İzmir, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında kendince bir yemek kültürü de oluşturmuştur. Boyoz, bomba, şambali ve diğerleri. Bir de bomba var son zamanlarda Alsancak’tan İzmir geneline yayılan.

Bazı yiyecekler Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunsa da, İzmir’de ayrı bir tat bırakır damaklarda. İzmirlilerin bir çoğu bilir neyin nerede yeneceğini.

Boyoz

İzmir’de Boyoz Nerede Yenir?

İzmir ile özdeşleşmiş yiyeceklerden biridir boyoz. İzmirlilerin sabah kahvaltılarının yanı sıra günün her öğünü vazgeçilmezleri arasındadır. Genelde haşlanmış yumurta ile birlikte tüketilir. Boyoz’un İzmir’de en sevildiği yer kuşkusuz Dostlar Fırını. Dostlar Fırını’nı, Alsancak’ta Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde bulabilirsiniz. Kıbrıs Şehitleri ile nam-ı diğer Bornova Sokak kesişiminde bulunuyor.

İzmir’de Şambali Nerede Yenir?

Sevilen bir hamur tatlısı olarak ‘şambali’ de İzmir’de adını sıkça duyacağınız bir yiyecek. Şambali için vereceğimiz adres kuşkusuz 1942’den beri aynı yerinde hizmet veren Meşhur Hisarönü Şambalicisi. Buraya ulaşmak için Çankaya metro istasyonunda inerek birkaç dakika yürümeniz yeterli. Oldukça küçük olan ve müşterilerini ayakta ağırlayan bu mini tatlı restoranı Hisarönü olarak bilinen Kemeraltı çarşısının Çankaya çıkışında bulunuyor.

İzmir’de Türk Kahvesi Nerede İçilir?

İzmir’de kallavi bir Türk kahvesi içmek isterseniz adresinin Kızlarağası Hanı olmalı. İçinde hediyelik eşya satanlar başta olmak üzere çeşitli dükkânlar da bulunan bu tarihi mekânın çevresi irili ufaklı bir çok kahveci tarafından sarılmış durumda. Ancak en çok tercih edileni  hanın ortasındaki büyük avluda bulunan ‘Acı Kahve’. Burada kahvenin tadına bakmak isterseniz oturmak için bir müddet sıra beklemeniz muhtemel.

İzmir’de Makarna Nerede Yenir?

Makarna her yerde bulabileceğiniz temel  bir besin olarak görünse de İzmir’de bu işin doktoru Alsancak’ta bulunan ‘Alavara’. Çevresinde benzer kalite ve fiyatta bir çok işletme bulunsa da özellikle gençler tercihini Alavara’dan yana kullanıyor.  Menüsünde tek çeşit makarna ve mantı bulunan restoranda yalnızca tam ya da yarım porsiyon arasında seçim yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra alkollü ve alkolsüz içecekler barındıran mekânın bazı kısımlarında 18 yaş sınırı uygulanıyor. Restoran, piyasaya oranla uygun fiyatlarıyla dikkat çekiyor.

İzmir’de Çorba Nerede İçilir?

İzmir’de çorba denilince akla Topçu Restaurant gelmektedir. İzmir’e yolu düşen birçok ünlünün de uğrak noktası olan Topçu, Pasaport’ta bulunan şubesiyle tanınmıştır. Şu an Pasaport’un dışında Çeşme, Urla ve Bostanlı’da bulunan şubelerinde misafirlerini ağırlamaktadır.

İzmir’de Kahvaltı Nerede Edilir?

İzmirliler Pazar kahvaltıları için Bornova yakınında bulunan Çiçekliköy’deki yerel, küçük restoranları tercih etmektedirler. Köy kahvaltısı etmek isteyenler için ideal bir seçimdir. Çiçekliköy’e gitmek için Evka-3  metro istasyonundan kalkan dolmuşları kullanabilirsiniz. Çiçekliköy’e gitme imkânı olmayanlar ise İzmir merkez ilçelerinde toplam 8 şubesi bulunan ‘Tuzu Biberi’ isimli mekânı tercih edebilirler.

İzmir’de Bomba Nerede Yenir?

Son zamanlarda İzmir’in hemen her noktasındaki fırınlarda kendisine yer bulan ‘bomba’ İzmirlilerin vazgeçilmez atıştırmalıkları arasında yerini çoktan aldı bile. İzmir’de en güzel bombayı yemek isteyenler, bombanın ilk yapıldığı ve yayıldığı yer olan ‘Çelebi Unlu Mamulleri’ni tercih edebilirler. Meşhur bombanın orijinal yerinde tadına bakmak için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne gidebilirsiniz. Caddenin İzmir Limanı yönünden girişinde Çelebi Unlu Mamulleri’ni bulabilirsiniz.

İzmir’de İskender Nerede Yenir?

İskender, İzmir ile özdeş bir yiyecek olmasa bile Konak’ta bulunan Can Döner’de kendinize bir İskender ziyafeti çekebilirsiniz. Fiyatları ortalamanın birkaç lira üzerinde olsa bile emin olun buna değecektir. Saat Kulesi tarafından Kemeraltı’na girince ikinci sağda Can Döner’i bulabilirsiniz.

İzmir’de Köfte Nerede Yenir?

Kemeraltı’nda Kızlarağası Hanı’nın yanında bulunan Köfteci Mehmet Irmak uygun fiyatları ve eşsiz lezzetiyle İzmirlilerin dikkatini çekmiş olsa da birçok İzmirli Köfteci Yusuf’u tercih etmektedir. Türkiye’nin ve İzmir’in birçok noktasında şubeleri bulunan bu zincir restoran en çok Selway Outlet’te bulunan şubesi ile bilinmektedir.

İzmir’de Söğüş Nerede Yenir?

Söğüş İzmirliler için alışıldık bir yiyecektir. İzmir’in birçok noktasında birbirinden lezzetli örnekleri bulunsa da en güzeli Kemeraltı’na yapılmaktadır. Kemeraltı’na yolunuz düşerse söğüş yemek için Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü, Söğüşçü Aco ya da Söğüşçü Cimbom’dan birini tercih edebilirsiniz.

İzmir’de Balık Ekmek Nerede Yenir?

Kemeraltı’nda uygun fiyatlı ve başarılı örnekleri olsa da İzmir’de balık ekmek yemek için tercih edilen nokta genellikle İnciraltı olmaktadır. Balık ekmek yemek isterseniz İnciraltı’nda bulunan birkaç restorandan birini tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın