar gittikten sonra orada Şirince dolmuşları hizmet vermektedir.

Seferihisar

Seferihisar

İzmir’in güney ilçelerinden biridir. Tatil beldeleri ve plajları ile ünlüdür. Oldukça şirin bir ilçedir. 2010 yılında İtalya’da toplanan kurul tarafından Sakin Şehir unvanı verilmiştir. Bu unvanın verildiği ilk Türkiye şehridir. Ulaşmak isteyenler ESHOT otobüslerini kullanabilecekleri gibi, İzmir Otogarı’ndan kalkan Seferihisar otobüslerine de binebilirler.

Karşıyaka

Karşıyaka Sahil

Özellikle futbol ve basketbol takımıyla tanınan ilçenin kendine özgü bir tarzı vardır. 35,5 deyimi kendilerine aittir. İlçe tamamen KSK’ya gönül vermiştir ve hemen hemen tüm dükkanların renkleri Kırmızı-Yeşil’dir. Aynı zamanda Ulu Önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ebedî istirahatgâhı da Karşıyaka’da, Zübeyde Hanım Parkı’nda bulunmaktadır. İzmir’in metropol ilçelerindendir. İZBAN trenleri, vapurlar, ESHOT otobüsleri ve dolmuşlarla rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Bir Cevap Yazın