Ödemiş, İzmir’e bağlı ilçeler arasında yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ilçe konumundadır. Nüfus açısından ise merkez ilçelerden daha az insan barındırır ve listede 12. sırada yer alır. Sakin bir ilçe olarak bilinen Ödemiş, tarihte çok fazla medeniyet için yurt olarak konumlandırılmıştır. Bu aynı zamanda Ödemiş’e yönelik çeşitli zafer hikayelerinin de çıkmasına sebep olmuş ve günümüze kadar hikayelerin anlatımı devam etmiştir.

Ödemiş’i ziyaret ettiğinizde görebileceğiniz çeşitli yerler mevcuttur. Tarihte birçok kavime ev sahipliği yapmış olması, tarihi dokunun oluşmasını sağlamıştır.

Birgi Köyü

Birgi köyü, tarihe tanıklık eden en önemli yerlerden biridir. Roma ve Helenistik çağda aktif rol oynayan Birgi köyü, tüm doğallığını koruyarak günümüze kadar yaşamın devam ettiği yer olarak bilinir. Hala yüz yıllardır var olan ağaçlar ve yapıları Birgi köyünde görmeniz mümkündür. Ayrıca Birgi’de bazı yerler sit alanı olarak çizilmiş ve koruma altına alınmıştır. Birgi’ye gittiğinizde göreceğiniz en önemli yapılar arasında tarihi Çakırağa ve Sandıkoğlu konağı ilginizi çekebilir. Birgi’de İmam-ı Birgi türbesi, Ulu cami ise görülmesi gereken diğer yerlerdir.

Birgi Köyü

Ödemiş’te Nerelere Gidilir?

Bozdağ, Günlüce Köyü (Hypaipa), Gölcük yaylası, Ödemiş’e ait diğer turistik olarak ilgi çeken yerler ve Ödemiş’te görülmesi gereken yerler diyebiliriz.

Bozdağ, kış aylarında kayak yapmak isteyenler için tatil mekanı olarak tercih edilir. Yazları ise göz alıcı yeşilliği, insanları kendine çeker. Ayrıca 3157 metrelik yüksekliği ile bölgede sivrilen en yüksek dağ konumundadır.

Gölcük yaylası, yüksekte bulunan bir yayladır. Üzerinde bulunan göl ise isminin verilme nedenidir. Eski çağlarda Torrhebia olarak bilinen gölün çevresi çam ağaçları ile kaplı, güzel bir manzaraya sahiptir.

Hypaipa yani Günlüce köyü ise bir antik kenttir. Eski çağda dini açıdan merkez kabul edilmiş olan Hypaipa, yaz ve kış aylarında Ödemiş’in en fazla ziyaret alan yerlerinin başında gelmektedir.

Ödemiş Ulaşım

İzmir ile Ödemiş arasındaki mesafe 112 kilometredir.

İzmir’den Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

En kolay ulaşım İzmir otogar üzerinden gerçekleşir. Ödemiş’e doğrudan sefer düzenleyen otobüs firmalarından bilet alarak ilçe merkezine seyahat edebilirsiniz. İzmir’in merkezinden Ödemiş ilçesine belediye otobüsü ise bulunmamaktadır.

Aydın’dan Ödemiş’e Nasıl Gidilir?

Aydın’dan Ödemiş’e olan mesafe 114 kilometredir. Aydın otogar, Selçuk, Kuşadası, Salihli gibi merkez yerlerden Ödemiş için direkt otobüs seferleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın