Karaburun
Karaburun

İzmir birçok tatil bölgesine sahip bir il ancak çok fazla ziyaretçisi olmayan ve sadece İzmirlilerin bildiği bir kaç yer vardır. Bu yerlerin başında ise Karaburun koyları gelir. Çeşme’ye olan yakınlığından dolayı olsa gerek  yazları fazla denilecek kadar ziyaretçisi bulunmuyor. Belki de bu durumun oluşmasında meşhur Karaburun virajları da etkili oluyordur. Otobandan Karaburun yoluna döndüğünüz zaman sizi bekleyen survivor tarzında bir parkur bekliyor. Ancak yeni çalışmalar ile yolların daha rahat bir şekilde gidilmesi sağlanacak belki de Karaburun yeniden keşfedilerek turizme açılacak.

Karaburun Gezilecek Yerler

Birbirinden ayrı oldukça fazla koya sahip olan Karaburun aynı zamanda birbirinden güzel yemeklere de ev sahipliği yapıyor. Turistik bir cadde olan iskele caddesinde sahil boyunca birbiri ardınca sıralanmış bir sürü balık lokantası barındırıyor. Birbirinden güzel Karaburun yemek yerleri ile donatılmış cadde güzel bir akşam yemeğini şehrin gürültüsünden uzak bir şekilde yemeye olanak tanıyor. Üstelik hemen yanında denize girmek isteyenler için bir plaj var.

Koylara ulaşmak için giderken Balıklıova’da mola verirseniz Özal ve Garip’in yerleri denilen balık lokantasına uğramayı unutmayın.  Üstelik bu bölgede meşhur un kurabiyesini yemeyi unutmamanız gerek.

Eğer bir arayış içerisine giriyorsanız Karaburun en güzel koy tavsiyesi olarak sizlere Mimoza koyunu tavsiye edebiliriz. Diğer koylara göre oldukça sakin ve işletme sayısı az olan bu koyda kafa dinlemek için özel olarak hazırlanmış bir ortam var gibi hissedeceksiniz. Üstelik oldukça yakınında mavi bayrağa sahip olan İncirli koyu bulunuyor. Mimoza koyunda Mumbar isimli mekanda eğlenebilir akşam vakit geçirebilirsiniz.

Gezilecek diğer yerleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Manal koyu
  • Sazak köyü
  • Ayşe Kadın Camii
  • Karaburun Büyük Ada
  • Sarpıncık Deniz Feneri ( özellikle çiftler için romantik bir ortama sahip)
  • Pernirini mağarası

Özellikle sizlere anlatmanın gerek olduğunu düşündüğümüz iki yer üzerinde durmak istiyorum.

Ayşe Kadın Camii

Yaklaşık olarak 700 yıl öncesinde Ayşe Kadın isimli bir bayanın vasiyeti üzerine annesi yaptırmıştır. Modelinin Kabe’den geldiği söylenmekle birlikte ahşap doğrama ve oldukça ince işlemeli modellere sahip. İçerisinde 450 sene önce yapılmışmış ve hala çalışan bir saat bulunuyor. Saatin boyu ise yaklaşık olarak 1 ile 1.5 metre arasında olarak biliniyor.

Peynirini Mağarası

İzmir Karaburun koyları dışında en çok rağbet gören bir bölge olma özelliğini taşıyor. 230 metre uzunluğu olan mağara yaklaşık 110 metre derinliğe sahip ve çevresinde cıva madeni bulunuyor. İçerisinde yarasaların yaşadığı bu alana Karaburun’a gelen herkesin mutlaka uğraması gerekiyor.

Karaburun Denizi

İzmir Karaburun Ulaşım

Güzel Karaburun koyları ulaşım açısından maalesef çok alternatife sahip değil. Çeşme otobanı üzerinden yaklaşık 45 km bir yol gittikten sonra Karaburun yol ayrımı ile karşılaşılıyor. Bu dönüşten sonra sizi bekleyen meşhur virajlar başlıyor ve bu yol sizi direk olarak koylara götürüyor. Diğer bir ulaşım şekli ise Bornova’da bulunan otogardan binebileceğiniz otobüsler var ancak bunlar genelde yazları daha sık sefer düzenliyor.

Bir Cevap Yazın