İzmir’in ilçelerinden biri olan Karabağlar, İzmir’in merkez ilçesi Konak’a yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıktadır. En önemli özelliklerinden birisi ise İzmir’in en büyük ilçesi olmasıdır. Konak, Balçova, Gaziemir ve Buca ile çevrili olan büyük bir ilçedir. Yüzölçümü büyük olmasından dolayı İzmir’in nüfusu en yoğun olan ilçesidir. Karabağlar düzenli ve yerleşik bir şehir düzenine sahiptir. İzmir’de yaşanacak en güzel ve mütevazi yerlerden biridir. Eğlence bakımından fazla eğlencesi olmayan, eğlence mekanı olmayan bir ilçedir. Halkın geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılıktır. Ayrıyeten sanayi açısından kendini çokça geliştirmiştir. Sanayiyi geliştirdiğinden dolayı ekonomiye önemli bir düzeyde katkı sunmayı başarmıştır. Bu katkıyı her gün arttırarak sunmaya devam etmektedir.

Karabağlar’ın İlçe Oluşu

2008 senesinin Mart ayının 6.gününde kabul edilen 5747 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararıyla ilçe statüsüne kavuşmuştur. İlçe olmasının ardından Konak, Buca ve Gaziemir ilçelerinden yaklaşık olarak 55 mahalle Karabağlar’a bağlanmıştır. Bağlanan mahallelerin isimleri ise şunlardır; Abdi İpekçi, Adnan Süvari, Ali Fuat Cebesoy, Ali Fuat Erden, Arap Hasan, Aşık Veysel, Aydın, Bahar, Bahçelievler, Bahriye Üçok, Barış, Basın Sitesi, Bozyaka, Cennetçeşme, Cennetoğlu, Çalıkuşu, Devrim, Doğanay, Esenlik, Esentepe, Esenyalı, Fahrettin Altay, Gazi, General Asım Gündüz, General Kasım Özalp, Gülyaka, Günaltay, İhsan Alyanak, Karabağlar, Kazım Karabekir, Kibar, Limontepe, Maliyeciler, Metin Oktay, Muammer Akar, Osman Aksuner, Özgür, Peker, Poligon, Refet Bele, Reis, Salih Omurtak, Sarıyer, Selvili, Sevgi, Şehitler, Tahsin Yazıcı, Uğur Mumcu, Umut, Uzundere, Üçkuyular, Vatan, Yunus Emre, Yurtoğlu ve Yüzbaşı Şerafettin.

Karabağlar Nüfusu

Karabağlar kalabalık bir ilçedir. Nüfus artışı ve nüfus artış hızı yüksektir. Aynı zamanda her geçen yıl nüfus artışı hızı yükselmeye devam etmektedir. 2008 yılında toplamda 443.159 olan nüfus sayısı 2009 yılında 449.707 olmuştur. 2012 yılında yapılan nüfus sayımlarına göre 466.023 nüfusu olan Karabağlar, 2014 yılında 473.741 nüfusa ulaşmıştır. 2015 yılında yapılan nüfus sayımına göre toplamda 477.238 nüfusu gözükmektedir.

Karabağlar Gezilecek Yerleri

Karabağlar’ın merkez bölgeleri genellikle standart şehir görünümü sunar. Bu yüzden farklı arayışlar içinde olanlar için alternatif gezilecek yerler bulunmaz. Ancak ilçeye bağlı köylerde birbirinden harika manzaralara ve gezilecek yerlere göz atmanız mümkündür.

Kavacık Köyü

Kavacık Köyü, Karabağlar ilçesinin doğa yönünden zengin olan bir köyüdür. Çam ormanları ile kaplı ferah bir köy olan Kavacık Köyü, tamamen doğa ile iç içe olacağınız bir yerleşim yeridir. Herkesin gidip görmesi hatta yaşaması gereken yerlerden biridir. İçerisinde fazla sayıda tarihi yapıları bulundurmaktadır. Bu yapılardan başlıcaları; tarihi camiler, taş evler ve yaklaşık 200 yıllık mezar taşlarıdır.

Karabağlar Kavacık Köyü

Doğayla iç içe olup aynı zamanda tarihi mekanlar da görmek istiyorsanız Kavacık Köyünü tercih edebilirsiniz. Özellikle kampçılar kamp kurmak için Kavacık Köyü’nü tercih etmektedirler. Köyde yürüyüş yapanlar için dağ yolunda doğa içi yürüyüş parkurları vardır.

Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı

Bu kitaplık Karabağlar’da Bozkaya Mahallesi’nde Kilim Parkı içerisinde bulunmaktadır. Türk edebiyatı yazarlarından biri olan Reşat Nuri Güntekin, Çalıkuşu kitabını bu kitaplıkta yani bu tarihi evde yazmıştır. Ev yeniden yapılandırılarak Reşat Nuri Güntekin Çocuk Kitaplığı olmuştur. Kütüphanede kurs ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Bir Cevap Yazın