İzmir İsminin Anlamı
İzmir İsminin Anlamı

İzmir’de gezilecek yerler, saymakla bitmez. Ancak İzmir’i tanımayanlar, yeniden tanımak isteyenler ya da farklı alternatifler arayanlar için bu yazımızda İzmir’de gezmeye değer yerleri listeleyeceğiz.

İzmir’de gezilecek yerler listesi yapmaya karar verdiğinizde, seçebileceğiniz yüzlerce farklı alternatif bulabilirsiniz. Çünkü İzmir, Türkiye’nin en güzel ve yaşanabilir kentleri arasında başı çekmektedir. Kısa ya da uzun fark etmez, İzmir’e yapacağınız bir ziyarete, pek çok plan sığdırabilirsiniz. Ulaşımın da ucuz ve rahat olduğu şehirde, bir yerden başka bir yere gitmek sorun olmadığından bu listedeki her mekanı kısa bir tatilde bile görme şansına sahip olabilirsiniz.

İzmir, Türkiye’nin en fazla nüfus barındıran üç büyük şehrinden biridir. Farklı kültürel özelliklere sahip İzmir, çok sayıda görülmesi gereken yeri barındırır. Eğer planlarınız arasında İzmir tatili yer alıyorsa veya farklı sebeplerle İzmir’i ziyaret edecekseniz, sizin için hazırlamış olduğumuz İzmir gezi rehberi içinizi ısıtacaktır.

İzmir’de Nerelere Gidilir?

İzmir’de gezilecek yerlerle ilgili bir liste yapacak olsanız, bu listenin sonunu getirmeye kağıtlar yetmeyebilir. Bu yazımızda İzmir gezilecek yerler listesinde olması gereken en önemli yerleri listeledik.

Saat Kulesi

İzmir Saat Kulesi
İzmir Saat Kulesi

İzmir’e gelip ilk yapılacak şey tarihi Saat Kulesi önünde fotoğraf çekilmektir. İzmir’e gelip de orada fotoğraf çekilmedim diyen yok denecek kadar azdır. İzmirliler ise görmeye alışık oldukları Saat Kulesi önünde pek fotoğraf çektirmeyi düşünmezler. Saat Kulesi, İzmir’in göbeğinde yer alan Konak Meydanı’ndadır. Güvercinlerin etrafını sardığı Saat Kulesi, İzmir’in sembolü olarak bilinir ve 1901 yılında yapılmıştır.

Kemeraltı Çarşısı

Tarihi Kemeraltı Çarşısı
Tarihi Kemeraltı Çarşısı

Nadir görebileceğiniz kalabalığa sahip Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en bilindik, yılların eskitemediği bir çarşıdır. İçerisinde bir çok sektörü barındırır.  AVM’lerin olmadığı dönem çok daha fazla revaçta olmuş olsa da günümüzde hala yoğun ziyaretçi alır. Kemeraltı Çarşısı’nın bir ucu Konak Meydanı’nda, diğer ucu ise Çankaya/İkiçeşmelik tarafındadır. İçerisinde bir dönem cazibe merkezi olarak kabul edilmiş, Yahudiler tarafından ev sahipliği etmiş ve şu sıralar balık, et, meyve ve sebzenin satıldığı sokak olarak dikkat çekmektedir.

Kızlarağası Hanı

Kızlarağası Hanı
Kızlarağası Hanı

İçerisinde tahmin edeceğinizden çok daha fazla takı ve hediyelik eşya bulacağınız, özellikle bayanlar tarafından çok sevilen bir yerdir. 1744 Yılında yapılan Kızlarağası Hanı, tarihte nasıl kalabalık bir merkez olarak var olduysa, günümüzde de aynı şekilde yoğun bir kalabalığı barındırmaya devam etmektedir. Gümüş ve değerli taşlardan yapılmış takı ürünleriyle dolu Kızlarağası Hanı ayrıca iyi bir dinlenme yeri olarak da değerlendirebilir. İçeride kahve içebileceğiniz nezih ve otantik kafeler bulunmaktadır.

