Hisarönü Şambalicisi

Hisarönü Şambalicisi 1942’den beri Kemeraltı’nda İzmirlinin damak zevkine hizmet eden minicik bir dükkân. Minicik demem sözün gelişi değil. 2 ya da 3 metre karelik bu dükkânda yalnızca şambali satılıyor. Müşterilerin oturabilecekleri herhangi bir sandalye ya da masa da bulunmuyor. Bulunsa da yer bulmanız pek mümkün olmazdı sanırım.

3 lira civarı bir ücret karşılığı alabileceğiniz enfes şambalinizin üzerine dilerseniz kaymak ve tarçın ekletebiliyorsunuz. Kaymak için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Eğer İzmir’deyseniz ve Kemeraltı’na gitmenizde ciddi bir engel yoksa mutlaka gitmeniz ve tatmanız gereken bir lezzet. Diğer şehirlerdeki yediğiniz şambalilerle karıştırmayın. O kadar farklı ve güzel ki bir başka tatlı yediğinizi düşünebilirsiniz. Lezzet anlamında İzmir’deki rakiplerinden de ayrılıyor Tarihi Hisarönü Şambalicisi. Bu anlamda kendine özgü bir müşteri kitlesi de var.

Şambali Nedir?

‘Şam balı’ kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Adından da anlaşılacağı gibi bir Suriye tatlısı. Şam tatlısı olarak da bilinen tatlı ülkemizde daha çok İzmir ile özdeşleşmiştir. Eğer İzmir’deyseniz birçok sokak satıcısının da sermayesini bu işe yatırdığını görebilirsiniz. İzmirliler arasında oldukça tutulan tatlı hamur işi ve şerbetli bir tatlıdır. Revani ile karıştırılmamalıdır. Birinin görüntüsü diğerini andırsa da lezzetleri çok farklıdır.

Renkler ve zevkler tartışılmaz tabii ama üzerine kaymak ve biraz da tarçın serpiştirilerek yenirse tadına doyum olmaz. Kaymak ile tüketilince ‘Halep işi’ oluyormuş bu arada. Şerbetli olmasına rağmen kuru görünen bu gevrek tatlıyı mutlaka tatmalısınız, hem de İzmir’de.

Meşhur Hisarönü Şambalicisi’ne Nasıl Gidilir?

Meşhur Hisarönü Şambalicisi İzmir’in oldukça merkezi bir konumunda yer alıyor. Kemeraltı Çarşısı’nın Çankaya çıkışında yer alan Hisarönü olarak bilinen bölgede. Konumu gereği Meşhur Hisarönü Şambalicisi’ne ulaşım da oldukça kolay. Metro ile ulaşım için Konak istasyonunda inerseniz 15 dakika yürümeniz gerekebilir. Çankaya istasyonunda inerseniz 1 ya da 2 dakikalık bir yürüyüşle bu benzersiz lezzetin çıktığı mekâna ulaşabilirsiniz.

Meşhur Hisarönü Şambalicisi’ne giden ESHOT’lar listemiz oldukça kabarık. Tabelasında Konak yazan tüm otobüsler bir şekilde bu dükkânın yakınından geçiyor. Çankaya’da inmeniz yeterli. Yeri oldukça kolay ancak bulamam diye korkan varsa bu korkusu oldukça yersiz. Çünkü bölgede bu meşhur şambaliciyi bilmeyen yok.

Adres: Konak Mahallesi 13/A 901. Sok. 35250 Konak/İzmir
Telefon: 0232 483 2409

Bir Cevap Yazın