Kuşadası

İzmir’in güney komşusu Aydın’a bağlı bir ilçe olan Kuşadası İzmirliler ve İzmir’de bulunan tatilciler için iyi bir alternatif olmaktadır. İzmir’den 1 saatten biraz fazla sürecek bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz. İzmirli ya da Aydınlı olmayan birçok vatandaş Kuşadası’nın -konumundan dolayı olsa gerek- İzmir’e bağlı olduğunu düşünmektedir.

Kuşadası, kruvaziyer turizmi ile önemli bir turist kitlesini ilçede ağırlamaktadır. Bu yolla da oldukça yüksek bir gelir kalemi yaratmışlardır. Kuşadası’na kruvaziyer gemiler ile gelen günübirlikçi turistler Kuşadası’nın yanı sıra yakın sayılabilecek bir mesafede bulunan Efes Antik Kenti ya da Meryem Ana Kilisesi gibi yerleri de ziyaret etmekte, İzmir’de de hatrı sayılır bir para harcamaktadırlar. Şaraplarıyla ve mimarisiyle ünlü Şirince Köyü de bu gezilerden payını alıyor.

Kuşadası isminin aksine bir ada değil. Yarım ada şeklinde uzanan toprakları Ege’nin kıvrımlarına bir katkıda bulunuyor.

Kuşadası’nda Neler Yapılır?

Kuşadası’na gitmişken dünyanın en büyük su parklarından biri olarak gösterilen Adaland Aqua Park’ı ziyaret etmeden dönmek olmaz. Herhangi bir sebepten dolayı Adaland’e uğrayamazsanız Aquafantasy isminde bir su parkı daha sizi bekliyor olacak. Aquafantasy’nin de sizi pişman etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Böyle muhteşem bir doğal güzellik varken havuzda zaman kaybetmek istemiyor olabilirsiniz. Üzülmeyin, Kuşadası’nın plajları da tam size göre! Davutlar beldesi İzmir’den ve çevre illerden gelen deniz keyfi yapmak isteyen tatilcilerin tercih ettikleri önemli bir uğrak noktası. Çeşitli ücretli tesislerin de bulunduğu ilçede ücretsiz halk plajları da bulmanız mümkün. Ücretsiz olmaları sizi korkutmasın. Tesisleşmiş koylardan herhangi bir farklı olmayan bu plajların temizlik konusunda ciddi bir sıkıntısı yok. Hatta çoğu zaman beach clublardan daha temiz olabiliyorlar.

Kuşadası’nın bir önemli mekânı daha var: Dilek Yarımadası Millî Parkı. Doğal bir güzellik olan Dilek Yarımadası’nda denize girebilirsiniz ya da muhteşem doğanın tadını çıkarabilir, yürüyüşler yapabilirsiniz.

Çarşıda bulunan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ve Kaleiçi olarak bilinen bölgeleri gezerseniz kazançlı çıkabilirsiniz. Çünkü emin olun görülmeye değer yerler. Kuşadası’ndan açılan tekneler ile uygun fiyatlı bir tekne turu yapmak da bir seçenek.  Duyduğumuza göre çarşıdaki esnaflar daha çok halı ya da kilim gibi hediyelik eşyalardan para kazanıyorlarmış.

Kuşadası’na Nasıl Gidilir?

Kuşadası’na İzmir’den ulaşım oldukça kolay. İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kalkan Kuşadası otobüslerine binmeniz yeterli. 20 TL civarı bir ücret karşılığında 1 saatin biraz üzerinde bir yolculuk ile Kuşadası’na ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek de Basmane Garı kalkışlı İzmir – Söke treni. Söke’de indikten sonra Kuşadası dolmuşlarını kullanarak 15 dakikada ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. Ancak ikinci yol için biraz daha fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın