İzmir Kızları

Cahit Külebi’nin Atatürk’e Ağıt adlı şiirinin geçen iki mısra vardır. Belki De İzmir’in kızlarını en iyi anlatan sözlerdendir diyebiliriz. “İzmir’in denizi kız, kızı deniz/ sokakları hem kız hem deniz kokar.” Güzellikleri ile dillerden düşmeyen İzmir’in kızlarının özellikleri nelerdir?

1. Gülümseyişleri Yeter

İzmirli kızların gülümseyen yüzlerini görünce, sizin de yüzünüzde gülümsemeye ve tebessüm oluşmasına neden olacaktır. İzmirli kızların gülümseyen yüzleri, karşısındaki insan için hayata dair umut aşılar. Gülüşlerindeki güzellik sanki içlerinin dışa vurumu gibidir.

İzmir Kızı

2. İzmir’deyseniz Mecnun Olabilirsiniz

İzmir’e yolunuz düşer de bir süre orada kalırsanız, her an güzelliği ile başınızı döndürecek, ayaklarınızı yerden kesecek İzmir’in güzel kızlarından birine tutulabilirsiniz. Sadece dış görünüşleri ile değil insana verdikleri değer ve gösterdikleri saygı ile de İzmir’in kızları sizleri etkileyebilir. Güzellikleriyle ve cana yakınlığıyla İzmir’in kızları bir başkadır.

İzmirin Kızları

3. Moda Onlar İçin Bir Sanattır

İzmir’in kızları için giyim denince benim diyen modacıdan aşağı kalır yanları yoktur. Gittikleri ortama göre nasıl giyineceklerini çok iyi bilirler. Topuklu ayakkabı ile yürüme konusunda da İzmir’in kızları birer uzmandır diyebiliriz. Yaptıkları makyaja, giyindikleri kıyafetlere, saçlarına verdikleri şekillere daima özen gösterirler. İzmir’in kızları Kendilerine neyin yakıştığını neyin yakışmadığını çok iyi bilirler.

İzmir Kızı

4. Sanatın Bir Dalında Mutlaka Görürsünüz

Havasından mı yoksa suyundan mı bilinmez ama İzmir’in kızlarının sanatın bir dalında yeteneği olmayanını göremezsiniz. Ayrıca eğitimli ve bilgili olmaları onları diğer kızlardan farklı kılan başka özellikleridir. Belki sanata yatkınlıkları buradan gelmektedir.

5. Güzel Konuşmak Onların Uzmanlık Alanıdır

İzmirli kızların ağzından kolay kolay kötü söz duyamazsınız. Bunun için damarlarına cidden basmışsınız demektir. İzmirli kızların dillerinden dökülen sözler güzellikten yana insanı mutlu eden ruhuna dokunan sözlerdir.

Bir Cevap Yazın