Karaburun
Karaburun

Dalış, deniz tutkunu onlarca sporcunun tutkusu. İstanbul gibi büyükşehirlerde zaten sınırlı olan dalış yerleri kış mevsiminin gelmesi ve havanın da soğuması ile birlikte bu spor için elverişsiz olmaya başlıyor. Birçok sporcu ya da dalış meraklısı ise her mevsim dalış yapabilecekleri için Karaburun’u tercih ediyor. Hem dalış için mükemmel olan denizi ile Karaburun’da dalışa hem de dalış sporu ile ilgili merak edilenlere değiniyoruz.

Dalış Nedir?

Dalış ülkemizde de çokça meraklısı bulunan bir spor dalıdır. Genel olarak serbest dalış ve aletli dalış olmak üzere ikiye ayrılır. Aletli dalışta oksijen kaynağı olarak bir tüp kullanılır. Halk arasında tüplü dalış olarak da bilinir. Serbest dalışta ise herhangi bir ekipman kullanılmaz. Sporcu fiziki sınırları zorlamak adına nefesini tutarak bir süre su altında vakit geçirir.

Nerede Dalış Yapılır?

Dalma sporu, halk arasında yalnızca sporcunun su altında bir süre kalması ya da su altında gezinti gibi kavramlarla ifade edilebilmektedir. Ancak dalış için de belli şartların oluşması gerekir. Bu sebeple bazı bölgeler dalış konusunda adını duyurmuştur. En önemlilerinden biri de Karaburun’dur. Antalya, Kaş; Muğla, Bodrum Büyük Resif; Kalkan, Antalya; Fethiye Af Kule Manastırı, Muğla; Ayvalık, Balıkesir; Saros, Çanakkale ve Sivriada, İstanbul da dalış için önemli bölgelerdendir. Dalış eğitimi almadan dalış yapmanın sağlık açısından riskli olabileceğini de belirtmekte fayda var.

Karaburun’da Dalış Noktaları

Türkiye’nin en önemli dalış merkezlerine ev sahipliği yapan İzmir’in Karaburun ilçesinde dalış yapmak için birkaç seçeneğiniz var. Keçiden oluşan onlarca sakini bulunduğu için halk arasında Keçi adası olarak da bilinen Büyük Ada, Karaburun’dan botlar ile 5 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabilen; Büyük Ada’nın biraz daha doğusunda bulunan Küçük Ada, coğrafi şekli ile bir domuzu andırdığı için bu ismi almış olan Domuzburnu, uzaktan bakıldığında aslana benzeyen bir kayanın çevresinden bahsedildiği için Aslan Kayası; Karaburun’da dalış için tercih edebileceğiniz noktalar. Ayrıca Karaburun’da tüplü dalış kursu da alabilirsiniz.

Karaburun’a Nasıl Gidilir?

Karaburun’daki sayısız dalış okulundan birinde farklı bir gün deneyimlemek isterseniz İzmir’den Karaburun’a ulaşımınız çok da zor olmayacak. Kendi aracınız ile gidecekseniz Çeşme otoyolunda tabelalar sizi yönlendirecek ve kısa bir süre sonra Karaburun’a ulaşabileceksiniz.

Toplu taşıma kullanacaklar için Karaburun’a giden ESHOT maalesef bulunmuyor. Bunun yerine İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan Karaburun otobüslerini ya da Üçkuyular’da, Balçova İlçe Terminali’nden kalkan Karaburun dolmuşlarını kullanabilirsiniz. Eğer çevre ilçelerden Karaburun’a ulaşmaya çalışıyorsanız yaz döneminde Foça – Karaburun – Mordoğan gemi seferleri bulunuyor.

Bir Cevap Yazın