İzmir'de Gezilecek Köyler

İzmir metropol kısmında gezilecek görülecek birçok tarihi ve doğal güzellik biriktirmiş. Bunun yanında yüksek nüfusu ve aldığı yüksek orandaki göç sebebiyle büyük şehirlerin kaderini paylaşıyor. Siz de büyük şehirlerin monotonluğundan, gürültüsünden ve stresinden bıktıysanız; nerelere gitmeliyim diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririz. Dizilerde gördüğünüz ve imrendiğiniz Ege’nin cennet köyleri sadece birkaç satır aşağıda yer alıyor. Bu yazıda yer alanlar bildiğimiz anlamda köylerden çok doğal tatil köylerini andırıyor. Haydi, başlayalım!

Germiyan Köyü

Germiyan Köyü

Germiyan köyü, Çeşme’ye bağlı şirin mi şirin bir Türkmen köyü. Beyaz boyalı evlerin duvarlarında çiçek, böcek ya da herhangi bir hayvanın figürünü görmeniz mümkün. Doğayla iç içe olan bu köy son dönemde özellikle katıldığı ‘Slow Food’ hareketiyle adını duyurdu. İlk defa 1986 yılında İtalya’da; temiz, katkısız gıdayı ön plana çıkarmak ve fast food yiyeceklere karşı yerel ve geleneksel gıdayı savunan bir örgüt olarak kurulan Slow Food yani Yavaş Yeme hareketine Türkiye’den katılan ilk yerleşim birimi. Çeşme’ye 23, İzmir’e ise 70 kilometre uzaklıkta olan Germiyan Köyü’ne ulaşım için Çeşme – Urla dolmuşlarını ya da 760 numaralı Çeşme – Urla otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Ildırı Köyü

Ildırı Köyü

Çeşme’ye 20, Ilıca’ya 16 kilometre mesafede bulunan bir köy. Türkiye’ye Fatmagül’ün Suçu Ne dizisi ile adını duyuran köyde daha sonra birçok dizi ve film çekilmiş. Ege’nin benzersiz güzelliğini görebileceğiniz bir köy. Doğal güzelliğinin yanında, köydeki evlerin seyrelmeye başladığı noktada Antik dönem mirası Erythrai Antik Kenti sizleri karşılıyor. Bir rivayete göre ünlü antik dönem ozanı Homeros, Ildırı için ‘Güneşin en güzel battığı yer’ demiş. Bu şirin balıkçı köyüne ulaşım için İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan Ildır dolmuşlarına binebilirsiniz.

Özbek Köyü

Özbek Köyü

Urla ilçesine bağlı daha çok Türkmen kökenli vatandaşların yaşadığı bir köy. Köy dediğimize bakmayın, son büyükşehir yasasıyla birlikte diğerleri gibi Özbey Köyü de mahalle statüsüne geçirildi. Rivayete göre bu köyün kurucusu Çakabey. Çakabey’in köyün kurulumu için talimat verdiği komutanın adı Uzbek’miş ve o da zamanla evrilerek Özbek köyü adını almış. Tabii tüm bunları kanıtlar bir bilgi mevcut değil. Bir dönem Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı Özbek Köyü’ne ulaşım için Urla ilçesinden kalkan Özbey Köyü dolmuşlarına binebilirsiniz. Köy, Urla ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede.

Bademler Köyü

Bademler Köyü

Urla’ya yalnızca 9 kilometre uzaklıkta, çağdaşlığı ve sanatseverliği ile beğeni toplayan bir Alevî köyü Bademler. 1964 yılında Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülü kazanarak Türk sinema tarihinin ilk büyük ödülünü kazandıran Metin Erksan’ın yönettiği, Hülya Koçyiğit ve Erol Taş’ın başrolleri paylaştığı Susuz Yaz filmi de Bademler’de çekilmiş. Bademler alışık olmadığımız, farklı bir köy. Tiyatrosu,  kütüphanesi ve müzesi olan köyde, 1930’lu yıllardan beri var olan tiyatrosu halen faal ve  her yıl 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne özel bir oyun sahneleniyor. Bademler’de Çocuk Oyunları Müzesi dahi var! Çöplerini ayrıştıran, evlerini beyaz badanayla boyayan bu köy Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye’nin en temiz köyü derecesi ile onurlandırılmış. Bademler Köyü’ne ulaşım için 320 numaralı Bademler – Fahrettin Altay otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Barbaros Köyü

Barbaros Köyü

Yine Urla ilçesine bağlı bir köy. Kalbim Ege’de Kaldı isimli dizinin büyük bölümü bu köyde çekilmiş. Türkiye’nin ilk tematik festivali olan Oyuk(Korkuluk) Festivali ve Çat Kapı Evleri ile bilinen köyde bir de Emek, Kültür ve Sanat Evi var. Ege’nin şirin ve güzel bir köyü olan Barbaros’ta yaşayanlar genel olarak Yörük Türkmenler. Urla’ya 22 km mesafede bulunan köy, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün hemen arkasında yer alıyor. Barbaros Köyü’ne ulaşım için 737 numaralı Barbaros – Urla otobüs hattını kullanabilirsiniz.

