Karşıyaka Sahil

Karşıyaka, 1865 senesinde İzmir-Menemen demir yolunun halka açılmasıyla yerleşime açılmış, ayrıca 1874 sonrası İzmir merkez ile vapur seferlerinin başlatılmasıyla gelişmiş bir yerleşim alanı haline gelmiş İzmir ilçelerinden biridir. Karşıyaka ismi Coeur de Lion’dan gelmektedir. Fransızca Arslan Yürek anlamına gelir. Üçüncü Haçlı Seferi’nde Aslan Yürekli Richard’ın orduları Karşıyaka’da konaklamışlar ve o zamanlar ormanlık olan bu bölgeye Aslan Yürekli Richard’ın adı olan Cordelion adını vermişlerdir. Coeur de Lion zaman içinde Cordelieu, Cordelion, Kordelya ve en son olarak Karşıyaka’ya dönüşmüştür. Günümüzde bile Kordelya adında birçok kafe semtte bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 84 kilometrelik bir alana sahiptir.

Karşıyaka

Karşıyaka’nın Nüfusu

İlçe nüfusu  2015 yılında yapılan sayım sonuçlarına göre 333.250 kişidir. Aynı sayım sonuçlarına göre ilçe nüfusunun 157.457 kişisi erkek, 175.793 kişisi ise kadındır.

Karşıyaka’nın Konumu

Karşıyaka ilçesi, İzmir Körfezi’nin kuzeyinde 84 kilometrelik bir alanda kurulmuştur. Karşıyaka’nın doğusunda Bornova, batısında Çiğli ve kuzeyinde Menemen bulunmaktadır.

Karşıyaka Semtleri

Karşıyaka’nın birçok semti vardır, bunların başlıcaları şu şekilde sıralanabilir: Alaybey, Cumhuriyet, Denizbostanlısı, İmbatlı, Karşıyaka, Merkez Köyler, Nergiz, Yalı. Her bir semti ayrı güzellikte olan Karşıyaka, İzmir’e gidip de görmeniz gereken yerler arasında üst sıralarda yer almalıdır.

Karşıyaka Gezilecek Yerler

İzmir Karşıyaka’da gezilecek birçok yer vardır bunlardan bazıları ise şöyledir;

Yunuslar Heykeli

Uçan Yunuslar heykelinin yaratıcısı İsmet Erayda’dır. Sahilde yer alır. Heykel barış, sevgi ve dostluğu simgeleyen bir yapıttır. Heybeti ve sanatsal nitelikleriyle sahile renk katan bir eserdir. Karşıyaka’ya geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Karşıyaka Spor Tarihi Müzesi

Karşıyaka’da Spor Tarihi Müzesi, Bülent Zeren tarafından 2001 senesinde aslına uygun olarak tekrardan yenilenerek spor hekimliği merkezi haline getirilmiştir. 16 senedir aktif olarak faaliyette olan bu bina, Bülent Zeren tarafından yıllar içinde yavaş yavaş müze haline getirilmiştir. Sadece spor müzesi olarak da kullanılmaz. Spor müzesi dışında deniz ve çeşitli antika objelerinin oluşturduğu başka kategori ve bölümler de vardır.

Bahçeşehir Koleji Bilim Müzesi

İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından 2009 senesinde hizmete açılmıştır. Ege bölgesinin ilk bilim müzesidir. Mavişehir’de yaklaşık olarak 750 metrekare alana kurulmuştur. Bilim Müzesi’nde kuvvet, elektrik, uçaklar, manyetizma, lazer teknolojisi ve Einstein gibi konuların yer aldığı öğrenme istasyonları, rehber öğretmenlerin anlatım ve uygulamalarıyla geziliyor. Müze pazartesi günleri hariç her gün 10.00 ile 17.00 arasında açıktır.

Açık Hava Arkeoloji Müzesi

Açılış tarihi olarak 1987 senesinde açılmıştır. İçerisinde yaklaşık olarak 90 parça eser sergilenmektedir. Müzede açılan resim atölyeleri de mevcuttur. Açık Hava Arkeoloji Müzesi, İzmir’e gelen turistlerin ilgi odağı olmuş durumdadır. Sizlerinde İzmir ziyaretinizde ilgi alanınıza giriyorsa ziyaret etmenizi mutlaka öneririm.

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, İzmir Karşıyaka’da bulunmaktadır. Şehrin en eski fotoğraf stüdyolarından bir tanesidir. Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi’nin sahip olduğu fotoğraf arşivleri ve koleksiyonlar müzede sergilenmektedir. Müzede bulunan arşiv ve diğer koleksiyonlar gibi eserlerin yaklaşık olarak 1 asırlık geçmişi vardır.

Bir Cevap Yazın