Kültürpark
Kültürpark

İzmir Kültürpark, 1 Ocak 1936 senesinde Behçet Uz öncülüğünde kurulmuştur. Birçok kişi tarafından İzmir Enternasyonal Fuarı adı ile anılır. Her sene giyim, sanayi ürünleri, kitap, süs bitkileri gibi çeşitli kategorilerde fuarlara ve ayrıca sergilere ev sahipliği yapmaktadır. Her senenin Eylül ayında İzmir’in Kurtuluş Günü 9 Eylül’ü içine alacak 10 günlük bir zaman çerçevesi içinde düzenlenen İzmir Enternasyonel Fuarı, Türkiye’nin en köklü, en tanınmış ve en kapsamlı fuarıdır. 2017 yılında 86.kez düzenlenecek olan fuar, ayrıca en eski geleneksel fuarlardan biridir.

İzmir Kültürpark (Fuar) Tarihçesi

İzmir Kültürpark diğer adıyla İzmir Enternasyonal Fuarı’nın doğuşu, 17 Şubat 1923’te daha Cumhuriyet ilan edilmemişken Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle İzmir’de toplanan İzmir İktisat Kongresi’ne uzanmaktadır. İktisat Kongresi ile eş zamanlı olarak bir ticari ürünler sergisi düzenlenmiş, sergi mekanı olarak İkinci Kordon’da Osmanlı Bankası’nın depo olarak kullandığı Hamparsumyan binası seçilmiştir. Burada, el tezgahı ve küçük sanayi ürünleri; Isparta, Kula, Gördes, Uşak kilim ve halıları, yağ ürünleri, sabunlar, makarna ve unlu yiyecekler, kolonyalar, helvalar, ihraçlık pamuklar, ayakkabı, mobilyalar, deri ürünleri, tarım araçları, kiremit, tuğla, maden örnekleri, tütün, sigara, şarap örnekleri, kereste çeşitleri sergilenmiştir.

Kültürpark Neden Kuruldu?

Kültürpark’ın kuruluş amacı, Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin diğer devletlere olan ekonomik bağlantısını sağlamaktı. Zaman içerisinde birçok kez amacını başarıyla yerine getirdi. Günümüzde de dünyanın en prestijli fuar alanları arasında yer alıyor.

Kültürpark’ta Neler Var?

Alan yaklaşık olarak 420.000 m2 alan üzerine kurulmuştur. İçinde; toplamda 14 kapalı sergi salonu bulunmaktadır. Ayrıca 4 konferans salonu, Atatürk Açık Hava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, lunapark, hayvanat bahçesi, paraşüt kulesi, gençlik tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi parkın içerisinde bulunmaktadır.

Doğa Görüntüsü

Kültürpark doğa görüntüsü ile görenleri büyüleyen bir mekandır. Kültürpark’ta 8000’den fazla ağaç ve 200 civarı bitki bulunmaktadır. Ağaçlar ve bitki örtüsünün künyesi çıkarılmış ve ağaçlar sigortalanmıştır. Kültürpark’taki bitki örtüsünü tanıtmak ve doğa bilincinin gelişmesine katkı sağlamak maksadıyla “İZFAŞ” tarafından “Kültürpark’ın Ağaç ve Çalı Türleri” adıyla çıkarılmış bir yayın da bulunmaktadır.

Park alanında 1922 senesindeki İzmir yangını öncesinde “Aziz Stepanos Kilisesi” ve İzmir’deki Ermeni Mahallesi’nin büyük kısmı burada bulunmaktaydı ve bu bölge yangınla birlikte harabe haline geldi.

İzmir Fuar Kültürpark
İzmir Fuar Kültürpark

Kültürpark’a Nasıl Gidilir?

Kültürpark’a gitmek için en basit yöntem metroyu kullanmaktır. Metronun Basmane istasyonuna ulaşmak Kültürpark’a ulaşmak için yeterlidir. Basmane metrodan 5 dakika yürüyerek buraya ulaşabilirsiniz. Bunun yanında Basmane’den geçen tüm otobüsler ve dolmuşlar da Kültürpark’a ulaşım için kullanılabilir. Lozan durağında duran otobüsler de tercih edilebilir.

Kültürpark’tan Geçen Otobüsler

Eshot 102 – ALPASLAN MAH. – GÜMRÜK
Eshot 120 – ATA SANAYİ – KONAK
Eshot 125 – ESİN SİTESİ – GÜMRÜK
Eshot 128 – ULUKENT KOOP – GÜMRÜK
Eshot 131 – CUMHURİYET MAH. – GÜMRÜK
Eshot 140 – ÖRNEKKÖY – GÜMRÜK
Eshot 147 – POSTACI – GÜMRÜK
Eshot 148 – ONUR MAH. – GÜMRÜK
Eshot 162 – CENGİZHAN – GÜMRÜK
Eshot 165 – EVKA 4 – GÜMRÜK
Eshot 168 – EVKA 4 – GÜMRÜK
Eshot 198 – DOĞANÇAY – GÜMRÜK
Eshot 201 – HALKAPINAR METRO – KOOP. EVLERİ
Eshot 240 – ÖRNEKKÖY – GÜMRÜK
Eshot 247 – EVKA 6 – GÜMRÜK
Eshot 295 – HARMANDALI – GÜMRÜK
Eshot 299 – M.ERENER – GÜMRÜK
Eshot 329 – GÜZELTEPE – GÜMRÜK
Eshot 342 – EGEKENT – GÜMRÜK
Eshot 344 – EVKA 2 – GÜMRÜK
Eshot 346 – EVKA 5 – GÜMRÜK
Eshot 361 – BAHRİYE ÜÇOK – KONAK
Eshot 477 – NAFİZ GÜRMAN – GÜMRÜK
Eshot 498 – ÇAY MAH. – GÜMRÜK
Eshot 576 – TINAZTEPE – HALKAPINAR METRO2
Eshot 62 – BORNOVA METRO – GÜMRÜK
Eshot 63 – EVKA3 METRO – GÜMRÜK
Eshot 70 – BUCA – HALKAPINAR METRO
Eshot 77 – NAFİZ GÜRMAN – GÜMRÜK
Eshot 78 – YAMANLAR – GÜMRÜK
Eshot 79 – HALKAPINAR METRO – YEŞİLYURT
Eshot 8 – GÜZELBAHÇE – HALKAPINAR METRO
Eshot 90 – GAZİEMİR – HALKAPINAR METRO
Eshot 986 – FAHRETTİN ALTAY – HALKAPINAR METRO

Bir Cevap Yazın