İzmir'e Özgü Yemekler
İzmir'e Özgü Yemekler

İzmir’e özgü yemekler denilince akıllarımıza gelen ilk kategori deniz ürünleridir. Ardından otlar, zeytin, zeytinyağı akla gelir. İzmir’de yapılan yemeklerin tadını veren en önemli şey de zaten zeytinyağıdır. Karadeniz Bölgesi’nde hamsi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde kebap neyse, Ege’de de zeytinyağı aynı şekilde anlamlıdır. İzmir’de yenen bin bir çeşit ot türü vardır.  Çoğu kişi, Ege bölgesi mutfağını ve İzmir mutfağını “Yeşil Mutfak” olarak tanımlar.

Boyoz

Boyoz: İzmir’e ve yöreye özgü bir hamur işidir. Özellikle ıspanaklı ve peynirli türleri çok sevilerek ve beğenilerek yenilmektedir. İzmir’de her fırında, pastanede boyoz bulabilirsiniz.

İlk tattığımda bana milföy hamurundan yapılıyormuş gibi geldi. Daha sonra öğrendim ki normal hamurun çok ince açılmış halinden yapılıyormuş.

Kumru

İzmir’e özgü olan bir hamur işidir. Sandviç olarak hazırlanır. Simit hamuruna benzeyen az tuzlu bir hamurdan üretilmektedir. Kumru ismi neden verilmiştir sorusunun cevabı şekli kumru kuşlarının gövdesini andırmasında saklıdır. Kumruyu fırınlarda ve pastanelerden alabilirsiniz. Ayrıca sokak satıcıları da tezgahlarından içerisine turşu, domates, yeşil biber, peynir koyarak satmaktadır. Normal İzmir kumrusu içerisine konulan malzemeler şunlardır; tulum peyniri, domates, biber ve salatalık.

Kumru
Kumru

İzmir Köfte

Bu yemeği bilmeyen neredeyse çok az kişi vardır. Ünü tüm ülkemize yayılmıştır. İzmir mutfağının en çok sevilen ve lezzetli yemeklerinden biridir. Kıyma, soğan, yumurta, maydanoz, bayat ekmek, domates, patatesi biber ve baharatlardan yapılır.

İzmir Tulum Peyniri

Ege Bölgesi’nin İzmir yöresine ait özgü tatlarından biri de İzmir tulum peyniri’dir. Bu peynirin asıl ismi Bergama tulum peyniridir. Tulum peyniri, sadece koyun sütünden yapılmaktadır. Bergama tulum peyniri ilk olarak, Bergama’nın birkaç Yörük köyünde yapılmaya başlamıştır. Zaman geçtikçe İzmir’in diğer ilçe ve köylerine yayılmış ve İzmir tulum peyniri olarak anılmaya başlamıştır.

Papaz Yahnisi

Sebzelerin, et, baharat veya deniz ürünlerinin, et suyu veya kemik suyu ya da sos ile pişirilmesiyle yapılan ana yemeklerden bir tanesidir. İçine soğan, sarımsak tuz, biber, kimyon ve sirke koyulur. Yemeğin içine su konulmaz.

İzmir Köfte
İzmir Köfte

Kol Böreği

Bu yemeği ülkemizde bilmeyenlerin sayısı çok azdır. Bu börek alt üst hamuru ile yapılmaktadır. Peynirli istiyorsanız içine peynir, kıymalı istiyorsanız içine kıyma koymanız gerekir. İzmir mutfağında genellikle ıspanaklı yapılmaktadır. Ispanakları güzelce temizledikten sonra soğan doğranıp, tuz, karabiber karıştırdıktan sonra, böreğin içine katılır ve rulo şeklinde sarılır. Tepsiye koyup kestikten sonra üzerine bolca zeytinyağı sürülüp, fırına verilir.

Tel Kadayıf

Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde çok lezzetli yapılan ve besin değeri çok yüksek olan tel kadayıf, İzmir’de de en çok sevilen tatlıların başında gelmektedir. Yapımında bolca ceviz kullanılır, kadayıfı bolca yağlarlar. Piştikten sonra soğuyunca üzerine soğuk şurup dökerler. Eğer ki isterseniz üzerine istediğiniz kadar kaymak koyup yiyebilirsiniz.

Radika Salatası

İzmir’e özgü yemekler listesinde yer alan bir diğer yiyecek de Radika salatasıdır. Radika yabani bir otun ismidir. Şifalı bir bitki olduğu kabul edilen İzmir ve çevresinde salata şeklinde tüketilir. Pek çok çeşitleri olan bu ot cinsinin, temizce yıkanmış, bol su ile haşlanmış, üzerine bol limon ve zeytinyağı ilave edilmiş salatası yapılır ve afiyetle tüketilir.

 

Ayrıca;

Şevket-i bostan, cibez, tarhana çorbası, keşkek, zerde, sura, mücmeri, pirinçli domates dolması, gerdan tatlısı, zeytinyağlı taze fasulye gibi yemekler de İzmir’de ünlenmiş, İzmir’e özgü yemekler arasında yer alır

Bir Cevap Yazın