Son zamanlarda taksici esnafı ile yaşadığı sürtüşmelerle gündeme gelen UBER nedir, hangi ülke ve şehirlerde aktif olarak kullanılıyor, nasıl UBER taksi çağrılıyor gibi soruların cevaplarını inceliyoruz.

UBER uygulaması, son zamanlarda yazılı ve görsel basında kendisine çokça yer buldu. Bunun en önemli sebebi İstanbul’da taksicilerin UBER’e yönelik tepkileri ve şiddet eylemleri oldu. Taksiciler tepkilerini göstermek için yeri geldi müşteri gibi çağırdıkları UBER şoförünü dövdü, yeri geldi UBER araçlarını kurşunladı. Gittikçe artan bu şiddet olaylarının mağduru konumunda olan UBER ile ilgili merak ettikleriniz aşağıda.

UBER Nedir? UBER İzmir’de Kullanılıyor Mu?

UBER, ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı San Francisco kenti merkezli, çevrimiçi bir taksi çağırma uygulamasıdır. Toplamda 315 şehirde hizmet veren şirket, Türkiye’de yalnızca İstanbul’da kullanılabilmektedir. Akıllı telefonlara indirilen bir uygulama vasıtası ile taksi hizmeti vermek isteyen araç sahipleri ile yolcuları bir araya getiren, bir nevi aracı konumunda bir işletmedir. Şirket, uygulamanın kullanımını henüz İzmir’de açmamıştır. Yani maalesef UBER İzmir’de kullanılamamaktadır. Ancak, UBER’in yaz aylarında Çeşme ya da Bodrum gibi bazı tatil kentlerinde taksi çağırma uygulamasına benzer bir tekne çağırma uygulaması konusunda çalışmalar yürüttüğü konuşulmaktadır.

UBER Nasıl Kullanılır?

UBER uygulamasını kullanabilmek için öncelikle internet sitesi ya da UBER’in mobil uygulamaları üzerinden sisteme üye olmalısınız. Ondan sonra taksiye ihtiyaç duyduğunuz anda mobil uygulama vasıtasıyla alınmak istediğiniz ve gitmek istediğiniz konumları harita üzerinden işaretliyorsunuz. Sonrasında UBER uygulaması ile çalışan sürücülerden biri talebinizi üstleniyor ve sizi almak üzere yola çıkıyor. Yolculuk yapmak istediğiniz aracı seçebiliyor, sürücüsünü önceden görebiliyorsunuz. Ödeyeceğiniz ücreti de taksi gelmeden görüntülüyor, dilerseniz kredi kartı ile ödeyerek nakit para derdinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Yolculuk bilgilerinizi de yakınlarınızla paylaşabiliyor olmanız önemli bir artı. Bu sayede paylaştığınız kişiler sizin o an nerede olduğunuzu ve güzergâhınızı harita üzerinden görüntüleyebiliyorlar. Bu şekilde yolculuğunuzun daha güvenli geçmesi sağlanıyor.

Sürücü olarak UBER’e katılmak isteyenler de yine UBER’in internet sitesi üzerinden sisteme kayıt olduktan sonra kişisel bilgilerinin yanı sıra araç bilgilerini ve çalışmak istediği bölgeyi seçiyor. UBER’in talep ettiği belgelerin sisteme yüklenmesinin ardından çalışmaya başlayabiliyor. Bu yolla kimi sürücüler ek gelir elde ederken, kimileri de UBER’i asıl işi konumuna getirmiş durumda.

UBER Yasal Mı?

UBER şirketi, kendilerinin tamamen yasal olduğunu iddia ederken; taksiciler de bunun tam tersini savunuyorlar. Türkiye’de hükümet yetkilileri bu konuda net bir açıklama yapmadı. İddialara göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı UBER şoförleri ve yolcularına korsan taksicilik sebebiyle ceza kesilmesini istedi. Bazı şehirlerde cezaların kesildiği ve bunları UBER şirketinin ödediği yönünde duyumlar oluyor.

Araştırmalarımıza göre UBER İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan şehir içi yolcu taşımacılığına yönelik bazı belgeler ve izinler almış. Ancak tam anlamıyla taksicilik faaliyeti yürütebilmek için Taksiciler Esnaf Odası’na kayıt yaptırmak gerekiyor. Bu anlamda, kanunlarda oluşan boşluk ve kanunların farklı yorumu nedeniyle anlaşmazlık çıkıyor. UBER’in halkta karşılık görmesi sebebiyle sistemi tamamen yasaklamak istemeyen hükümet, taksicilerin de tepkisini azaltmak için çareyi UBER’e korsan taksicilikten ceza kesmekte bulmuş görünüyor.

Taksiciler Neden UBER’i İstemiyor?

Bu sorunun yanıtı aslında oldukça basit. UBER hizmet kalitesi ve güvenilirliği nedeniyle halkta büyük bir karşılık görüyor ve şirkete sempati duyan insan sayısı her geçen gün artıyor. Durum bu olunca sarı taksi olarak bildiğimiz ticari taksilere talep de her geçen gün azalıyor. Yüksek miktarlar ödeyerek ticari taksi plakası almış olan taksici esnafı da işlerinin düşmesinden hoşnut değil. Bu sebeple UBER sürücü ve yolcularına yönelik şiddet eylemleri gösteriyorlar. Bunlar tabii UBER’i yıldırmıyor. Kabadayılık olarak adlandırılabilecek bu tarz eylem ve söylemler taksicilerin haklı taleplerini duyurmuyor, sadece taksicilerin halk nazarında itibarını azaltıyor.

Bir Cevap Yazın