Seyirtepe

İzmir Seyirtepe
İzmir Seyirtepe

İzmir’e vardığınızda şehri ayaklarınızın altında hissetmek ve tepeden bakmak istiyorsanız en güzel fikir, Seyirtepe’ye çıkmanızdır. Karşıyaka Örnekköy ayrımından gidebileceğiniz Seyirtepe, gece ve gündüz farketmeksizin muhteşem ve benzersiz bir manzara sunmaktadır.

Tarihi Asansör

İzmir Tarihi Asansör
İzmir Tarihi Asansör

İsmini sık şekilde duymuş olabileceğinizi tahmin ettiğimiz Tarihi Asansör’de yine ziyaret listenize eklemeniz gereken önemli bir yerdir. Karataş semtinde bulunan Asansör, 1907 yılında yapılmış. Asansör’ün yapılma sebebi aşağıda bulunan Mithatpaşa Caddesi ile yukarıda bulunan Şehit Nihatbey Caddesi arasındaki ulaşımı yayalar açısından kolaylaştırmak. İki cadde arasındaki kot farkı Asansör vasıtasıyla giderilmiş. Fakat zamanla Asansör, bir çok kişi tarafından ziyaret alınca ticari anlamda da hizmet vermeye başlamış. Ziyaret ettiğiniz zaman dürbünle İzmir’e farklı gözle bakabilir veya Asansör Restoran’da yemek yiyebilir, bir şeyler içebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

İzmir Arkeoloji Müzesi
İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir’in çok sayıda ilçesinde farklı medeniyetlerin yaşaması, tarihin izlerinin yer almasına sebebiyet vermiş. İzmir’in çeşitli ilçelerinde bulunan tarihi alanlarda çıkartılmış olan tarihi eserlerin büyük bir kısmı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Konak’ta yer alan Arkeoloji müzesini ziyaret ederek çıkarılan eserleri görebilirsiniz. İzmir Arkeoloji Müzesi’nde daha fazla eser sergilenecek yer kalmadığı için İzmir Sanat ve Tarih Müzesi ismiyle ikinci bir müze daha kurulmuştur. O müze ise Kültürpark içerisinde yer almaktadır. Kültürpark, aynı zamanda İzmir’in Fuar alanıdır.

Kadifekale

Kadifekale
Kadifekale

İzmir’in zirve noktalarından biri olarak konumlanmış Kadifekale, gecekonduların arasında kalmış bir kaledir. Bölgede kentsel dönüşüm uygulanmaktadır. Güzel manzarası bulunan Kadifekale’de sizi etkileyecek en önemli detay çevrelediği geniş alan ile tüm İzmir’i tek bir yerden görebiliyor olmanız.

Doğal Yaşam Parkı

Doğal Yaşam Parkı
Doğal Yaşam Parkı

Bir dönem Kültürpark içerisinde yer alan hayvanat bahçesinin Çiğli’ye aktarılarak hayvanlar için çok daha geniş ve doğal bir ortamın yaratılmasıyla oluşturulmuştur. Bir çok hayvan türüne, doğal yaşamındaki ortam hazırlanmıştır. Hatta bu sebeple bir çok hayvanı sadece uzaktan görebilmektesiniz. Ayrıca gözetleme kulelerine çıkarak da görüntü alabilmeniz mümkün. Doğal Yaşam Parkı içerisinde çok sayıda farklı türde hayvan barındırılmaktadır. Ayrıca içeride özel olarak oluşturulmuş tropikal bir alan da görmeniz mümkün.

