İzmir’de gezilecek yerler arasında birçok doğa harikası bulundursa da en fazla birkaç saatlik mesafede gezip görebileceğiniz bir sürü doğal ve tarihî güzellik var. Gezmekle bitmez evet ama, olur da İzmir merkezinden biraz uzaklaşıp çevresinde konumlanmış güzellikleri de görmek isterseniz diye sizler için bazı tavsiyelerimiz var.

Ayvalık – Cunda

Ayvalık Cundaİzmir şehir merkezinden yaklaşık 2 saat sürecek bir yolculuğun ardından Ayvalık’a ulaşabilirsiniz. Balıkesir’in İzmir sınırında bulunan bu şirin ilçe yabancı turistlere de hitap etmesinin yanı sıra daha çok yerli turistin gözbebeği. Emekliliği düşünen çoğu vatandaşın yerleşmek istediği ilçeye bağlı bir de küçük ada var. Cunda Adası olarak bilinen adanın asıl ismi Alibey Adası. Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olduğunu iddia eden küçük bir köprü vasıtasıyla Ayvalık’tan dakikalar sürecek bir yolculukla ulaşabileceğiniz adada lor tatlısı oldukça meşhur. Gitmişken denemeden dönmeyin. Kendi aracınızla ulaşabileceğiniz gibi İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan otobüslerden herhangi birine binerek 25 TL gibi bir ücret karşılığı Ayvalık’a gidebilirsiniz.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir bölgede bulunan Efes Antik Kenti, antik dönemin en önemli yerleşim birimlerinden biri olmuştur.  Tarih öncesi dönemlerden başlayarak Helenistik, Roma, Doğu Roma, Beylikler ve Osmanlı dönemleri boyunca kesintisiz olarak 9000 yıl boyunca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Ayrıca tarihin istisnasız tüm dönemlerinde önemli bir liman kenti ve ticaret merkezi olmuştur. Buna bağlı olarak da çok önemli bir kültür eşiği görevi görmüştür. Tarihteki tüm aşamalar için önemli birer mimarî örnek de sunan Efes Antik Kenti’nin bugün hâlâ ayakta olması da son derece önemlidir. İzmir şehir merkezinden Efes’e ulaşmak için Basmane Garı kalkışlı İzmir-Denizli trenine binebilir, Selçuk istasyonunda inerek Efes’e giden dolmuşlara binebilirler. Yakın bir zamanda İZBAN Selçuk istasyonunun da tam anlamıyla hizmete girmesinin ardından Selçuk istasyonuna İZBAN ile daha ekonomik ve hızlı olarak ulaşılabilecektir.

Şirince

Şirince

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı, eski bir Rum köyü olan Şirince; şarapları ve şarapçılık faaliyetleri ile ünlüdür. Birçok günübirlik tatilcinin tercih ettiği bir lokasyon olan Şirince nispeten yakın sayılabilecek bir tarihteki konumu ve durumu sebebiyle oluşan mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca 2012 yılında, bazı kesimlerce Maya takvimine göre kıyametin kopacağının iddia edildiği dönemlerde Fransa’daki bir köy ile birlikte kıyametin kopmayacağı 2 yerden biri sayıldığı için de dünya genelinden yoğun bir turist kitlesinin akınına uğramıştır. İzmir’den Şirince’ye ulaşmak isteyenler yine Selçuk tren istasyonuna kadar TCDD’ye ait Denizli treni ile ya da İZBAN ile geldikten sonra buradan kalkan Şirince dolmuşlarına binebilirler.

Pamukkale

Pamukkale

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan doğal travertenleri ile dünya genelinde bir üne kavuşmuştur. Ayrıca hemen yakınında bulunan Hierapolis Antik Kenti ile doğaseverlerin olduğu kadar tarih severlerin de eğlenceli bir gün geçirmelerine olanak sağlıyor. İzmir’den günübirlik olarak Pamukkale travertenleri ve Hierapolis Antik Kenti’ni ziyaret etmek isteyenlerin biraz erken yola çıkmaları gerekebilir. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan herhangi bir otobüs ile 35 TL civarı bir ücret karşılığında yaklaşık 3 saat içinde Denizli’ye ulaşabilirsiniz. Denizli’den Pamukkale yönüne giden dolmuşlara binerek gezinize başlayabilirsiniz. Denizli’ye Basmane Garı kalkışlı TCDD’ye ait İzmir – Denizli treni ile çok daha az bir ücret ödeyerek de ulaşabilirsiniz. Ancak tren ile Denizli’ye ulaşımın 4,5 saat civarı sürdüğünü hatırlatmakta fayda var.

Sakız Adası

Sakız Adası

Çeşme’ye oldukça yakın bir konumda bulunan Sakız Adası, Yunanistan’a bağlı bir Ege adasıdır. İzmir şehir merkezinden Çeşme’ye ulaşmak yaklaşık 2 saat kadar sürse de, özellikle Çeşme’de bulunuyorsanız ve süresi geçmemiş bir de pasaportunuz varsa sizin için Sakız Adası’na geçmek hiç de zor olmayacak. Çeşme limanından özellikle yaz aylarında düzenli aralıklarla kalkan Sakız Adası turlarına 50-60 Euro civarı bir ücret ödeyerek katılabilirsiniz. Yunanistan’ın Türkiye’den gelen günübirlik tatilciler için kapıda vize uygulaması bulunduğu için bu konuda herhangi bir ön hazırlık yapmanıza da gerek yok.

Midilli

Midilli Adası

İzmir’in Dikili ilçesinden de rahatlıkla görülebilen Yunanistan’a bağlı Midilli adası Balıkesir’in Ayvalık ilçesine yalnızca 3 km uzaklıktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Yunanistan, Türkiye’den gelen günübirlik tatilciler için kapıda vize uygulaması yaptığından dolayı eğer geçerli bir pasaportunuz ve cebinizde 50-60 Euro paranız varsa herhangi bir hazırlık yapmanıza gerek yok. Bu işlerle ilgilenen tur operatörü firmalara başvurmanız yeterli.

Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi

Selçuk ilçesinde, Efes Antik Kenti’ne oldukça yakın bir mesafede bulunur.  Selçuk ilçe merkezine yaklaşık 7 km mesafededir. Bülbüldağı’nda yer alan yapı, Katolik Hıristiyanlar için olduğu kadar Müslümanlar için de önemli bir mabet yeridir. Günümüzde Hazreti Meryem Ana Derneği’ne ait olan yapı, 1891’de İzmirli Lazaristler tarafından bulunmuştur. Hıristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilişinden sonra Hz. Meryem bu bölgeye gelerek hayatının son yıllarını bu evde geçirmiştir. Bundan dolayı Vatikan 1952’de Meryem Ana Evi’nin kutsal olduğunu ve Katolikler için hac yeri sayıldığını ilân etmiştir. Hz. Meryem’in ölüm tarihi olan 15 Ağustos münasebetiyle, her yıl bu tarihte Vatikan tarafından organize edilen büyük ayine ev sahipliği yapar. Demiryolu ile Selçuk’a ulaştıktan sonra, Selçuk istasyonundan kalkan dolmuşlara binerek Meryem Ana Evi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Kuşadası

Kuşadası

İzmir’in güney komşusu, Aydın iline bağlı bir ilçe olan Kuşadası, yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil yeridir. Doğal güzelliklerinin yanında, İzmir’in en iyi aquaparklarını anlattığımız yazımızda da yer verdiğimiz Adaland Aquapark gibi güçlü tesisleri ile de dikkat çekmektedir. İzmir’e olan yakınlığı sebebiyle İzmir’den günübirlik tatil yapmak isteyenlerin de ilk tercihlerinden olmaktadır. Ulaşım için İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan Kuşadası otobüslerini tercih edebilirsiniz. 1 saatin birazcık üzerinde sürecek bir yolculuk için 20 TL civarı bir ücret ödemelisiniz.

Çeşme – Alaçatı

Alaçatı

İzmir’in en batısında yer alan ilçelerinden biri olan Çeşme; Alaçatı ve Ilıca gibi mahalleleriyle Türkiye’de tatilcilerin ve sosyetenin gözdesi konumundadır. Farklı mimarisi ile dikkat çeken ilçe gece kulüpleri ve beach clubları ile de ünlüdür. Çarşıda ve çeşitli statülerdeki tesislerinde fiyatlar birçok tatilci için biraz uçuk gelse de buna değer bir hizmet ve huzur sağlıyor. Alaçatı Sakızlı Dondurması ile ünlüdür. Gitmek için Çeşme otoyolunu kullanarak kendi aracınızla rahat bir seyahat gerçekleştirebileceğiniz gibi, İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali ya da Balçova İlçe Terminali’ndan kalkan Çeşme otobüslerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda Adnan Menderes Havalimanı’ndan da Çeşme otobüslerine binebilirsiniz. Bu yolculuklarda Çeşme’ye ulaşmak için havalimanından 25 TL, İzmir Otogar’dan 19 TL, Balçova İlçe Terminali’nden de 17 TL ödemeniz yeterli.

Akyaka

Akyaka

Muğla iline bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri açısında Alaçatı’ya benzetilmektedir. Ancak Alaçatı’nın büyük turizm firmalarının yatırımları ile bakirliğini kaybettiği, Akyaka’nın yeni Alaçatı olacağı konuşulmaktadır. Alaçatı gibi rüzgâr sörfü yapmak isteyenlere bir alternatif olmuştur. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan otobüslerden Fethiye ya da Marmaris yönüne gidenleri tercih ederek Akyaka’ya ulaşabilirsiniz. Ya da Muğla şehir merkezinde inerek Akyaka dolmuşlarına binebilirsiniz. Bu yolculuklar için ortalama 3,5 saatlik sürede 35 TL’lik bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın