Lübbey Köyü

Ödemiş ilçesine bağlı olan Lübbey Köyü, kamuoyunda ‘Hayalet Köy’ olarak biliniyor. Sebebi ise oldukça ilginç. Köyde yalnızca 5 kişi yaşıyor!

İddiaya göre köyü cinler ve hayaletler basmış. Bundan sonra da köy halkı yavaş yavaş köyü terk etmeye başlamış. İnsanlar komplo teorilerini ve açıklanması zor olaylarla ilgilenmeyi sevdiğinden olsa gerek bu tarz iddialar sıklıkla dillendiriliyor. Oysa gerçeği köylüler açıklıyor.

Lübbey Köyü, yakın bir tarihe kadar son derece normal bir köymüş. 1980’li yıllara kadar sıradan bir yaşamın olduğu bu köyde 80’li yıllardan itibaren köy halkı yavaş yavaş göç etmeye başlamış. Köyü terk etmeyenlerin de zamanla hayatını kaybetmesi sonucu bugün 3’ü kadın olmak üzere 5 kişilik bir nüfus kalmış.

Köyden başlayan göçün sebebi ise daha çok Türkiye’nin doğusundaki bölgelerde duymaya alışık olduğumuz cinsten. Lübbey’de 1980’li yıllara kadar elektrik yokmuş. Bölgenin engebeli arazi yapısından dolayı köyde tarımsal faaliyet de oldukça zor. Tüm bunlara bir de ulaşımın zorluğu eklenince köy sakinleri için Lübbey’e veda kaçınılmaz olmuş.

Lübbey Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Lübbey Köyü, bahsettiğimiz gibi engebeli bir bölgede bulunduğundan dolayı ulaşım da çevre köylere nazaran oldukça zor. Köy nüfusundan olsa gerek, Lübbey’e belediye otobüsü ya da dolmuş gibi herhangi bir toplu ulaşım aracı bulunmuyor. Kendi aracı ile gitmek isteyenler de nispeten zorlu bir yolculuğa hazırlıklı olmalılar.

Son zamanlarda Lübbey Köyü’nün ulusal basında haber olması ve gezi bloglarındaki yazılara sıkça konu edilmesi sebebiyle bölgeye günübirlik tur düzenleyen şirketler de köyü programlarına almışlar. Bu turlar sayesinde bir rehber eşliğinde köy ziyaret edilebilir.

Bir Cevap Yazın