İzmir, Türkiye’nin ve Dünya’nın tartışmasız en güzel yerlerinden biri olma özelliğine sahip. Muhteşem doğası ve binlerce yıldır onlarca medeniyete ev sahipliği yapan tarihi mekânlarıyla yerli ve yabancı birçok turistin gözdesi bir şehir. Çevresinde de tatilciler için birbirinden güzel yüzlerce seçenek barındırıyor. Biz de sizler için İzmir’de en beğenilen ve en çok tercih edilen tatil bölgelerini inceledik. İkliminden dolayı daha çok yaz turizmi ile ön plana çıkan bu bölgeleri sizin de seveceğinizden şüphemiz yok.

Bozdağ

Bozdağ Kayak Merkezi
Bozdağ Kayak Merkezi

İzmir’e yakın bir mesafede, Ödemiş ilçesi sınırlarında bulunan Bozdağ Kayak Merkezi, özellikle kış aylarında İzmir ve çevresinden gelen tatilciler için göz bebeği haline geliyor. Daha çok kar ve kayak turizmi ile bilinen Bozdağ’da seyir terasları, kafeler, restoranlar, bir kayak merkezi ve küçük de bir otel bulunuyor. Kış ayları dışında, havanın baharı andırdığı günlerde de çevresindeki ormanlık alanlar, günübirlikçiler için ideal bir piknik alanı haline geliyor.

Çeşme

Çeşme
Çeşme

Türkiye’de başta sosyete olmak üzere tüm kesimlerin gözdesi olan Çeşme, kendisine bağlı bulunan Alaçatı ya da Ilıca gibi mahalleleriyle de göz kamaştırıyor. Yaz aylarında deniz turizmi ve ilçede bulunan lüks tesislerle söz ettiren Çeşme çoğunlukla yerli turisti ağırlamasına rağmen yabancı turistlerin de ilgi gösterdiği bir tatil bölgesi. Alaçatı’da meşhur Rüzgâr Sörfü sporunu yapmak için gelenlerle birlikte Çeşme spor turizmi ile de kendisi için ciddi miktarlarda gelir sağlamayı başarmış durumda. Bunun dışında Çeşme limanından kalkan çok sayıda Yunan adası turları ile de yurtdışında tatilini geçirmek isteyenlerin bolca zaman geçirdiği bir durak niteliğinde bulunuyor. İlçeye özgü lezzetlerden Çeşme Kumrusu da tüm Türkiye’de bilinen ve sevilen bir yiyecek. Bu da Çeşme’nin adının duyulmasını sağlayan önemli bir etken.

Karaburun

Karaburun
Karaburun

İzmir şehir merkezine göre kuzeyde kalan Karaburun, Mordoğan gibi mahalleleri ile de Türkiye’de bilinen bir ilçe. Daha çok kamp yapmak isteyenlerin ve emeklilerin tercihi olan ilçe sakin ve huzurlu yapısıyla dikkat çekiyor. Muhteşem bir deniz de bu birleşime eklenince tam da yeme de yanında yat bir güzellik karşımıza çıkıyor. Karaburun, dalış turizmi ile de hatırı sayılır bir ziyaretçi kitlesini ağırlıyor.

Gümüldür

Gümüldür
Gümüldür

İzmir Körfezi’ni merkez kabul ettiğimiz zaman birazcık güneyde kendine yer bulan Gümüldür, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı bir tatil beldesi. Son büyükşehir yasası ile birlikte mahalle statüsüne geçen bölge birçok otel ve eğlence merkezine ev sahipliği yapıyor. Daha çok İzmir ve çevresinden gelen yerli turistin gözbebeği olan Gümüldür, sakin ve temiz denizi ile kumsalını da işin içine katınca mükemmel bir tatil seçeneği olarak önümüzde duruyor. Gümüldür küçük ve şirin bir tatil yeri olmanın ötesinde sessiz ve sakin yapısı ile de dikkatleri çekiyor. Deniz suyunun kuzeyde kalan ilçelerdekine göre daha sıcak olduğunu belirtmemizde fayda var.

Özdere

Özdere
Özdere

Yine İzmir’in Menderes ilçesine bağlı bir tatil beldesi olan Özdere; ılık deniz suyu ve temiz sahilleri ile dikkatleri çekiyor. Sakin bir belde olan Özdere’de kaliteli oteller ve su parkları gibi lüks tesisleri bulmanız mümkün. Yerli turistin rağbet gösterdiği Özdere, İzmir’in doğal açıdan bakıldığında en güzel yerlerinden biri.

Dikili

Dikili
Dikili

İzmir’in kuzeyde kalan ilçelerinden Dikili, nispeten soğuk deniz suyu ve sakin yapısı ile bilinen bir yer. Daha çok gurbetçi Türklerden emekli olanların yazlık aldığı bir yer olan Dikili, yerli turist açısından da bolluğun yaşandığı bir bölge. Kendisine bağlı bulunan Çandarlı’da da sakin ve huzurlu bir hayat sürmek isteyen emeklilerin yılın neredeyse on iki ayını geçirmek istedikleri bir yazlık edindikleri biliniyor. Çeşme ya da Bodrum gibi bölgelere göre çok daha ucuz ve sakin bir tatil tercih edenlerin karşısında Dikili çok mantıklı bir seçenek olarak göze çarpıyor.

Sığacık

Sığacık
Sığacık

Türkiye’deki ilk sakin şehir (Citta Slow) unvanı alan yerlerden olan Seferihisar’a bağlı olan Sığacık, doğal ve tarihi güzelliklerinin yanında samimi yerel halkı ile de dikkat çekiyor. Özellikle huzurlu bir hafta sonu tatili geçirmek isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Birçok tatil bölgesine oranla çok daha uygun fiyatlı konaklama ve eğlence imkânı Sığacık’ta sizleri bekliyor.

Foça

Eski Foça
Eski Foça

Foça ve Eski Foça, her yıl tüm Türkiye’den ve Dünya’dan binlerce turisti misafir ediyor. Ege ve Akdeniz’in karakteristik mimari yapısını barındıran sokaklarıyla, yüzmeye doyamayacağınız denizi ile sizleri bekliyor. Foça’da konaklama ve eğlence konusunda fazlaca alternatifler mevcut. Bu sayede her bütçeye ve her zevke göre yer bulmak herkes için mümkün.

Bir Cevap Yazın