Kaynaklar Köyü

Buca ilçesine bağlı şirin bir köy olan Kaynaklar, daha çok kır düğünü yapmak isteyenlerin tercihi oluyor. Buca ilçe merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Kaynaklar, aynı zamanda Buca’nın tek köyü durumunda. Buca’dan ESHOT’a bağlı belediye otobüsleri ile ve dolmuş hatları ile rahatlıkla ve uygun fiyata ulaşımın olduğu köyde hafta sonları kurulan Pazar da çevre bölgelerden gelen vatandaşların ilgisini çekiyor.

Köyde misafirleri asırlık bir çınar ağacı karşılıyor. Çınarın hemen yanı başında bulunan köy kahvesi, asırlık ağacın gölgesinde çayını yudumlamak isteyenler için paha biçilemez bir fırsat veriyor. Köylü kadınların yaptıkları gözlemeler de her daim ziyaretçiler için hazır.

Kaynaklar Kaya Tırmanış Şenlikleri

Festival havasında geçen ve daha çok dağcılara hitap eden bir şenlik de düzenleniyor Kaynaklar’da. Her yıl Nisan ayının 2. yarısında baharın gelişini kutlamak için yapılan bu şenlik sadece ortamı için bile görülmeye değer.

Dokuz Eylül Üniversitesi Dağcılık Kulübü’nün destekleriyle düzenleniyor. 2018 yılında 15. Düzenlenecek bu şenliğe katılmak isterseniz, Kaynaklar sizi bekliyor olacak.

Kaynaklar Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Kaynaklar Köyü’nden geçen ESHOT’lar listesi pek kabarık değil. Yalnızca 177 numaralı KAYNAKLAR – ADATEPE otobüsünü kullanarak Kaynaklar’a ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsü tercih etmeyenler için Hasanağa Bahçesi’nin hemen arkasında Buca Üçkuyular Meydanı’ndan Kaynaklar Köyü dolmuşları kalkmaktadır. Oldukça cüzî bir ücret ödeyerek bu dolmuşlar ile Kaynaklar’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Kendi aracınız ile gidecekseniz Buca ilçe merkezinden yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuk yeterli olacak.

Bir Cevap Yazın