Kaynaklar Köyü

Kaynaklar Köyü

Buca ilçesine bağlı Kaynaklar köyü, ziyaret etmek isterseniz sizi meydandaki asırlık çınar ağacı ile karşılayacak. Çınarın gölgesinde gözlemenizi yiyip, çayınızı içerken doğadan gelen huzuru hissedeceksiniz. Köy çevresinde genel olarak kır düğünü konsepti isteyenlere yönelik işletmeler mevcut. Bölgede  birçok çift düğününü Kaynaklar’da yapmayı tercih ediyor. Aynı zamanda her yıl ilkbaharın başında dağcılara hitap eden bir de mini festival düzenleniyor: Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenlikleri! Kaynaklar Köyü’ne ulaşım hiç de zor değil. Buca ilçesinden kalkan 177 numaralı Adatepe – Kaynaklar otobüs hattını kullanabilirsiniz. Sefer saatleri uygun değilse ya da belediye otobüsünü tercih etmiyorsanız oldukça cüzî bir miktar ödeyerek Buca Üçkuyular Meydanı’nda Hasan Ağa Parkı’nın hemen arkasından kalkan Buca – Kaynaklar dolmuşlarına binebilirsiniz.

Çiçekliköy

Çiçekliköy

Bornova ilçesine bağlı, yeşilliklerle kaplı bir köy Çiçekli. Piknikçilerin de ilk tercihlerinden olan köy daha çok kahvaltıları ile ünlenmiş durumda. İzmirlilerin ve çevre bölgelerde yaşayanların Pazar kahvaltıları için vazgeçilmezi olan köy, doğa ile baş başa huzuru yakalamak isteyenler için gayet ideal. Çiçekliköy’e ulaşım için Bornova’da Manisa Kavşağı’ndan kalkan Çiçekliköy dolmuşlarına binebilirsiniz.

Birgi Köyü

Birgi Köyü

Ödemiş’e bağlı bir köy olan Birgi, ilçe merkezine yaklaşık 10 km mesafede. Ulu Camii ve Çakırağa Konağı gibi tarihî yapıların bulunduğu köy 2012 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir. Aynı zamanda da 1996 yılında sit alanı ilân edilmiştir. 1308’de kurulan denizcilik faaliyetleri ile bilinen Aydınoğulları Beyliği’ne de başkentlik yapmış olan Birgi 5000 yıllık bir geçmişe sahip. Seferihisarlı ünlü yönetmen Çağan Irmak da Unutursam Fısılda filmini Birgi’de çekti. Bozdağ’ın eteklerinde kurulmuş, doğayla ve tarihle iç içe bir köy. Geleneklerine ve tarihlerine sahip çıkan köylülerin de çabasıyla bugün turizmden ciddi bir gelir elde ediyor Birgi Köyü. İzmir il merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta olan Birgi Köyü’ne ulaşım için İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan Ödemiş dolmuşları ya da Basmane Garı kalkışlı İzmir – Ödemiş treni ile Ödemiş ilçe merkezine ulaştıktan sonra Birgi dolmuşlarına binebilirsiniz.

Lübbey Köyü

Lübbey Köyü

Ödemiş ilçesine bağlı, garip bir köy Lübbey. Hayalet köy olarak biliniyor. Esasen bir Türkmen köyü olmasına karşın özellikle 1980’li yıllardan itibaren hızla göç vermiş. Bunun sebebi konusunda köyü cinlerin basması gibi iddialar ortaya atılsa da işin aslı çok farklı. Köyde 1980’lere kadar elektriğin olmaması ve uygun tarım arazisinin bulunmaması göçün başlıca sebebi olmuş. Köyü terk etmeyenlerin de zamanla hayatını kaybetmesi sonucu bugün köyde 2’si kadın 5 kişi yaşıyor. Hafta bir gün köy gelen seyyar manav, bakkal ve haftanın belli günleri açılan köy kahvesi ile sosyalleşen ve ihtiyaçlarını gideren ihtiyar köylüler, köylerini ölene kadar terk etmemeye kararlı görünüyor. Köydeki tarihi yapıların restore edilmesi hâlinde turizm potansiyeli olduğu konuşulsa da henüz bu konuda bir gelişme yok. Lübbey’e ulaşım için maalesef herhangi bir toplu taşıma hizmeti bulunmuyor. Kendi aracı ile gidecekler de engebeli ve zorlu arazi için hazırlıklı olmalılar.

Şirince Köyü

Şirince

Eski bir Rum köyü olan Şirince, mimarisi ile dikkat çekiyor. Selçuk ilçesine bağlı köyde şarapçılık faaliyetleri ön plana çıkmış durumda. Türkiye’de Şirince ismi şarap sektöründe markalaşmış. Maya takvimine göre kıyametin kopmayacağı 2 köyden biri sayılan Şirince, bu sebeple de bir dönem yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramıştı. Şirince Köyü’ne ulaşım için raylı sistem ya da dolmuşlar ile Selçuk ilçesine geldikten sonra Şirince dolmuşlarına binebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın