Egenin gözbebeği olan İzmir, turizmi kadar yemekleri de ön plana çıkmaktadır. Sahil şehri olmasından dolayı bu şehrin yemek kültürünün sadece balıklardan oluştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bin bir çeşit otlar, zeytinyağlı yiyecekler, hamur işleri, tatlılar ilk görüşte birçok kişinin iştahını kabartabilmekte. Birazdan sadece İzmir’e Özgü Yemekler listesi oluşturarak yapacağınız ziyaretler sırasında sizlere rehber olmasını istiyoruz.

Boyoz

İzmir denilince akla gelen ilk şey tabii ki Boyoz’dur. Kahvaltıların vazgeçilmez lezzeti olan boyoz, haşlanmış yumurta ve çay ile servis edilerek tüketilmektedir. Sadece İzmir’e özgü olup yağlı undan yapılan hamur işidir. Türkiye’nin başka yerlerinde tam olarak yapılmamasından dolayı gurbete çıkan İzmirlilerin en çok özlem duyduğu şeyler arasında yer almaktadır.

Kumru

Son zamanlarda sizin de çevrenizde İzmir Kumrusu diyerek çok mekân açılmıştır değil mi? Nerede yerseniz yiyin o İzmir’de yediğiniz kumru tadını başka bir yerde alamazsınız. Kumrunun en önemli şeyi ekmeğidir. Ekmeği oldukça özel olup içerisine salam, sosis, sucuk, kaşar gibi şarküteri ürünlerinin bolca konulması ile hazırlanır.

Revani

İzmirlilerin lokmadan sonra en sık tükettiği tatlı bilindiği gibi revanidir. Her bölge insanı tarafından farklı farklı yapılsa da İzmirliler revaniye ayrı bir gönül vermiştir. Güzel bir kumru yedikten sonra arkasına bir porsiyon revani yediğinizde dünyaya yeniden gelmiş gibi oluyorsunuz

Şevketi Bostan

Aslında bir bitki çeşidi olan Şevketi Bostan, İzmirlilerin mutfak kültürü içerisinde farklı bir anlam kazanmıştır. Sulu bir yemek türü olup kuzu eti ile hazırlanmaktadır. 2 farklı hazırlama yöntemi bulunan bu yemeği isterseniz kuzu etini düdüklü içerisinde tamamen haşlayarak yapabilirsiniz. İkinci bir yol ise kısa bir haşlama süresinin sonunda kuzu etlerini kavurarak elde edilebilmektedir. Oldukça lezzetli olan sulu bir bitki yemek türüdür.

Lokma

Türkiye’nin neresine giderseniz gidin İzmir lokması diyerek bir tatlı türünün olduğunu göreceksiniz. Mayalı hamurun kızgın ateş içerisinde pişirilip şerbetlenerek hazırlandığını, İzmir’in her köşesinde her gün tonlarca lokma satışının gerçekleştirildiğini söyleyebilirim. İzmirlilerde helva kültürünün olmadığını, cenazelerde dahi lokma dağıtıldığını görebilirsiniz.

Keşkek

Düğün bayramların favori yiyeceği olarak gösterilen Keşkek, buğday ve koyun etinin büyük kazanlar içerisinde harmanlayarak pişirilmesi ile elde edilir. Düğün ve bayramların haricinde pazar günleri restoranlar kahvaltılıklar listesine keşkeği de eklemektedirler.

İzmir Köftesi

Standart köfte yapısından oldukça farklı bir hazırlanış yöntemi bulunan İzmir köftesi, kıymanın baharatlar ile harmanlanması ile şekillendirilir. Şekillendirilen köfte parçaları kızgın yağda kızartılarak tepsi içerisine dizilir. Patates ve sebzeler ile zenginleştirilen İzmir köftesi üzerine bir miktar sos dökülerek tekrar fırına verilir.

Sura

İzmir halkının kuzu etine karşı bir aşkı bulunmaktadır. İzmirlilerin özellikle Kurban bayramı tükettiği bir et yemeği olan Sura, kuzu kaburgasının içerisinde iç pilav doldurularak hazırlanmaktadır. Bir kere yemeniz durumunda her bayram İzmir’e gelmek için sözler verebilirsiniz.

İzmir Tulumu

İzmir’in Bergama ilçesi belki de Türkiye’nin en lezzetli peynirini üreterek bölge halkının hizmetine sunmakta. Tamamen köy halkının kendi yetiştirdiği koyunun sütünden elde edilen tulum peynir daha önce tattığınız peynirleri sizlere unutturacaktır.

Kuşkonmaz Kavurması

İzmir’in oldukça meşhur sebzesi olan kuşkonmaz hemen hemen birçok yemek içerisinde kullanılmaktadır. Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında baharatlarla harmanlanan kuşkonmaz kavurmasının da yer aldığını görmekteyiz.

Kirde Kebabı

Osmanlı saray mutfağının izlerini taşıyan İzmir, Kirde Kebabı ile kültürümüzü yerli, yabancı birçok turiste tanıtmaktadır. Dana etlerinin krep adı verilen hamurlar arasına yerleştirilerek hazırlanan bu yemek kebap anlayışınızın değişmesine neden olabilecektir.

Asma Yaprağında Barbunya

Özel soslar ile barbunyaları harmanlayan İzmirliler, Asma yaprağı içerisine hazırda bulunan solu barbunyaları dizerek sarma gibi sararlar. Fırın tepsisine dizilen hazır sarmalar belirli bir derecede pişirilir ve güzel bir şekilde servis edilir.

Bir Cevap Yazın