Ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunan İzmir, Egenin incisi, kalbi olarak görülmekte. Sahil şehri olmasına karşın deniz turizmi ile beraber tarihi dokulara da ev sahipliği yapması şehrin 12 ay boyunca ziyarete açık bir alan olmasına olanak sağlamakta. Şehrin tarihine baktığımızda birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını görüyor, günümüze kadar birçok kültürel mirasın bizlere ulaştırarak keşfetmemizi sağlıyor. Eğer yaz aylarından ziyade kışın tatil yapan biriyseniz sizler için özenle hazırladığımız kışın İzmir’de yapılabilecek aktiviteler listemize göz gezdirmenizi öneririz.

Konak’ta Kahvaltı

Kış aylarında İzmir’e gelseniz dahi havanın mükemmel olduğunu göreceksiniz. Böyle güzel bir havada sizleri Konak Saat Kulesine davet ediyor, burada güzel bir kahvaltı yapmanızı öneriyoruz. İzmir halkının neredeyse tamamı kahvaltılarını fırından sıcak olarak aldıkları boyoz ile yaparlar. Boyozun yanında olmazsa olmazlar arasında haşlanmış yumurta ve çayın yer alması gerektiğini de unutmayalım.

Kemeraltı Çarşısı

Kahvaltının bitmesi ile beraber seni Konak’ta yer alan başka bir yere davet etmek istiyoruz. Tarihi dokuları ile Kemeraltı çarşısı ve Kızlarağası Hanı kahvaltıdan sonra ziyaret etmen ilk yerler arasında yer almalıdır. Burada her ihtiyacınıza yönelik ürünler bulabilir, keyifli bir alışverişin tadına bakabilirsiniz. Unutmadan; alışveriş sonunda kendinizi rahat hissedebilmeniz için kesinlikle dibek kahvesi içmenizi öneririm. Çarşı ve han içerisinde tarihi kahveciler bulunmakta.

Alsancak Sahili

Yaz aylarında binlerce kişinin Alsancak çimlerde sabahladığını, şarkılar, türküler eşliğinde eğlenceli vakitler geçirdiği artık popülerdir. Kış aylarında ise tam gün batımı esnasında Alsancak sahile gelmeni, burada hafif soğuk bir hava ve denizin sesi ile yürüyüş yapmanı öneririm. Bu aktivite ile ruhunun dinlenmesini sağlayabilir, zihnini dolduran kirlilikleri kolaylıkla atabilirsin.

Balçova Teleferiği

 

Kışın İzmir’de yapılabilecek aktiviteler içerisine Balçova teleferiğini eklemesek olmazdı. Havanın güzel olduğu bir güne rastlarsan kesinlikle teleferiğe binerek İzmir’i havadan seyretmeni öneririm. İzmir manzarası görebileceğin en nadide yerler arasında teleferiğin ilk sırada yer aldığını unutmamalısın

Foça Sahilinde Bir Gün Geçirmek

Kış aylarında sahil şehirleri oldukça renkli ve güzel olmaktadır. Eğer bir kış günü İzmir’e yolun düşerse kesinlikle Foça’ya uğramanı öneririm. Denize sıfır olarak kurulmuş kafelerden birisine girerek kendine bol tarçınlı ve fıstıklı bir salep söyle. Denizden gelen hafif soğuk içini üşütürken gelen salep ile kendine gelebilirsin. Deniz manzarası ile bir gün geçirmek için servet harcamaya gerek yok. Küçük şeylerle de mutlu olunabilmekte.

Kumru Yemek

İzmir’i İzmir yapan şeylerden birisi de dillere destan olan kumrusudur. Eğer kumru yiyeceksen seni Çeşme sokaklarına davet ediyorum. Burada birbirinden lezzetli birçok kumru çeşidi ile baş başa kalabilirsin.

Seferihisar Kahvaltısı

İzmir’de kışın yapılabilecek aktiviteler arasında bu bölümü atlasa idik kendimizden utanç duyardır. Dünyaca bir üne kazanmış olan Seferihisar kahvaltısının tadına bakmadan bu şehirden ayrılırsan İzmir’e geldim diyemezsin. Tamamen köy ürünlerinden hazırlanmış kahvaltı ömrüne bir 5 yıl eklenmesine olanak sağlayacaktır.

Müze Ziyaretleri

 

Haberleri takip ediyorsan Türkiye’deki ilk kadın müzesinin İzmir Konak’ta olduğunu görmüşsündür. Buralara kadar gelmişken önce seni kadın müzesine davet ediyor, sırası ile şehirde bulunan tüm sanatsal müzeleri gezmeni istiyorum.

Bir Cevap Yazın