İzmir İsminin Anlamı
İzmir İsminin Anlamı

İzmir Ege’nin muhteşem güzelliğini ve bulunduğu bölgenin binlerce yıllık tarihini arkasına almış, rüya gibi bir şehirdir. Aynı zamanda şehirde bulunan 5’i vakıf üniversitesi olmak üzere toplamda 9 üniversite ve bu üniversitelerde öğrenim gören yüz binlerce öğrenci sebebiyle bir eğitim şehridir de aslında.

İzmir’de sadece üniversite okuyan yüzbinlerce öğrenci bile şehirde büyük bir hareketlilik ve interaktiflik oluşmasını sağlıyor. Durum bu olunca da, gençlerin ve öğrencilerin takıldıkları kafeler, restoranlar efsaneleşebiliyor.

Biz de sizler için İzmir’de kalitesi ve uygun fiyatıyla efsaneleşmiş mekânları derledik.

1- Alavara

Alavara

Alsancak’ta lise ve üniversite öğrencilerinin vazgeçilmez mekânı konumunda olan Alavara, makarna yemek isteyenler için uygun fiyatı ve lezzetiyle dikkat çekiyor. Tek çeşit soslu makarna satışı olan Alavara’da her zaman yer bulamayabilirsiniz. Lezzetli bir makarna deneyimi yaşamak için bir süre masa boşalmasını beklemeniz gerekebilir. Alkol satışının da olduğu işletmenin bazı bölümlerine 18 yaşından küçük müşterilerin girişi maalesef yasak.

Adres: Alsancak Mahallesi, No:, Can Yücel Sk. No:15, 35220 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 463 47 36

2- Kahve Deryası – Konak İskele

Kahve Deryası

Konak Vapur İskelesi üzerinde bulunan mekânda fiyatlar çok uygun olmasa da körfez manzarasını seyrederken kahvenizi yudumlayabilecek olmanız ödeyeceğiz ücrete değer. Buna emin olabilirsiniz. Türkiye’nin ve İzmir’in birçok farklı noktasında şubesi bulunan Kahve Deryası’nın Konak İskele şubesinde de her zaman yer bulmanız mümkün olmuyor. Eğer yoğun bir güne denk gelir ve geri dönmek istemezseniz hemen yanında yer alan ‘Kaffa Keyf’ isimli kafe restorana uğrayabilirsiniz. Kaffa Keyf’in de manzarasının Kahve Deryası’ndan geri kalmayacağını söyleyebiliriz.

Adres: Konak Mahallesi. Mustafa Kemal Sahil Bulvarı 21-01 Konak/İzmir
Telefon: 0232 489 90 02

3- Acı Kahve

Acı Kahve

Kızlarağası Hanı çevresinde bulunan onlarca kahveciden biri olan ama onlara hiç benzemeyen mekân Acı Kahve. Kızlarağası Hanı’nın tam ortasında bulunan avluda yer alan mekân müşterileri için geniş bir alan ayırmış. Buna rağmen yer bulmak oldukça zor. Bir süre ayakta beklemeyi göze alıyorsanız Acı Kahve’de bir acı kahve tatmanızı öneririz.

Adres: Konak Mahallesi, 861. Sk. No:18, 35250 Konak/İzmir

Telefon: 0532 471 55 93

4- Yaylacık Izgara

Yaylacık Izgara

Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri ve bölge esnafı dışında pek bilinmese de fısıltı gazetesinde sıkça haber olan bir mekân Yaylacık Izgara. Buca’da, Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Kampüsü’ne de oldukça yakın olan Yaylacık Izgara, adını bulunduğu mahalleden almış. Geçtiğimiz yıllarda bulunduğu konuma çok yakın bir noktada daha hizmet vermeye başladı. Mekânın dış görünüşü sizi korkutmasın. Lezzeti ve fiyatlarını görünce fikrinizi değiştireceksiniz.

Adres: Yaylacık Mahallesi, 164. Sk., 35400 Buca/İzmir

Telefon: (0232) 442 45 83

5- Aysel Abla Ev Yemekleri

Aysel Abla

İlk şubesi Bornova, Küçük Park’ta yer alan mekân özellikle Ege Üniversitesi öğrencilerinin dikkatini çekmiş ve uzun yıllardır restoranın ayakta kalmasını sağlamış. Tabldot usulü çalışan restoranda o gün çıkmış olan yemeklerden seçerek menü ücretini ödüyor, yemeğinizi afiyetle yiyorsunuz. Fiyatları piyasaya göre gayet uygun olan mekânın lezzetinin güzel, çeşitlerinin bol olmasının yanında fiyat politikası da oldukça ılımlı. İkinci şubesi de Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan Aysel Abla’nın bu şubesinde çeşitler ve fiyatlar biraz farklılık gösterebiliyor.