Kordon

Kordon Boyu
Kordon Boyu

İzmirliler için yeri çok özel olan Kordon, cafelerin sıralı şekilde yer aldığı deniz kenarında uzunca bir yolun bulunduğu bölgedir. Eski Türk filmlerinden de hatırlayacağınız Kordon, zaman içerisinde restore edilerek daha güzel bir hale getirilmiştir. Kordon’da çimlerde ya da kafelerde oturabilir, gün batımını izleyebilirsiniz. Kordon, bir çok insana sadece orada bulunma durumuyla bile mutluluk veren bir yerdir.

Alsancak

Alsancak
Alsancak

Kültür mozaiğini farkedebileceğiniz İzmir’in en gözde yerlerinden biridir. Konak’a bağlı bir mahalle olarak bilinen Alsancak, çok sayıda cafe, bar, restoran barındırmaktadır. Kendine has insanları olduğunu da belirtelim. Alsancak aşığı ve gecesini gündüzünü burada geçiren çok sayıda insan bulabilirsiniz. Sevgi yolu, Gül sokak, Kıbrıs Şehitleri, Gazi Kadınlar Sokağı gibi öne çıkan yerlerini mutlaka görmeniz gerekir.

Eski Foça

Eski Foça
Eski Foça

Merkeze biraz uzak kalsa da İzmir’e adım attığınızda size farklı duygular yaşatabilecek nadir ilçelerden biridir. Küçük bir balıkçı kasabasından farksız nitelendirebileceğimiz Eski Foça, deniz kıyısında konumlanmış bir ilçe Aynı zamanda tarihin de önemli yerlerindendir. Asırlar öncesinde yapılmış kale ve camiler görebilirsiniz. Balık restoranları ise Eski Foça’nın sembolleri diyebiliriz. İzmir’de gün batımını izleyebileceğiniz en etkili ve keyifli yerlerden biridir. Eski Foça’da gezilecek yerler listemize de göz atarak, civardaki görülmesi gereken yerleri ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz.

Seferihisar

Seferihisar
Seferihisar

Yazı ve kışı ayrı şekilde anlatılabilecek bir ilçedir. Yazları daha çok denizi tercih edilirken, kışları ise kurulu pazarları ve merkeze bağlı köyleri ziyaret almaktadır. Haftalık olarak açılan pazarda Seferihisar yerlileri tarafından yapılan meşhur yiyecekler görebilirsiniz. Ev baklavası, gözleme, reçel çeşitleri ise öne çıkanlar. Ayrıca çeşitli festivaller düzenlenen Seferihisar’ın mandalina festivali meşhurdur. İlçe aynı zamanda Slow City kategorisindedir.

Çeşme ve Alaçatı

Çeşme
Çeşme

İzmir’de yaz dönemlerinde yoğun bir ziyaretçi alan Çeşme ve Alaçatı, adeta yüzmek isteyenlerin uğrak yeridir. Çok sayıda otel ve sahil bulunan Çeşme’de ister halk plajlarını isterseniz ücretli beach club mekanlarını tercih edebilirsiniz. Çeşme merkezinde kaleyi gezebilir, sakızlı dondurma ya da kumru yiyebilirsiniz. Alaçatı ise son yıllarda daha fazla popüler olan Çeşme’ye bağlı bir mahalledir. Alaçatı’da daha çok surf yapan kişiler görebilirsiniz. Rüzgârı aldığı açı, surf tutkunları için fazlasıyla tatmin edici boyutlarda olması bu durumu etkiliyor. Ayrıca Alaçatı’da Delikli Koy ise en fazla merak uyandıracak yerlerden biri. Alaçatı’da gezilecek yerler listemize de göz atarak, bu civardaki görmeniz gereken yerleri ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

İzmir’de Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

Her ne kadar görülmesi gereken yerlerden bahsetmiş olsak da listeye alamadığımız fakat görmeniz gereken önemli daha fazla yer bulunmaktadır. İzmir turu planlamanızda Karşıyaka, Göztepe, Bostanlı, Buca Gölet, İnciraltı, Bergama’yı da görmeniz tavsiye edilir.

2 YORUMLAR

Bir Cevap Yazın