Adres: Kazımdirik Mahallesi, Süvari Caddesi 58-D, 35100 Bornova/İzmir

Telefon: (0232) 343 72 06

6- Asansör Cafe & Restaurant

Asansör Cafe
Asansör Cafe

Karşıyaka’nın üzerinde batan güneşi seyretmek istiyorsanız Asansör tam size göre. Fiyatları hakkında yorum yapmayalım ama manzarası ve hizmeti paha biçilemez. Bu restorana giderken Dario Moreno Sokak’tan geçip Tarihî Asansör’ü de ziyaret etmiş olacaksınız. Tabiri caiz ise bir taşla üç kuş!

Adres: Turgut Reis Mahallesi, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 03500 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 293 47 77

7- Kumrucu Şevki

Kumrucu Şevki

İzmir’den Türkiye’ye yayılan meşhur Çeşme kumrusunu İzmir’de yemek için daha güzel bir mekân yoktur herhalde. Salam, sucuk ve sosis üçlüsünün susamlı kumru ekmeğinin arasında hayat bulmasının ardından üzerine İzmir tulumu eritiliyor ve bu muhteşem lezzet çıkıyor ortaya.  İzmir şehir merkezinin farklı birçok noktasında şubesi bulunan Kumrucu Şevki için Alsancak şubesinin adresini paylaşıyoruz.

Adres: Alsancak Mahallesi, Ali Çetinkaya Bulv. 2/B, 35220 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 421 90 65

8- Şerbetçibaşı

Şerbetçibaşı

Kemeraltı’nda bulunan eşsiz bir lezzet daha. Fiyatları tahmin edemeyeceğiniz kadar uygun olan Şerbetçibaşı’nda tüm meyveler gözünüzün önünde sıkılıyor. Taze meyve suyu içmek isteyenler için benzersiz bir işletme olan Şerbetçibaşı’nda oturmak maalesef mümkün değil. Oldukça küçük bir alanda müşterilerine hizmet veren mekânda meyve suyunuzu ayakta ve hızlıca içmek durumunda kalıyorsunuz. Şerbetçibaşı onlarca çeşit meyvesi ile Kemeraltı’nda sizleri bekliyor.

Adres: Konak Mahallesi, 853. Sk., 35250 Konak/İzmir

9- Köfteci Mehmet Irmak

Köfteci Mehmet Irmak

Kızlarağası Hanı’nın hemen yanında yer alan Köfteci Mehmet Irmak’ta oturacak yer bulmak -özellikle de öğle saatleriyse- neredeyse imkânsız. Uygun fiyata lezzetli bir köfte deneyimi istiyorsanız burası tam size göre! Bir süre sıra beklemeyi ya da başka müşterilerin yanında oturmayı sorun etmiyorsanız leziz bir ızgara köftenin yanında ekstra piyaz ya da salata isteyebilirsiniz.

Adres: Konak Mahallesi, 905. Sk. No:3, 35250 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 441 79 55

10- Can Döner

Can Döner

Kemeraltı’nın Saat Kulesi tarafından girişinde yer alan Can Döner yıllara meydan okuyor. Uzun zamandır müşterilerine hizmet veren mekânda yalnızca iskender satılıyor. Pazar günleri kapalı olan restoranın fiyatları genel olarak biraz yüksek bulunsa da tadacağınız lezzete değeceğine emin olabilirsiniz.

Adres: Konak Mahallesi, Milli Kütüphane Cad. 6/B, 35250 Konak/İzmir

Telefon(0232) 484 13 13

11- Meşhur Hisarönü Şambalicisi

Hisarönü Şambalicisi

Kemeraltı’nın Çankaya tarafından girişinde yer alan Hisarönü olarak bilinen bölgedeki Hisarönü Şambalicisi kuşaklar boyu sürdürülen bir başarı hikâyesi. Mini bir dükkânda hizmet veren işletmede maalesef oturma imkânınız bulunmuyor. Yalnızca şambali ve kaymaklı şambali seçenekleri sunuluyor.

Adres: Konak Mahallesi, 13/A, 901. Sk., 35250 Konak/İzmir

Telefon: 0507 655 57 67

12- Çelebi Unlu Mamulleri

Çelebi Unlu Mamülleri

Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulunan Çelebi Unlu Mamulleri bomba yemek isteyen her kesimden İzmirlinin favori adresi. Bomba isimli hamurun içine akışkan çikolata konularak sıcak olarak servis edilen tatlının ilk ve en çok satıldığı yer.

Adres: Alsancak Mahallesi, Kıbrıs Şehitleri Cd., 35220 Konak/İzmir

Telefon: (0232) 465 33 01

Bir Cevap Yazın